Zdrowe odżywianie jest podstawą zachowania zdrowia i urody, a także szczupłej sylwetki. Zdrowa dieta może być skutecznym środkiem profilaktycznym w walce z wieloma chorobami
fit.pl
2013-02-08 00:00
Udostępnij
Dekalog zdrowego odżywiania
zdrowe odzywianie2Istnieje kilka schorzeń, które rozwijają się w konsekwencji złego odżywiania – cukrzyca typu 2, osteoporoza, niektóre nowotwory, choroba niedokrwienna serca, nadciśnienie tętnicze. By zachować zdrowie i móc cieszyć się szczupłą sylwetką należy stosować zdrową dietę, która powinna być bogata w witaminy i składniki mineralne.

Dekalog zdrowego odżywiania

1. Jedz regularnie 5 posiłków dziennie, w tym koniecznie śniadanie.

Zaplanuj umiarkowane posiłki dziennie oraz gdy będziesz odczuwać głód, zdrowe przekąski w postaci warzyw lub owoców. Od śniadania powinien rozpoczynać się nasz dzień. Błędem jest zjadanie jedynie dwóch posiłków. A już największym przewinieniem zdrowotnym jest jedzenie późnej kolacji. Ostatni posiłek należy zjadać około czterech godzin przed snem.

2. Dbaj o urozmaicanie diety

Twój codzienny jadłospis powinien zawierać różnorodną żywność pochodzenia roślinnego i zwierzęcego.

3. Jedz produkty zbożowe w każdym posiłku.

Wybieraj te bogate w błonnik jak chleb razowy, chleb pełnoziarnisty kasze i płatki. Piramida zdrowego żywienia przewiduje miejsce dla węglowodanów złożonych. To one dostarczają nam energii na cały dzień. W produktach zbożowych zawarty jest błonnik i witaminy. Błonnik działa niczym szczoteczka dla jelit. Pomaga usuwać zaparcia.

4. Używaj tłuszczów roślinnych.

Ogranicz ilości spożywanego tłuszczu zwierzęcego jak smalec i masło. Do sałatek używaj oliwy z oliwek, olejów: słonecznikowego, sojowego. Do smażenia używaj oleju rzepakowego bezerukowego lub tłuszczu przeznaczonego do smażenia. Do smarowania pieczywa używaj miękkich, wysokiej jakości margaryn beztransowych.

[-------]

5. Jedz warzywa i owoce codziennie.

Owoce ze względu na dużą zawartość cukru, jedz w małych porcjach nie więcej niż 2-3 razy dziennie, zaś warzywa jadaj do woli. Warzywa i owoce mogą stanowić oddzielny posiłek, ale też mogą służyć zdrowe odzywianie3za małą przekąskę między posiłkami. Jeżeli dopadnie nas duży głód lepiej sięgnąć po warzywo czy owoce, niż po słodycze. Zdrowe jedzenie musi pokrywać dzienne zapotrzebowanie na witaminę C i przeciwutleniacze.

6. Jedz więcej ryb i roślin strączkowych

Powinieneś jeść ryby co najmniej 2 razy w tygodniu, najlepiej śledzie, makrele, łososie, sardynki, tuńczyka, również z puszki. Pamiętaj, że najbardziej wartościowe są ryby morskie.

7. Pij mleko i przetwory mleczne codziennie.

Jeżeli masz nadwagę lub wskazanie do obniżania cholesterolu i ilości tłuszczu w diecie, wybieraj mleko o obniżonej zawartości tłuszczu i jego niskotłuszczowe przetwory. Produkty mleczne są bogatym źródłem wapnia i witaminy D. Zdrowa dieta na cały dzień, poskutkuje większą odpornością na różne choroby (np. osteoporozę).

8. Czerwone mięso i jego przetwory jedz w umiarkowanych ilościach.

Zastąp je drobiem. Wybieraj najchudsze kawałki mięsa, a nadmiar tłuszczu usuwaj. Spożywanie mięsa dwa razy w tygodniu w zupełności wystarczy ,aby pokryć zapotrzebowanie na żelazo. Zaleca się przyrządzanie chudych mięs, takich jak mięso z kurczaka czy indyka.

9. Zachowaj umiar w jedzeniu cukru, słodyczy i spożywaniu alkoholu. Ograniczaj spożywanie soli kuchennej, nie dosalaj, zastąp sól innymi przyprawami lub ziołami.

10. Pij wodę mineralną oraz naturalne soki warzywne i owocowe, bez dodatku cukru. Wypijaj min. 1,5 litra płynów dziennie.

www.dieta.fit.pl