fit.pl mobile logo

Minimalizm na talerzu – dieta idealna?

Bieżące zakupy, dania gotowane z kilku prostych składników i nienajadanie się do syta mogą dać zaskakujący efekt w postaci kilku zgubionych kilogramów. A w bonusie - większą świadomość własnych potrzeb żywieniowych

Mniej znaczy lepiej, ale co to znaczy w jedzeniu, mniejsze porcje czy mało składników? W założeniach kuchennego minimalizmu okazuje się, że zarówno jedno, jak i drugie, ale do wszystkiego trzeba dojść stopniowo. Wprowadzenie jednej zasady pociągnie za sobą kolejne zmiany. Ważne: celem nie powinno być to, aby schudnąć, ale zadbać o swój organizm! Droga do prostoty w kuchni wiedzie przez kilka zasad, które możesz zastosować w dowolnej kolejności. Nie musisz też stosować ich wszystkich, ale jest szansa, że jeśli odczujesz pozytywne efekty prostej kuchni, będziesz chcieć więcej. Więcej minimalizmu.

Nie dieta, lecz równowaga na talerzu pomoże ci schudnąć

– Najważniejsze jest takie komponowanie posiłków, aby zapewnić organizmowi wszystko, czego potrzebuje – mówi Magdalena Kuklik, technolog żywienia z Mixit, platformy specjalizującej się w mieszankach musli i kasz na życzenie oraz zdrowych przekąskach. – Do tego potrzeba trochę wiedzy o składnikach odżywczych, ale równie ważne jest wsłuchanie się w swój organizm. Dlatego stosowanie minimalizmu w kuchni może pomóc osobom, które chcą lepiej poznać swoje potrzeby żywieniowe.

Lepsza znajomość potrzeb żywieniowych organizmu opłaci się w postaci lepszego samopoczucia, zdrowia, a nawet utraty wagi. Jak dodaje Magdalena Kuklik, droga do tego stanu może być trudna, bo nieraz trzeba będzie zmienić nawyki żywieniowe, którymi kierowaliśmy się przez lata. Bywamy na różnych dietach i potem stosujemy w kuchni wybrane zasady, które niekoniecznie są dla nas korzystne. Nie jemy mięsa lub nabiału, albo nie jemy po 18-tej.

– Czasem warto odpuścić te zakazy i nakazy i przez jakiś czas jeść wszystko, oczywiście z uważnością na to, czego potrzebuje nasz organizm. Może się wtedy okazać, że lubimy mięso i ono nam służy i lepiej czujemy się, kiedy kolację jemy o 19. Wyznacznikiem tego, co jest dla nas dobre powinno być nasze zdrowie i dobre samopoczucie – podsumowuje Kuklik.

Gotowane zamiast gotowego

Regularnie przeprowadzane przez instytucje żywieniowe badania pokazują, że w ostatnich latach w Polsce nasilił się trend jedzenia „na mieście”.  Wiadomo też, że kupujemy coraz mniej artykułów spożywczych. Lepszy stosunek cen do zarobków, mnogość barów, restauracji i kawiarni oraz brak czasu sprawiają, że wybieramy jedzenie poza domem, a w sklepach kupujemy gotowe dania. Na całym świecie to nic nowego, od kilkudziesięciu lat jest to widoczny kierunek w wielu krajach.

– Tak samo było np. w Stanach Zjednoczonych, kiedy w latach 50-tych kobiety masowo poszły do pracy – mówi Marcus Bongart, nauczyciel Qigong i lekarz medycyny chińskiej. – Nie miał wtedy kto gotować w domu i rynek od razu na to zareagował ofertą gotowych dań i przetworzonego jedzenia. Jest to niestety bardzo niekorzystne dla zdrowia, którego podstawą są posiłki gotowane z naturalnych składników.

Na całym świecie widoczny jest też przeciwstawny kierunek, wybierany przez ludzi, którzy są świadomi szkodliwości wynikających z jedzenia fast foodów i gotowych dań. Zdrowe jedzenie wchodzi do supermarketów, restauracji, niemal w każdym mieście jest sklep ze zdrową żywnością, a bardziej zainteresowani naturalnym jedzeniem mogą kupić warzywa od rolnika. Chociaż ten kierunek wymaga czasu i pracy, bo produkty trzeba kupić, a dania samodzielnie przygotować, to właśnie w tym duchu rozwija się kuchenny minimalizm.

 

7 zasad minimalistycznej diety

1. Lokalnie, sezonowo, mrożone i kiszone
Dla równowagi ludzi żyjących w danej strefie klimatycznej najlepsze do jedzenia są produkty, które tam rosną. Podobnie jest z owocami i warzywami sezonowymi. Pomidor kupiony zimą w supermarkecie nie będzie miał tylu składników odżywczych, co ten, który wyrósł w lecie, najlepiej na działce lub małym polu u rolnika. Zimą jednak dobrze sprawdzają się mrożonki, które zachowują wszystkie witaminy i mikroelementy oraz kiszonki. To najprostszy sposób na wzmocnienie naszej odporności.

2. Naturalnie
Żywność powinna być nieprzetworzona, bez dodatkowych składników, konserwantów. Te dodatki do żywności nie wnoszą nic wartościowego, a mogą być przyczyną alergii i zaburzeń w pracy organizmu.

3. Prosto
Posiłki komponujemy z kilku (od dwóch do pięciu) składników i doprawiamy niewielką ilością przypraw.

4. Zero cukru
Cukier szkodzi i kuchenni minimaliści starają się go unikać. Nie ma żadnych składników odżywczych, dowiedziono natomiast, że jest źródłem wielu chorób.

5. Nie do syta
O tym, dlaczego niejedzenie do uczucia sytości jest dobre dla zdrowia możemy przekonać się, kiedy zrobimy dokładnie odwrotnie. Kiedy jesteśmy głodni i dosłownie rzucamy się na jedzenie jedząc szybko, zjadamy więcej niż potrzebujemy. Mózg, informację o tym, czy jesteśmy najedzeni otrzymuje średnio po kilkunastu minutach. Jeśli przesadziliśmy, jesteśmy przejedzeni, ciężcy, ospali i gorzej trawimy większą ilość pożywienia. I zyskujemy nadmiarowe kalorie.

6. Powoli
Kluczowa rada, jeśli myślimy o odchudzaniu. Powolne i dokładne żucie pokarmu to lepsze przyswajanie składników pokarmowych i mniejsza ilość jedzenia, którego potrzebujemy, aby poczuć się sytym. Przy jedzeniu zajmujemy się tylko jedzeniem, czyli nie oglądamy telewizji, nie surfujemy po Internecie, nie czytamy książki. W stu procentach skupiamy się na posiłku.

7. Bez kupowania na zapas
Kiedy nie kupujemy jedzenia na zapas nie marnuje się ono i mamy doskonałe pole do improwizacji, aby przyrządzić posiłek z tego, co właśnie mamy w lodówce. Oszczędność pieniędzy i wzrost kreatywności gwarantowany.

Minimalizm dla każdego?

Zainteresowanie minimalizmem obserwujemy w wielu dziedzinach życia. Marie Kondo czy Dominique Loreau, autorki książek o życiu w prostocie sprzedają je w milionach egzemplarzy. Odchudzamy szafy i całe domy ze zbędnych rzeczy, robimy porządki w komputerze, a idąc dalej - rezygnujemy z zajęć, które nam nie służą i tylko zabierają czas. Zwolennicy minimalizmu twierdzą, że prowadzi on ich do pełniejszego życia. A czas zyskany dzięki rezygnacji z nic nie wnoszących do życia zajęć mogą spędzić w kuchni.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka
Dawid

Jeśli chcesz szybko schudnąć i ukształtować sylwetkę marzeń to polecam www.igortreneronline.pl Indywidualnie dobrana dieta, fachowa suplementacja i innowacyjny trening. Kompleksowe podejście da Ci rezultaty w krótkim czasie. Do tego możesz wygrać jeszcze 10tys.zł Warto

Zgłoś nadużycie-
amon10

Patrząc na zdjęcia możesz potraktować to jako szczerą ofertą, która ma na celu pomóc ci w walce o twoją wymarzoną sylwetkę. Zapraszam cię na http://www.igortreneronline.pl Nic nie tracisz a możesz wiele zyskać.

Zgłoś nadużycie-
korbi2

Wejdź teraz na: www.igortreneronline.pl i wygraj 10.000 złotych! Chcesz wyglądać seksownie i atrakcyjnie? Chcesz cieszyć się wspaniała sylwetką? Chcesz pokazać wszystkim, że możesz się zmienić? Wejdź teraz na stronę najlepszego trenera w Polsce: www.igortreneronline.pl Innowacyjne metody treningowe, nowoczesne plany żywieniowe, fachowa suplementacja. Dzięki nim zmiany zachodzą ekstremalnie szybko! Wejdź teraz na stronę najlepszego trenera w Polsce: www.igortreneronline.pl I zmień się nie do poznania nawet w ciągu jednego tygodnia! Pozbądź się tłuszczu na zawsze, zbuduj piękna smukłą sylwetkę lub wspaniałe muskularne ciało! Wejdź teraz na: www.igortreneronline.pl i wygraj 10.000 złotych!

Zgłoś nadużycie-
Sebastian Boczar

OSIĄGAJ SZCZUPŁE LUB MUSKULARNE CIAŁO SZYBCIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK! PROSTY TRENING, TANIA DIETA, INDYWIDUALNIE DOBRANA SUPLEMENTACJA! WEJDŹ TERAZ NA WWW.IGORTRENERONLINE.PL I WYGRAJ 10 TYSIĘCY ZŁOTYCH!

Zgłoś nadużycie-
Justin_Rose

Chcesz zbudować fantastyczną muskulaturę? Chcesz spalić zbędny tłuszcz? Chcesz spełnić swoje kulturystyczne marzenie? Chcesz stać się prawdziwą bestią? Chcesz stać się sławny i bogaty? Chcesz zdobyć podziw pięknych kobiet i zazdrość wszystkich mężczyzn na Świecie? Już teraz możesz to zrobić, bo rozwiązanie na, które od dawna czekasz? Jest teraz na wyciągnięcie ręki!!! Wejdź na stronę najlepszego Trenera w Polsce: www.igortreneronline.pl Igor Mieńkowski, twórca PAKIETU DZIK zaprasza Cię do przeżycia niesamowitej przygody! PAKIET DZIK to według wielu firm z branży sportu, zdrowia i suplementacji największa REWOLUCJA NA RYNKU trenerskim. PAKIET DZIK to jedyne tak skuteczne rozwiązanie w całej Polsce i Europie, które pozwala Ci w ciągu zaledwie tygodnia spalić tłuszcz i zbudować potężną muskulaturę! Wejdź na stronę najlepszego Trenera w Polsce: www.igortreneronline.pl PAKIET DZIK to jedyne rozwiązanie w Polsce i Europie w którym razem z planem treningowym, dietą i suplementacją otrzymujesz sekretną wiedzę opracowaną przez specjalistów, podzieloną na etapy kiedy masz ją stosować. Ta wiedza jest dostępna tylko dla wybranych. To wszystko pozwala Ci wreszcie na ekstremalnie skuteczną i szybką przemianę! Wejdź na stronę najlepszego Trenera w Polsce: www.igortreneronline.pl

Zgłoś nadużycie-
Ania Mróz

DOBRY TRENER TO PODSTAWA : ) ZAPRASZAM SERDECZNIE NA STRONĘ NAJLEPSZEGO TRENERA W POLSCE: www.igortreneronline.pl

Zgłoś nadużycie-
mateuszostrowski87

Chcesz zbudować fantastyczną muskulaturę? Chcesz spalić zbędny tłuszcz? Chcesz spełnić swoje kulturystyczne marzenie? Chcesz stać się prawdziwą bestią? Chcesz stać się sławny i bogaty? Chcesz zdobyć podziw pięknych kobiet i zazdrość wszystkich mężczyzn na Świecie? Już teraz możesz to zrobić, bo rozwiązanie na, które od dawna czekasz? Jest teraz na wyciągnięcie ręki!!! Wejdź na stronę najlepszego Trenera w Polsce: www.igortreneronline.pl Igor Mieńkowski, twórca PAKIETU DZIK zaprasza Cię do przeżycia niesamowitej przygody! PAKIET DZIK to według wielu firm z branży sportu, zdrowia i suplementacji największa REWOLUCJA NA RYNKU trenerskim. PAKIET DZIK to jedyne tak skuteczne rozwiązanie w całej Polsce i Europie, które pozwala Ci w ciągu zaledwie tygodnia spalić tłuszcz i zbudować potężną muskulaturę! Wejdź na stronę najlepszego Trenera w Polsce: www.igortreneronline.pl PAKIET DZIK to jedyne rozwiązanie w Polsce i Europie w którym razem z planem treningowym, dietą i suplementacją otrzymujesz sekretną wiedzę opracowaną przez specjalistów, podzieloną na etapy kiedy masz ją stosować. Ta wiedza jest dostępna tylko dla wybranych. To wszystko pozwala Ci wreszcie na ekstremalnie skuteczną i szybką przemianę! Wejdź na stronę najlepszego Trenera w Polsce: www.igortreneronline.pl

Zgłoś nadużycie-
olagmyz

Chcesz wyglądać seksownie i atrakcyjnie? Chcesz cieszyć się wspaniała sylwetką? Chcesz pokazać wszystkim, że możesz się zmienić? Wejdź na stronę najlepszego Trenera w Polsce: www.igortreneronline.pl Innowacyjne metody treningowe, nowoczesne plany żywieniowe, fachowa suplementacja. Podejście, które o lata świetlne wyprzedza konkurencje! Dzięki nim zmiany zachodzą ekstremalnie szybko! Wejdź na stronę najlepszego Trenera w Polsce: www.igortreneronline.pl który w ciągu tygodnia odmieni Twoje życie! Pozbądź się tłuszczu na zawsze, zbuduj piękna smukłą sylwetkę lub wspaniałe muskularne ciało! Pokaż na co Cię stać i wejdź na www.igortreneronline.pl !

Zgłoś nadużycie-
olagmyz

Chcesz wyglądać seksownie i atrakcyjnie? Chcesz cieszyć się wspaniała sylwetką? Chcesz pokazać wszystkim, że możesz się zmienić? Wejdź na stronę najlepszego Trenera w Polsce: www.igortreneronline.pl Innowacyjne metody treningowe, nowoczesne plany żywieniowe, fachowa suplementacja. Podejście, które o lata świetlne wyprzedza konkurencje! Dzięki nim zmiany zachodzą ekstremalnie szybko! Wejdź na stronę najlepszego Trenera w Polsce: www.igortreneronline.pl który w ciągu tygodnia odmieni Twoje życie! Pozbądź się tłuszczu na zawsze, zbuduj piękna smukłą sylwetkę lub wspaniałe muskularne ciało! Pokaż na co Cię stać i wejdź na www.igortreneronline.pl !

Zgłoś nadużycie-
Marcelina Bala

A ja tam jestem na takiej diecie, że nie jestem głodna i chudnę :p nie ma się co tak katować, dodatkowo mam IQgreen do pomocy w poprawie metabolizmu i waga powoli leci w dół.

Zgłoś nadużycie-

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl