Naszym babciom i prababciom posty religijne były dobrze znane. Dziś głodówki mają co prawda inną etiologię, ale działanie pozostało takie samo  
fit.pl
2012-02-06 00:00
Udostępnij
Apetyt na głodówkę
Od kilku lat wszelkie kuracje oczyszczające organizm przeżywają swój renesans. Celebrytki wprost prześcigają się w coraz to nowszych propozycjach super modnych i skutecznych diet oczyszczających i głodówek. Czas głodu ma wynagrodzić smukłe ciało, jędrna skóra i waga o kilka kilogramów w dół.

<<<Sprawdź ile możesz schudnąć. Darmowa porada dietetyczna>>>

Panaceum na dobre samopoczucie

Dietetyk na pytanie o skuteczność głodówki zwykle odpowiada z uśmiechem: „Tak właściwie to z czego mamy się oczyszczać, czym jesteśmy zatruci? Przecież zdrowe jedzenie to nie trucizna, po której trzeba się odtruwać”. Ok. – zdrowej diecie nie można nic zarzucić, ale co począć, gdy codzienna dieta pozostawia wiele do życzenia? Posiłkom towarzyszy ciągły pośpiech i stres? Do tego dochodzi nadużywanie alkoholu, palenie tytoniu, brak ruchu i niehigieniczny tryb życia? Zaczyna nękać ból głowy, trudności z koncentracją, permanentne zmęczenie i osłabienie organizmu. Czy naszemu przykładowemu Kowalskiemu dieta oczyszczająca może pomóc przywrócić siły witalne?

Zwolennicy i przeciwnicy

O dziwo, największymi miłośniczkami głodówek są kobiety je stosujące, gdyż jak się okazuje zdania dietetyków i lekarzy co do konieczności ich stosowania są podzielone. Zwolennicy są zdania, że kilka dni postu nikomu nie zaszkodzi i pomoże organizmowi pozbyć się zalegających resztek, ureguluje przemianę materii i poprawi kondycję przewodu pokarmowego. Jednak jest pewien warunek – osoba przystępująca do postu musi być zdrowa, a dieta może trwać maksymalnie trzy dni. Przeciwnicy mówią, że każdemu człowiekowi, który rozsądnie się odżywia dietetyczne posty nie są potrzebne. Prawidłowo zbilansowana dieta dostarczająca dużej ilości warzyw, owoców, kasz, ciemnego pieczywa, chudego mięsa i nabiału, ryb dostarcza odpowiedniej ilości antyoksydantów i błonnika pokarmowego, które bez problemu poradzą sobie z usunięciem toksyn i wydaleniem niestrawionych resztek z naszego organizmu.

Próba głodu 

Jeżeli chcesz wypróbować kurację oczyszczającą na sobie zastosuj się poniższych wskazówek:
  • zrób to w czasie wolnym od pracy i obowiązków - początkowo Twój organizm może wysyłać sygnały, że jest głodny i możesz odczuwać niepokój, mogą pojawić się bóle głowy, rozdrażnienie. Dlatego najlepiej zarezerwuj sobie czas wolny na trzy dni postu.
  • w dniu poprzedzającym głodówkę wypij wieczorem szklankę kefiru lub zsiadłego mleka, co przyspieszy trawienie.
  • na czas głodówki musisz zrezygnować z palenia i picia alkoholu
  • w czasie trwania kuracji każdego dnia wypijaj 2-3 litry niegazowanej wody mineralnej. Najlepiej pij często, ale małymi łykami.

Jeżeli nie możesz wytrzymać tak ścisłego reżimu pij rano i wieczorem szklankę soku owocowego, wyciśniętego ze świeżych owoców, ale bez dodatku cukru. W ciągu dnia często płucz usta wodą – ciało może wydalać nieprzyjemne zapachy.

Rodzaje głodówek

Najpopularniejszą głodówką jest po prostu nie przyjmowanie pokarmów, a dostarczane organizmowi jedynie wody prze okres kilku dni. Jednak wśród ekspertów tematu można znaleźć także propozycję głodówki „na sucho” oraz głodówki „urynowej”. Głodówka na sucho polega na zaprzestaniu przyjmowania płynów, co zdaniem autorów ma przyspieszyć metabolizm tłuszczów. Głodówka „urynowa” zezwala na picie nie tylko wody, ale też własnego moczu (uryny). Ponadto poleca wcieranie uryny w ciało oraz wykonywanie z niej lewatyw, co ma przyspieszyć zakwaszenie organizmu, a tym samym szybsze oczyszczenie organizmu z toksyn. Są to jednak przykłady dość kontrowersyjne.

dr Aleksandra Czarnewicz-Kamińska

www.dieta.fit.pl