Zamienniki potraw świątecznych, czyli jak odchudzić dania na Boże Narodzenie

Być może na zapas martwisz się kalorycznością świątecznych dań, nerwowo odliczasz kilogramy, które będziesz chciała zrzucić po świętach. A gdyby tak zawczasu odchudzić wigilijne potrawy by cieszyć się ich smakiem bez aż tak poważnych konsekwencji?
fit.pl
2015-12-28 00:00
Udostępnij
Zamienniki potraw świątecznych, czyli jak odchudzić dania na Boże Narodzenie

Przekształć w sztukę odchudzanie tradycyjnych potraw. Udowodnij domownikom, a przede wszystkim sobie, że lekkie nie równa się mdłe i niesmaczne, a po prostu zdrowe.

Świąteczne dania w wersji light

Karp, łosoś oraz śledzie, które najczęściej goszczą na naszych stołach, naturalnie posiadają spore zapasy tłuszczu, toteż nie trzeba ich dodatkowo podlewać olejem. Wskazane byłoby ich przyrządzenie w folii, bądź galarecie, zamiast wrzucanie na rozgrzany na patelni olej.

Gdy technika przyrządzania potraw wymaga byśmy użyli patelni, sięgnijmy po teflonową. Zrezygnujmy zupełnie z tłuszczu, bądź zastosujmy niezbędne minimum.

Przyjmij za porcję 150 g dania oraz szklankę zupy.

Nadmierny apetyt poskromi ciemna zastawa stołowa. Jedzenie warto podawać, na mniejszych naczyniach, na które nie trzeba wiele nałożyć by wydały się pełne.

Oliwę z oliwek dawkujmy łyżką do naczynia, w którym spoczywają śledzie. Jeśli odmierzasz ilość zalewy „na oko”, istnieje ryzyko, że przesadzisz z nadmiarem tłuszczu. Ponadto do przyrządzenia śledzi, zaleca się stosować jogurt naturalny. Jeśli chcesz odchudzić klasyczną potrawę, zrezygnuj ze stosowania kremówki czy majonezu.

Jeśli zamierzasz podać w święta schab ze śliwką, może lepiej byłoby użyć moreli lub żurawiny?

Pierogi lep z mąki pełnoziarnistej, zrezygnuj z ich podsmażania bezpośrednio przed podaniem. Dla urozmaicenia smaku, możesz je upiec, zamiast serwować z wody.

Majonez połącz z jogurtem naturalnym, w ten sposób zmniejszysz ilość kalorii w sałatkach.

Oszczędź masła w daniach z kapusty. Pomiń zasmażkę.

Grzyby zastosowane w daniach zastąp przynajmniej w pewnym stopniu pieczarkami.

Nie musisz od razu żałować sobie słodkiej przekąski. Ciasta warto upiec na bazie mąki pełnoziarnistej, połowie wskazanego w przepisie cukru, miodu czy bakalii. Możesz również zwiększyć ilość białek, a zaoszczędzić żółtek.

Makowiec i pierniczki osyp mgiełką cukru pudru. Będą dużo lżejsze od smakołyków polanych grubą warstwą lukru czy polewy czekoladowej.

Nie kupuj gotowych wyrobów cukierniczych. Piekąc je samodzielnie masz pełną kontrolę nad ilością kalorii.

Kutia, tak samo jak kluski z makiem stanowi wizytówkę świąt bożonarodzeniowych. Nie znaczy to jednak, iż nie powinnaś ograniczyć w nich cukru, ani miodu. Podobnie jak w przypadku ciast, wystarczy połowa ilości sugerowanej w przepisach. Jogurt naturalny pozwoli zachować doskonały smak.

Naczynia żaroodporne oraz formy do ciast wyłóż papierem do pieczenia. Nie rozprowadzaj na ich powierzchni masła, ani margaryny.

Kompot z suszonych owoców przyrządź bez dodatku cukru. Laska wanilii, cynamon i goździki powinny złagodzić kwaskowość suszu. Z racji tego, iż kompot jest bogaty w błonnik usprawni trawienie. Prócz tego stanowi pyszny zamiennik alkoholu czy napojów gazowanych.

Szklanka wody przed wieczerzą wypełni żołądek, dzięki czemu zjesz mniej.