fit.pl mobile logo

Bolesne ząbkowanie - objawy, sposoby łagodzenia bólu

Zęby u dzieci to temat rzeka. Nie da się ukryć, że ząbkowanie u niemowląt to mało przyjemny proces. Tylko jedno na kilkadziesiąt dzieci, przechodzi go bezboleśnie. Większość maluchów, ząbkowanie znosi z trudem. Niestety, procesu wyrzynania się zębów nie jesteśmy w stanie uniknąć, gdyż jest on niezbędnym elementem rozwoju i wzrostu malucha. Szczęśliwi ci rodzice, których maluchy lekko przechodzą wyrzynanie ząbków. Pozostali muszą uzbroić się w cierpliwość i zrobić wszystko, aby ulżyć maluszkowi w cierpieniu. Dlatego też dobrze jest wiedzieć, jakie są objawy ząbkowania i na co dokładnie zwrócić uwagę tak, aby w miarę szybko zareagować.
Objawy ząbkowania
Przyjmuje się, że pierwsze zęby pojawiają się na przełomie 6-7 miesiąca życia. U niektórych niemowlaków, pierwszy ząb może pojawić się wcześniej - w okolicach 2 miesiąca, choć zdarza się to dość rzadko. Pierwsze objawy ząbkowania mogą wystąpić już na dwa miesiące przed całkowitym wyrżnięciem się ząbków. Na co powinniśmy zwrócić uwagę? Zazwyczaj wszystko zaczyna się bardzo niewinnie - dziecko nadmiernie się ślini i wkłada paluszki do buzi. Jest to w pełni naturalny proces, którego nie należy hamować. Może on trwać kilka tygodni, a nawet kilka miesięcy. Warto w tym czasie zaopatrzyć się w duże ilości śliniaczków. W ciągu dnia należy delikatnie osuszać buzię maluszka tak, aby skóra nie uległa podrażnieniu. Jeśli mimo wszystko, skóra na buzi będzie wykazywała objawy podrażnienia - smaruj ją tłustym kremem dla niemowląt.

Objawy ząbkowania u niemowląt obejmują także swędzenie i zaczerwienienie dziąseł. W czasie ząbkowania, dziąsła maluszka wykazują wyraźne tendencje do puchnięcia. Bardzo często są nabrzmiałe, rozpulchnione i mocno zaczerwienione. W momencie, kiedy zbliża się finał ząbkowania, dziąsła mogą stać się bardzo wrażliwe. Każde ich dotknięcie może sprawiać dziecku ból. Kiedy dziecko ząbkuje, jego dziąsła nie tylko bolą. Są okresy, kiedy zaczynają intensywnie swędzieć. W takich sytuacjach maluch zazwyczaj wkłada do buzi wszystko, co tylko znajdzie się pod jego ręką.

Bardzo często u ząbkujących dzieci pojawia się gorączka. Jeśli nie przekracza 38 stopni Celsjusza - nie ma powodów do niepokoju. Po wyrżnięciu się pierwszego ząbka, temperatura mija jak ręką odjął. Jeśli jednak, temperatura jest wyższa, niż 38 stopni, towarzyszą jej wymioty, biegunka lub inne objawy - wówczas należy skonsultować się z lekarzem.

Bolesne ząbkowanie sprawia, że maluch staje się bardziej rozdrażniony, płaczliwy i marudny. Dziecko za pomocą płaczu i pojękiwania informuje nas, że coś go boli, doskwiera, przeszkadza. Ząbkujące maluchy zazwyczaj nie znajdują ukojenia na rękach - podczas noszenia, bujania, przytulania, itp. Bardzo często miewają też problemy ze snem. Mają problem z zasypianiem, a także często budzą się w nocy. Jeśli już uda im się zasnąć, potrafią szybko się przebudzić.

Ząbkowanie sprawia, że problemem staje się również jedzenie. Niemowlaki karmione naturalnie, nagle przestają ssać pierś mamy. Wynika to głównie z tego, że dziąsła maluszka są na tyle obrzęknięte i obolałe, że każdy kontakt z piersią jest bardzo bolesny i nieprzyjemny. Dzieci, które nie są karmione piersią, mogą także odmówić jedzenia. Ból dziąseł przeszkadza im na tyle, że na sam widok pożywienia odwracają głowę.

Jak pomóc dziecku w bolesnym ząbkowaniu?
Ząbkowanie u dzieci nie jest przyjemne. Cierpi zarówno dziecko, jak i rodzice. Istnieje jednak szereg sposobów na to, aby zminimalizować dyskomfort i tym samym przynieść ulgę maluszkowi. Biorąc pod uwagę fakt, że ząbkujące dziecko bierze do buzi wszystko, co ma w zasięgu ręki - przygotuj dla niego cały zapas odpowiednich akcesoriów. Prawdziwą ulgę w bólu i swędzeniu dziąseł przyniesie maluchowi gryzak. Możesz wybrać ten wypełniony wodą lub żelem. Aby wzmocnić efekty jego działania, możesz schłodzić go w lodówce. Pamiętaj, aby nie wkładać gryzaka do zamrażalki, bo wtedy maluszek mógłby odmrozić sobie rączki i buzię. Dobre efekty zapewni także zmoczony w chłodnej wodzie rożek tetrowej pieluchy.

Na ból dziąseł pomocne są również masaże. Dziąsła maluszka możesz masować małą gumową szczoteczką (dostaniesz taką w aptece) lub przy pomocy własnego palca. Przed przystąpieniem do masażu, umyj dokładnie ręce. Następnie palcem wskazującym wymasuj (centymetr po centymetrze) dziąsła dziecka. Aby zapewnić dodatkową ulgę i uśmierzyć ból, weź kostkę lodu, owiń ją w czystą szmatkę lub gazę i przesuwaj ostrożnie po bolących dziąsłach. Możesz również wypróbować specjalny żel uśmierzający ból przy ząbkowaniu. Taki preparat działa nie tylko przeciwbólowo, ale także przeciwzapalnie, dzięki czemu zapobiega rozwojowi bakterii.

Gdy ząbkowanie jest bardzo bolesne, zamiast pokarmów w postaci stałej, podawaj dziecku jedzenie zmiksowane na gładką papkę. Zrezygnuj także z ciepłych potraw, które mogą podrażniać i tak już bolesne dziąsła. Nic się nie stanie jeśli na jakiś czas będziesz serwować dziecku potrawy nieco chłodnieje niż dotychczas. Pamiętaj, aby nie robić niczego na siłę. Przed karmieniem dziecka, posmaruj jego dziąsła odrobiną żelu przeciwbólowego, chwilę odczekaj i dopiero później spróbuj nakarmić malucha.

A co jeśli dziecko w trakcie ząbkowania ma gorączkę? W takiej sytuacji możesz podać mu środek o działaniu przeciwgorączkowym w syropie lub czopku. Na problemy ze snem i rozdrażnienie, pomocne będą herbatki z melisy, które działają uspokajająco. Inne porady odnośnie łagodzenia objawów ząbkowania znajdziesz tutaj.


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka
Kasia Rejchel

Czasem wystarczy podać zwykły panadol, który działa zarówno przeciwbólowo jak i przeciwgorączkowo. U nas córka miała przy ząbkowaniu gorączkę nawet do 38 stopni, więc panadol i dobry termometr (polecam bezdotykowe np. Diagnostic) to była podstawa.

Zgłoś nadużycie-
January Nędza

Nie róbcie z igły widły. Ząbkowanie to rzecz normalna i każdy musi ją przejść. Dziecku można ulżyć podając np. Viburcol w czopkach lub kroplach. Lek homeopatyczny i naturalny.

Zgłoś nadużycie-

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl