Jak spalać kalorie trzy razy szybciej niż podczas joggingu? Jak schudnąć, usprawnić funkcjonowanie układu krążenia i poprawić koordynację ruchową bez zbędnego obciążania stawów? Skacząc na trampolinie!
fit.pl
2010-06-24 00:00
Udostępnij
Skacz po zdrowie i...dobry humor!
Trampolina to w naszym kraju jedno z najbardziej niedocenianych urządzeń treningowych. Rzadko mówi się o jej zaletach, trudno znaleźć ją nawet w klubach fitness. Tymczasem w Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej ćwiczenia na trampolinie są wykorzystywane nie tylko jako urządzenie rekreacyjne, ale także przy profesjonalnym treningu - aerobowym, wytrzymałościowym i szybkościowym. Wyposażona w siatkę ochronną trampolina jest też jednym z najchętniej kupowanych „mebli” ogrodowych. Wszystko dlatego, że podczas skakania równie dobrze bawią się dorośli, jak i dzieci.

Skoki na trampolinie to przede wszystkim:

- intensywny trening dużych grup mięśni - łydek, ud, brzucha, grzbietu, ramion,
- skuteczny trening cardio - spalisz nawet 250 kcal w ciągu 15 minut!,
- rozwój koordynacji ruchowej i równowagi,
- świetny sposób na spędzanie wolnego czasu dla całej rodziny.

Jak to działa?trampolina-ogrodowa sport-shop

Trening na trampolinie zmusza mięśnie do szybkich, cyklicznych skurczów. W praktyce są to ruchy zbliżone do tych, jakie wykonujemy podczas sprintu. Dzięki temu poprawia się wytrzymałość mięśni i ogólna wydolność organizmu. Podczas gdy bieganie czy jazda na rowerze to metody aktywności fizycznej, które skupiają się na wyizolowanych grupach mięśni, trampolina działa korzystnie na cały układ mięśniowy, harmonijnie rozwijając każdą część naszego ciała. Co ważne, dzieje się to bez zbędnego nadwyrężania stawów. Dzięki temu z trampoliny mogą korzystać także i te osoby, które narzekają na bóle kolan i bioder w trakcie biegania. - Skoki na trampolinie pozwalają w krótkim czasie spalić zbędną tkankę tłuszczową, poprawiając przy tym koordynację ruchową. Bardzo dużą zaletą tego urządzenia jest to, że, z jednego sprzętu mogą bezpiecznie korzystać zarówno dzieci, dorośli i osoby starsze - przekonuje Łukasz Andrzejewski, ekspert ds. sprzętu sportowego w sklepie internetowym Sport-Shop.pl.

[-------]

Pod względem efektywności trampolina to druga, po pływaniu, forma aktywności fizycznej, która pozwala na szybkie spalanie kalorii. Wykonując odpowiednie ćwiczenia podczas skoków możesz spalić nawet 1000 kcal w ciągu godziny. To aż trzy razy więcej niż podczas joggingu! Zważywszy na to, że do skakania na trampolinie wystarczy nam zaledwie kilka metrów wolnej przestrzeni, jest to także jedna z najbardziej dostępnych metod treningowych.

Jak wybrać trampolinę?

Ze względu na przeznaczenie, trampoliny można podzielić na dwie grupy: domowe i ogrodowe. Pierwsze z nich mają mniejszą średnicę, przez co nie pozwalają na zbyt mocne wybicie. Dzięki temu można ćwiczyć praktycznie w każdym miejscu - choćby w salonie przed telewizorem. To właśnie z myślą o ćwiczących w domowym zaciszu opracowano specjalne metody treningowe.

Jeśli z trampoliny będą korzystać dzieci - pamiętajmy o bocznych siatkach zabezpieczających. Jest to nieodzowny element zwłaszcza podczas szaleństw na trampolinie ogrodowej. - Takie siatki są najczęściej wykonywane z miękkich tworzyw sztucznych, a stelaż zabezpiecza się pianką. Dzięki temu z trampoliny mogą bezpiecznie korzystać nawet kilkuletnie dzieci - mówi  Andrzejewski.

Kupując trampolinę warto zwrócić uwagę przede wszystkim na jakość wykonania poszczególnych elementów. Rama trampoliny powinna być odpowiednio sztywna - najlepiej, kiedy jest wykonana ze stali. Ważny jest też sposób przymocowania sprężyn do poszycia trampoliny. Krawędzie powłoki powinny być dodatkowo obszyte i wzmocnione, a całość szczelnie zamknięta. Dzięki temu sprzęt będzie znacznie bardziej wytrzymały i posłuży przez lata. Przed zakupem sprawdźmy też jaka jest maksymalna przewidziana przez producenta waga ćwiczącego. Tu zasada jest prosta: im gorszej klasy sprzęt tym niższe maksymalne obciążenie urządzenia.

www.fit.pl