fit.pl mobile logo

Jak wygrać z upałem podczas biegania?

Wielu biegaczy właśnie teraz przygotowuje się do jesiennych startów, mimo że upalna pogoda daje się we znaki. Wysokie temperatury niosą za sobą nowe wyzwania i wymagają odpowiedniego przygotowania do letnich treningów. Sztuka biegania obejmuje zdecydowanie więcej pozycji niż tylko właściwe nawadnianie

Każdy inaczej radzi sobie z upałem podczas wysiłku fizycznego. Dla jednych nie stanowi on większego wyzwania, ponieważ stosunkowo szybko odprowadzają ciepło. Inni mogą z kolei męczyć się podwójnie, mimo że utrzymują tempo odpowiednie dla swojego ciała. Ważne, aby znać swój organizm i być gotowym na wszelkie pogodowe niespodzianki. Jeśli podczas wysokich temperatur zmęczenie przychodzi zbyt szybko, trening na zewnątrz warto zamienić na bieżnię w klimatyzowanym pomieszczeniu. Wszystko zależy oczywiście od poziomu wytrenowania oraz przyzwyczajenia.

Należy jednak zwrócić uwagę, że podczas upału temperatura nie jest jedynym czynnikiem, który wpływa na nasze samopoczucie. Równie istotną rolę pełni wiatr, wilgotność powietrza, a także miejsce, w którym realizowany jest trening.

Jak do każdego sportowego wyzwania, do biegania w upały należy podejść z rozsądkiem i pokorą. Bardzo wysokie temperatury oraz niesprzyjające warunki pogodowe mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia. Funkcjonowanie systemu chłodzącego jest wówczas spowolnione. Ponadto, należy zabezpieczyć się przed odwodnieniem czy utratą elektrolitów.

Amatorom radzę bieganie rano lub wieczorem. Wyczynowcy nie mogą natomiast unikać upałów, szczególnie jeśli letni start przypada na przedpołudnie – mówi Michał Bartoszak, olimpijczyk z Aten w maratonie oraz ambasador Saucony w Polsce. Dobór odpowiedniego okrycia to podstawa. Bieganie bez koszulki w pełnym słońcu może przynieść negatywne konsekwencje dla naszej skóry. Kilka warstw dla większej potliwości jest jeszcze mniej rozsądnym rozwiązaniem, ponieważ przegrzanie będzie więcej niż pewne. Podwyższone tętno i poczucie ogólnego osłabienia to także sygnał alarmowy dla przerwania treningu.

Odpowiednia aklimatyzacja

Przyzwyczajenie się do wymagających warunków atmosferycznych wymaga czasu. Stopniowe treningi na słońcu sprawią, że organizm przystosuje się do wyższych temperatur, a co za tym idzie, poprawi się nasza wydolność. Nie można także zapominać o nawodnieniu, które jest kluczowym czynnikiem, pozwalającym przetrwać bieganie w upale.

Brak wody w takich warunkach jest jednoznaczny ze spadkiem wytrzymałości. Duże i rzadkie łyki warto zamienić na mniejsze, ale częstsze. Z perspektywy amatorów istotne jest unikanie otwartych przestrzeni. Drzewa ochronią ich przed słońcem, a nawierzchnia nie będzie nagrzana w równym stopniu co asfalt. Leśny mikroklimat sprawia, że ma się poczucie większego chłodu, co realnie przekłada się na komfort i radość czerpane z biegania.

W trakcie wysiłku to przez głowę ucieka sporo powietrza. Lekka i oddychająca czapka skutecznie ochroni nas nie tylko przed słońcem, ale również przegrzaniem. Sprawdzonym patentem jest także czapeczka z materiałem chroniącym kark przed promieniami. Czarne koszulki lub spodenki przyciągają je, dlatego odzież powinna być jasna i cienka, odbijająca światło.

– Upał najlepiej znoszą biegacze na odpowiednim poziomie zaawansowania. Szybciej odprowadzają ciepło, dzięki aklimatyzacji. Stereotypem jest natomiast zrzucanie kilogramów poprzez bieganie niezależnie od pogody. W gorące dni szczególnie amatorzy są zdecydowanie bardziej narażeni na przegrzanie organizmu, więc jeśli dopiero zaczynają swoją sportową przygodę, powinni zamienić bieg na delikatny trucht lub marsz. Warto również stosować kremy nawilżające. Zdrowa kondycja skóry pozwala efektywniej pozbywać się nadmiaru ciepła – podsumowuje Michał Bartoszak.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl