fit.pl mobile logo

Jak prawidłowo zacząć biegać na wiosnę?

Bieganie to jeden z najpopularniejszych sportów na wiosnę, dzięki niemu jesteśmy silniejsi, bardziej wytrzymali i mamy lepszą kondycję. Jednak jak do każdej aktywności fizycznej należy się do niego odpowiednio przygotować. Szybki nadmiar wzmożonego wysiłku może bowiem doprowadzić do kontuzji.

Kiedy rozpoczynamy przygodę z bieganiem i dodatkowo praktykujemy raczej siedzący tryb życia często dochodzi do kontuzji z powodu braku ogólnego przygotowania do uprawiania sportu. Jeśli dodatkowo mamy wątpliwości odnośnie stanu naszego zdrowia warto na początku sprawdzić ciśnienie, morfologię, badanie cholesterolu, cukier oraz zrobić EKG. Można również umówić się do fizjoterapeuty, aby ocenił ciało pod kątem mobilności i ryzyka kontuzji.

Zanim zaczniemy biegać powinniśmy wzmocnić ciało za pomocą lekkich treningów, które mają za zadanie stopniową gradację obciążeń. Szczególnie warto zastosować treningi o charakterze ogólnousprawniającym. Zbyt duże dystanse i zbyt długi czas biegania niedostosowany do początkowej wydolności i sprawności organizmu są główną przyczyną urazów. Dodatkowo niektóre osoby, ze względu na anatomię są bardziej narażone na urazy spowodowane biomechanikę biegu. Nie bez znaczenia jest również rodzaj obuwia.

Ważnym aspektem przy wyborze butów do biegania jest kryterium komfortu. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na tylną część obuwia. Powinna być sztywna, ale jednocześnie musi mieć możliwość dopasowania się do stopy przez co wpływa korzystnie na stabilizację pięty. Przednia część powinna być elastyczna i dać możliwość swobodnego zgięcia stopy. Gdy podeszwa jest zbyt sztywna i dochodzi do zginania stopy podczas biegania może spowodować nadmierne przeciążenie mięśni łydki. Zbyt miękka podeszwa może powodować również nieprawidłowe przemieszczanie się stopy, a twardsza zapewnia stabilniejszą postawę.

Bieganie bez właściwego przygotowania może powodować urazy o charakterze przeciążeniowym. Najczęściej dochodzi do uszkodzeń stawu kolanowego spowodowanego silniejszym oddziaływaniem masy ciała niż podczas zwykłego chodzenia. Wielokrotne powtarzanie tych samych ruchów na zespół tkanek w efekcie daje przeciążenie i stany zapalne. Aby odpowiednio zaadoptować układ mięśniowo – szkieletowy organizm powinien stopniowo przygotowywać się na przeciążenie.

Kiedy poczujemy ból można zweryfikować stopień przeciążenia i obniżenia sprawności u fizjoterapeuty. Najczęściej przeciążają się struktury takie jak mięśnie, ścięgna i stawy. Wśród nich można wyróżnić między innymi problemy ze ścięgnem Achillesa, więzadłem właściwym rzepki, pasmo biodrowo-piszczelowe (ITB), staw rzepkowo-udowy, staw kolanowy, staw skokowy, stawy lędźwiowego odcinka kręgosłupa, mięśnie stopy, mięśnie podudzia, mięśnie uda, mięśnie obręczy kończyny dolnej. Najczęstsze patologie to tendinopatia, entezopatia, przeciążenia i urazy mięśniowe, przeciążenia stawów i urazy stawów (skręcenie stawu skokowego), kolano biegacza, shin splits. – wyjaśnia Zygmunt Bartosiewicz, fizjoterapeuta z Kliniki Fizjoterapii.

Kiedy stopniowo przygotujemy tkanki do wysiłku minimalizujemy ryzyko uszkodzeń. Najlepsze efekty osiąga się gdy trening jest odpowiednio dobrany. Powinno się stopniowo zwiększać częstotliwość ćwiczeń rozpoczynając od 20 minutowego wysiłku przez 2 – 3 dni w tygodniu. Poszczególne parametry jednak dostosowuje się do ogólnej sprawności, stanu zdrowia i wieku osoby. Dla każdego kryteria mogą być inne. Większość kontuzji można również uniknąć stosując rozgrzewkę. Ćwiczenia przygotowawcze powodują prawidłowy przepływ krwi, rozgrzewają mięśnie i stawy oraz zapobiegają nadwyrężeniom. Dodatkowo odpowiednie zakończenie treningu jest tak samo ważne jak jego rozpoczęcie. Należy zadbać o te partie mięśni, które były najbardziej aktywne. Rozciąganie zmniejsza ryzyko powstawania przeciążeń i uszkodzeń w obrębie narządu ruchu i powstawania bólu.

Aktywność fizyczna to ważny element zdrowego stylu życia. Bieganie podnosi metabolizm, umożliwia spalanie dużej ilości kalorii, w krótkim czasie, zapobiega chorobom serca i układu krążenia. Wzmacnia i angażuje wiele grup mięśniowych jednocześnie. Należy jednak jak przy każdym rodzaju sportu, pamiętać aby prawidłowo się do niego przygotować.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl