fit.pl mobile logo

Jak wybrać buty do biegania?

Jeśli szukasz wskazówek dotyczących zakupu specjalistycznych butów do biegania, może to jedynie oznaczać, że pierwszy i zarazem najważniejszy krok masz już za sobą. Decyzja została podjęta. Nie pozwól więc, by tak błaha rzecz, jak odpowiednie obuwie zrujnowały Twoje plany. Dobrze dobrane buty do biegania powinny być przede wszystkim wygodne, powinny ochronić nasze stopy przed kontuzją i bólem mogącym pojawić się podczas aktywności. Producenci prześcigają się w zapewnieniach o najwyższej technologii ich obuwia, co niestety, często idzie w parze z wysoką ceną. W tym miejscu należy zaznaczyć, że nie zawsze cena równa się jakości. Na co zatem zwrócić uwagę przy zakupie butów do biegania?

Jak wybrać najlepsze obuwie do biegania?

Dla początkujących biegaczy jest to spore wyzwanie, ponieważ dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tą dyscypliną sportową i często nie wiedzą czym się sugerować i na jakie parametry zwrócić szczególną uwagę. Niejednokrotnie również Ci bardziej doświadczeni mają z tym problem, a źle dobrane obuwie może zniszczyć cały zapał lub być przyczyną kontuzji. Zastanówmy się więc, co jest najbardziej istotne.

Pierwszy i najważniejszy punkt to tak zwana pronacja, czyli sposób w jaki nasza stopa układa się w trakcie chodzenia. Wyróżniamy 3 podstawowe typy:

  • Supinator - obciążona jest zewnętrzna krawędź stopy, dlatego w tym przypadku najlepsze będą buty z odpowiednio mocną amortyzacją, które dodatkowo lekko podniosą stopę od zewnątrz
  • Neutral - ciężar ciała rozłożony jest równomiernie na całej stopie, dlatego nie ma potrzeby kupna butów z dodatkową stabilizacją
  • Pronator - podczas chodzenia stopa ucieka do wewnątrz, czyli masz płaskostopie. Jest to jednocześnie najczęściej spotykany typ, który wymaga obuwia odpowiednio wyprofilowanego z odpowiednim wsparciem wewnętrznej krawędzi stopy

Jeśli masz wątpliwości, którym jesteś typem, możesz wykonać szybki test lub sprawdzić obuwie, w którym chodzisz na co dzień. Test polega na zmoczeniu stopy i postawieniu jej na kawałku papieru lub gazety, dzięki czemu można zobaczyć i przeanalizować pozostawiony odcisk. Prostszy sposób to przyjrzenie się np. starym butom do biegania i ocena, która krawędź jest bardziej zniszczona.

Istotnym elementem decydującym o wyborze dobrego obuwia jest także podbicie stopy. W tym przypadku również wyróżniamy trzy typy: normalne, wysokie i niskie, dla których najlepsze będą buty do biegania z systemem odpowiednio: stabilizującym, amortyzującym lub podtrzymującym.

Inne rady dla kupujących buty do biegania

Zastanów się po jakiej nawierzchni będziesz biegać, ponieważ inne buty będą odpowiednie do nawierzchni twardych, asfaltowych, a inne do miękkich, np. w parku, czy lesie. W pierwszym przypadku doskonale sprawdzą się się buty lekkie i elastyczne, w drugim twarde z mocnym bieżnikiem, które uchronią podbicie i zapewnią porządną stabilizację stopy. Bardzo ważny jest również odpowiedni rozmiar obuwia. Powszechnie uważa się, że najlepsze buty do biegania powinny być co najmniej pół rozmiaru większe, niż te które kupujemy zazwyczaj, co zapewni swobodny ruch stopy i komfort treningu.

Najlepszym sposobem na kupno porządnego obuwia jest odpowiedzenie sobie na kilka podstawowych pytań. Gdzie będziemy biegać? Czy bieganie traktujemy w kategoriach rekreacji, czy profesjonalnie? Jaki mamy charakter stopy i podbicia? Ile ważymy? Jaką kwotę chcemy przeznaczyć na zakup? Zajmie to tylko chwilę, a w znacznym stopniu zawęzi możliwości i ułatwi późniejszy wybór, zarówno Tobie, jak i osobie, która ewentualnie będzie doradzała podczas zakupu.

Gdzie kupić buty do biegania?

Oferta rynku jest naprawdę szeroka, dlatego każda osoba, która poszukuje tego typu butów z pewnością znajdzie te najbardziej odpowiednie zarówno pod względem jakości, parametrów, jak i ceny. Sklepy z obuwiem sportowym to najczęściej pierwsze miejsce, w którym stawiamy swoje kroki, jednak znając swoje potrzeby oraz rozmiar i charakter stopy, można skorzystać z bogatej oferty sklepów internetowych, które często są konkurencją dla tych tradycyjnych, stacjonarnych. Ważnym czynnikiem, który przemawia na korzyść zakupów on-line jest możliwość przeanalizowania opinii innych użytkowników, cen oraz ofert różnych sklepów. Popularna platforma Ceneo.pl to miejsce, które skupia dziesiątki sklepów, co znacznie ułatwia i przyspiesza wybór.

 

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl