fit.pl mobile logo

Ryzyko przetrenowania. Zdrowe podejście do biegania

Bieganie niesie za sobą szereg realnych korzyści zdrowotnych, które w dłuższej perspektywie pozytywnie wpływają nie tylko na organizm, ale również nastawienie mentalne do codziennych obowiązków i zajęć. Na początku liczy się sam ruch. Z biegiem czasu intensywność rośnie, a pokonywane dystanse wydłużają się. Starty w zawodach i chęć poprawiania własnych wyników stanowią świetną motywację do nieustannego rozwoju. Trenować należy jednak nie tylko ciężko, ale przede wszystkim mądrze

Przygoda z bieganiem dla wielu stanowi doskonałą odskocznię od codzienności. Apetyt rośnie jednak w miarę jedzenia, nawet gdy sportowy rozwój zaczyna się zupełnie od zera. Większość pasjonatów chce biegać szybciej, poprawiać swoje wyniki na poszczególnych dystansach, a z czasem podnosi sobie poprzeczkę, przygotowując się do startów w zawodach ultra. Trenować można przez cały rok, w tym zakresie nic nas nie ogranicza. Wyzwanie stanowi natomiast uniknięcie przeciążenia, aby skutecznie dążyć do uzyskania jak najlepszych efektów.

Przetrenowanie jest zaburzeniem równowagi pomiędzy samym treningiem a właściwą regeneracją. Stanowi długofalowe zmęczenie organizmu, który zwyczajnie nie ma czasu na odpowiednią odbudowę. Zbyt ciężki i intensywny trening może być wyniszczający dla ciała nawet najbardziej zaawansowanego biegacza. Należy również pamiętać o codziennych obowiązkach i nie zaburzaniu swojego rytmu dnia. Wysiłek ponad normę, który jest zbyt wymagający, może przynieść zupełnie inne efekty od zamierzonych. Warto zachować zdrowy rozsądek, ponieważ w parze ze zmęczeniem z reguły idzie demotywacja, a najważniejsza jest przecież radość z biegania – mówi Patryk Muzyk, ambasador Saucony Polska oraz ultramaratończyk.

Antidotum na zbyt duże oczekiwania w stosunku do samego siebie może być optymalny plan treningowy dostosowany do indywidualnych potrzeb i możliwości. Każdy ma jednak inną pozycję wyjściową, predyspozycje, doświadczenia sportowe czy tryb dnia. Nie istnieje jeden uniwersalny plan, który powinien być realizowany przez wszystkich biegaczy. Osoby uprawiające aktywność dla relaksu i poprawy kondycji wcale nie muszą wprowadzać dedykowanych środków treningowych. Z ich perspektywy najważniejszy jest ruch, możliwość spędzenia czasu na świeżym powietrzu oraz urozmaicenie swojej codzienności. Plan sprawdza się przede wszystkim w przypadku tych biegaczy, którzy zamierzają wspiąć się na wyższy poziom. Punktem wyjścia jest określenie realnego celu, liczby zajęć na przestrzeni tygodnia oraz ich długości. Muszą być one dopasowane do aktualnych możliwości z uwzględnieniem czasu na odpoczynek. Regeneracja to podstawa każdego treningu niezależnie od dyscypliny. Odbudowa z nadwyżką utraconych sił umożliwia sportowy rozwój i minimalizuje ryzyko przetrenowania.

Świadomość własnych potrzeb jest kluczowa na każdym etapie planowania treningu. Nie każdy ma predyspozycje do pokonywania długich dystansów, począwszy od półmaratonu, ale dla wszystkich najważniejsze musi być zdrowie oraz poczucie własnego komfortu. Ważne, aby wiedzieć, kiedy odpuścić. Bez przemyślanej regeneracji organizmu czy odpowiedniej diety progres będzie niemożliwy, ponieważ składa się na niego również wiele pozatreningowych czynników  – dodaje Patryk Muzyk.

Ważniejsza od częstych treningów, jest ich właściwa realizacja. Na przetrenowanie wpływ mają zarówno aspekty fizjologiczne, jak i psychologiczne. Bieżące monitorowanie wysiłku, a także odpowiednie nastawienie mentalne pozwolą czerpać satysfakcję z kolejnych przebiegniętych kilometrów, a także ułatwią start w nawet najbardziej wymagających zawodach.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl