fit.pl mobile logo

5 ćwiczeń, które powinny być w Twoim planie treningowym

Trener personalny Grzegorz Rejmer prezentuje 5 ćwiczeń, które powinieneś mieć w planie treningowym. To ćwiczenia w większości wielostawowe, które są nakierunkowane na Twój cel, funkcjonalność i przydatność względem innych ćwiczeń

1) PRZYSIAD

Siadanie, jak również chodzenie, to ruchy, które towarzyszą nam na co dzień. Nie bez powodu więc przysiad znajduje się na liście najbardziej pożądanych ćwiczeń.

Ponadto - podczas przysiadu pracuje ponad 200 mięśni !!

To, jak wykonujemy przysiad, może różnić się pomiędzy osobami ze względu na różnice w mobilności oraz proporcjach ciała. Jednak fundamentalne zasady podczas przysiadu pozostają takie same. Wykonywanie przysiadów pozwala na wzmocnienie praktycznie całego ciała. Przede wszystkim pracować będą mięśnie nóg i pośladków, jak również mięśnie pleców i brzucha.Ponadto, ruch przysiadu znajduje zastosowanie w innych ćwiczeniach, przekładając się na osiąganie w nich lepszych efektów –m.in. w martwym ciągu, a nawet i wyciskaniu leżąc.

2) MARTWY CIĄG

Kolejnym kluczowym ćwiczeniem, którego nie powinieneś pomijać jest martwy ciąg. Ćwiczenie wymagające ruchu „hip hinge”, czyli ruch angażujący pracę biodra.Martwy ciąg jest ciężkim technicznie ćwiczeniem. Z tego względu część osób z niego rezygnuje, lub uważa że będą je boleć później plecy. Jest to ogromnym błędem. Oczywiście, że można uszkodzić sobie plecy, ale tylko jeśli wykonujemy MC źle, lecz jeśli wykonujemy go dobrze - wzmocnimy, jak i z pewnością rozbudujemy swoje plecy, a także inne partie mięśniowe :)

Martwy ciąg, podobnie jak przysiad to ćwiczenie wielostawowe - angażuje wiele mięśni, umożliwiając tym samym spory wydatek kaloryczny i znaczącą odpowiedź hormonalną organizmu, co skutkuje lepszymi efektami niż w przypadku wykonywania ćwiczeń globalnych i na małe grupy mięśniowe.

3) WYCISKANIE

Mówiąc o wyciskaniu na myśli mam zarówno wyciskanie leżąc (klatka piersiowa), jak również wyciskanie stojąc/siedząc (mięśnie naramienne).Wyciskanie sztangi leżąc to jedno z najpopularniejszych ćwiczeń na świecie i jednocześnie jedno z moich ulubionych. Wyciskanie zalicza się do podstawowych ćwiczeń wielostawowych górnej części ciała. Obok przysiadu i martwego ciągu znajduje się wśród ćwiczeń trójboju siłowego.Wyciskanie leżąc to ćwiczenie angażujące głównie mięśnie klatki piersiowej.

Oprócz niej pracują również mięśnie naramienne oraz tricepsy. Przy prawidłowej technice angażujemy także mięsień najszerszy grzbietu. Wyciskanie stojąc (OHP – overhead press) jest także jednym z najważniejszych ćwiczeń ogólnorozwojowych, które powinno znaleźć się w planie treningowym zarówno osoby początkującej, jak i zaawansowanej. Wykonywanie OHP może pomóc poprawić wyniki w wyciskaniu leżąc. Wyciskanie sztangi stojąc może być znakomitym treningiem dla mięśni brzucha, pleców. Te ćwiczenie sprawdzi takżę Twoją mobilność ramion i bezlitośnie podda próbie umiejętność stabilizacji całego ciała. Polecam! :D

sztanga

4) WIOSŁOWANIE

Kolejnym ćwiczeniem, na którym warto się skupić, jest wiosłowanie. Ćwiczenie to świetnie wzmacnia siłę całych pleców. Opanowanie techniki wiosłowania jest niezwykle istotne, gdyż będzie przekładało się na inne ćwiczenia wymagające siły mięśni pleców, a jest takich sporo. Wiosłowanie możemy wykonywać w wielu formach i odmianach, np:

* Wiosłowanie hantli w opadzie tułowia

*Wiosłowanie sztangą podchwytem

* Wiosłowanie Pendleya

5) PODCIĄGANIE NA DRĄŻKU

Podciąganie na drążku to jedno z najbardziej kompleksowych ćwiczeń angażujących górne partie mięśniowe. Nie jest to jednak ćwiczenie należące do łatwych, z tego powodu wiele osób pomija je w swoim planie. Podciąganie jest ćwiczeniem bardzo wszechstronnym, angażuje zarówno mięśnie pleców, jak i ramion. Wpływa na ogólną sprawność isiłę. Stanowi najważniejsze ćwiczenie górnych partii mięśniowych.

Praca włożona w podciąganie na drążku i osiągane dzięki niej efekty są nieporównywalnie większe do tych, jakie osiągnąć możemy poprzez ćwiczenia wykonywane na maszynach czy wykonując ćwiczenia izolujące poszczególne, górne partie mięśniowe. Jeśli nie możesz wykonać samodzielnie podciągnięcia zacznij od trenowania fazy negatywnej ćwczczenia (bardzo powolne opuszczanie od drążka do ziemi), rób ściąganie drążka górnego siedząc, a także samo trzymanie drążka.

Podsumowując gdy mamy takie ćwiczenia w planie uczymy się dobrych wzorców ruchowych, pracujemy wieloma mięśniami na raz, oraz spalamy dużo więcej kalorii niż w przypadku nie zbyt ekscytującego cardio.Nic tylko jeść, trenować i cieszyć się efektami :)

A Ty jakie ćwiczenia lubisz wykonywać, a może jakich nie lubisz? Ja osobiście uwielbiam wyciskanie sztangi i przysiad Low Bar. Nie lubię robić łydek.. ale staram się to zmienić.. :D

  Autor: Grzegorz Rejmer, Trener Personalny
Zajrzyj na facebook na Trening z Grzechem , po jeszcze więcej motywacji.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl