fit.pl mobile logo

Czy Twoja praca zagraża Twojemu zdrowiu?

Pracujesz minimum 8h dziennie, dbając o to, by wszystkie powierzone Ci zadania były wykonane jak najlepiej. A czy wiesz, że na jakość Twojej pracy ma wpływ Twoje zdrowie?
Ergonomia miejsca pracy

Ergonomia to inaczej „nauka o pracy” ( z greckiego ergon = praca, nomos = prawa naturalne) Twórcą pojęcia jest Polak, przyrodnik Wojciech Bogumił Jastrzębowski, a samo pojęcie po raz pierwszy pojawiło się w 1857 r. w czasopiśmie „Przyroda i Przemysł” w artykule uczonego pt. „Rys ergonomii, czyli nauki o Pracy opartej na prawach zaczerpniętych z Nauki Przyrody”.

Nauka zajmuje się badaniem korelacji pomiędzy otoczeniem, w którym pracuje dana osoba a pracownikiem – czyli wpływem miejsca pracy na jakość pracy człowieka, a jej podstawowym celem jest humanizowanie miejsca pracy, rozumiane jako jak najlepsze dostosowanie otoczenia do potrzeb pracownika. Zalecenia co do ergonomii miejsca pracy znajdziemy m.in. na stronie internetowej Państwowej Inspekcji Pracy. 

Czy Twoje stanowisko jest ergonomiczne?

Jeśli wydaje Ci się, że 8h dziennie to tylko 1/3 dnia i „jakoś to będzie” powinieneś zmienić swoje myślenie. Stanowisko pracy ma niezwykle istotny wpływ na jakość Twojej pracy, a także Twoje zdrowie! Codzienne siedzenie w niewygodnej pozycji, obciążające kręgosłup, niekorzystnie wpływa przede wszystkim na odcinek lędźwiowy i szyjny kręgosłupa, obciążenie mięśni stabilizujących kręgosłup, mięśni barków i rąk oraz mięśni karku. Może także prowadzić do zapalenia stawów, pochewek ścięgnistych i zwyrodnienia stawów kręgosłupa. Aby uniknąć tego typu dolegliwości, niezbędne jest takie dostosowanie miejsca pracy, by odciążało stawy, zapewniało komfortową pozycję do siedzenia uwzględniającą naturalne wygięcia kręgosłupa oraz odpowiednie ustawienia monitora i światła.

AJ Produkty - odpowiedź na potrzeby ergonomii pracy

Firma AJ Produkty, wychodząc naprzeciw potrzebom pracownika, oferuje cały szereg rozwiązań do biur, magazynów i innych miejsc pracy. Wśród bogatej oferty warto wymienić m.in.:
 • ergonomiczne myszy,
 • ramię do monitora,
 • podnóżki,
 • podkładki pod przedramię,
 • krzesła z regulowaną wysokością i oparciem, w którym można zmienić kąt odchylenia i wysokość, a także posiadają specjalne wygięcia na naturalne ułożenie odcinka lędźwiowego.

Wyjątkowym pomysłem jest także biurko z regulowaną wysokością – nie tylko pozwala nam w wygodny sposób dopasować wysokość blatu – przycisk po prawej stronie na dole pozwala szybko i bez usuwania znajdujących się na blacie rzeczy podnieść jego poziom, ale przede wszystkim umożliwia pracę na… stojąco. Choć być może ten pomysł wydaje się na pierwszy rzut oka dziwny, po kilku godzinach siedzenia pozycja stojąca jest dobrym odciążeniem kręgosłupa, pozwala usprawnić przepływ limfy i krwi w żyłach nóg. Takie automatycznie podnoszone biurka w kilka chwil pozwolą nam na szybką zmianę pozycji, nie rozproszy naszej uwagi, a my po przybraniu dogodnej pozycji będziemy mogli skupić się na pracy bez martwienia się o ból kręgosłupa. Jak w praktyce działa taki blat możesz zobaczyć na https://www.youtube.com/watch?v=NsCogkYn_SY.


 

Odpoczynek na wagę złota

Jeśli zależy nam na dobrej jakości życia, musimy pamiętać, by prawidłowo odpocząć po pracy. Dlatego bardzo ważne jest, by w natłoku zajęć dnia codziennego postarać się znaleźć chociaż 30 minut tylko dla siebie - najlepiej odpocząć aktywnie, na zewnątrz, na przykład spacerując po pobliskim parku lub biegając po lesie niedaleko naszego miejsca zamieszkania. Jeżeli mamy w domu czworonożnego pupila - koniecznie zabierzmy go ze sobą, nie tylko sprawimy mu radość, ale też obecność zwierząt działa uspokajająco na nasze nerwy. Jeśli mamy dzieci, wprowadźmy wieczorny rytuał tylko dla nas - spędźmy czas na wspólnym czytaniu lub zabawie. Ważne, by nie było to zajęcie absorbujące tylko dziecko, ale również nas - dzięki temu unikniemy myślenia o pracy. Taki relaks pozwoli nam na spokojny sen i regenerację przed kolejnym dniem pracy.Posiłek, który odżywi mózg i ciało

Śpiesząc się rano do pracy zapominasz o przygotowaniu posiłku, po drodze kupując w pośpiechu drożdżówkę w pobliskiej piekarni lub w pracy zamawiasz ze wszystkimi kilka kawałków pizzy na telefon. Stop! Takie jedzenie nie służy dobrze ani Twojemu zdrowiu, samopoczuciu, ani jakości pracy. Pracując umysłowo powinieneś zapewnić sobie witaminy, minerały, nienasycone kwasy tłuszczowe i węglowodany złożone przy relatywnie niskiej ilości spożywanych kalorii. Mamy dla Ciebie kilka propozycji posiłków do pracy:
 • owsianka na wodzie z bananem, suszonymi owocami (rodzynki, śliwka, pestki dyni, orzechy)
 • kanapka z pieczywa pełnoziarnistego z awokado i jajkiem na twardo, jabłko,
 • sałatka z piersią z kurczaka, sałatą, pomidorem, kiełkami brokułu i pestkami słonecznika,
 • sałatka makaronowa z makaronu pełnoziarnistego, ogórków konserwowych, pieczarek, pomidora, sera feta,
 • kasza jaglana z ugotowaną na parze marchewką, brokułem, kalafiorem, posypana posiekanymi orzechami.

Taki posiłek może przygotować dzień wcześniej, schować do lodówki a rano wyciągnąć i zabrać do pracy. Zapewni Ci energię, dobry humor i potrzebne składniki odżywcze.

 

 


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka
tomaszbednarz2

Wystarczy stosować kilka podstawowych zasad, dobrać odpowiednio meble, aby nie obciążać naszych pleców. Osoby które pracują za biurkiem powinny o tym pamiętać. Pozdrawiam http://www.meblearman.pl/

Zgłoś nadużycie-

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

 • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
 • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
 • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
 • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl