Tegoroczne wakacje nad polskim morzem upływają pod znakiem kitesurfingu - sport ten można opisać trzema słowami: ekstremalnie, szybko i wysoko.
fit.pl
2006-08-08 00:00
Udostępnij
Aktywność tygodnia: kitesurfing
Tegoroczne wakacje na polskim morzem upływają pod znakiem kitesurfingu. Sport ten jest zazwyczaj określany w trzech słowach: EKSTREMALNE SZYBKO I WYSOKO. Czym jest ta "zabawa", jakiego wymaga sprzętu i przygotowanie?

Czym jest KITESURFING?
Kitesurfing to odmiana windsurfingu. Ten nowy sport, który polega na poruszaniu się po wodzie za pomocą specjalnie skonstruowanego latawca łączy w sobie elementy żeglarstwa oraz tych wszystkich sportów, gdzie jeździ się na różnego rodzaju deskach. Poruszanie się na desce, ślizgającej się po wodzie wymaga wytrenowania zmysłu równowagi, lecz jest to zmysł, który posiada każdy człowiek.

Od windsurfingu różni się konstrukcją pędnika, bowiem zamiast klasycznego żagla używana jest w nim odmiana latawca -paralotni, której uchwyty linek (dawniej dwóch, obecnie czterech, długości rzędu dwudziestu kilku metrów) żeglujący kitesurfer ma przypięte do bioder, specjalnego trapezu i drążka sterowniczego. Sport uprawiany jest zarówno na akwenach słodkowodnych (sprzyjające wiatry wieją np. w dolinach alpejskich, np. w południowym Tyrolu), jak i morskich (np. na polskim wybrzeżu Bałtyku).

Z racji postępującego rozwoju kitesurfingu można wyodrębnić dwa główne nurty tego sportu: kiteSURFING, który polega na ujeżdżaniu fal, czyli uprawianie klasycznego surfingu na falach przy pomocy kitowej deski zbliżonej trochę do małej deski surfingowej oraz kiteBOARDING, w którym pływając po płaskiej wodzie na krótkiej desce, przypominającej trochę wodny snowboard, można oprócz samej przyjemności żeglowania wykonywać w powietrzu skoki. Jest to jednak rozróżnienie, którego dokonuje się na najwyższych poziomach zaawansowania.

[-------]

Jakiego SPRZĘTU wymaga?
  • KITE - latawiec
    Istnieją różne rozmiary i kształty latawców. W zależności od wagi jeźdźca i siły wiatru zasadniczo stosuje się powierzchnie od 6 do 18 metrów kwadratowych. Występują 2 główne typy kite`ów: komorowe oraz pompowane. Na jego jakość wpływ ma wiele czynników, od używanych materiałów po rozmieszczeniu szwów. kitesurfing2
  • BAR - drążek sterowniczy
    Wykonany jest z włókien szklanych i węglowych pokryty jest antypoślizgową pianką. Służy do sterowania latawcem, który z latawcem podłączony jest trzymanym przez pilota drążkiem za pomocą linek.
  • TRAPEZ - uprząż
    Wykonany jest z mocnych materiałów i w odpowiedni sposób uszyty, wygodny, odciąża on ręce kite`ra. Dzieje się to tak, że puszczona z środka drążka sterowniczego linka jest podczepiona do trapezu, przekazując całą siłę latawca do środka ciężkości człowieka.
  • DESKA
    Jest to nieodzowny element potrzebny do uprawiania surfingu. Rodzajów desek kitesurfingowych jest bardzo wiele, istnieją deski kształtem zbliżone do desek surfingowych oraz takie, które przypominają wakeboardy, używane przez deskarzy jeżdżących za motorówkami. Oprócz stateczników deski kitesurfingowe mają specjalne strzemiona, w które jeździec wsuwa stopy po to, by przy większej prędkości ślizgu nie tracić deski na nierównościach wody. 
  • POMPKA
    Służy do nadmuchiwania latawców. Istnieją dwa rodzaje pompek, ręczna i w postaci elektrycznej sprężareczki na baterie. Ta pierwsza jest idealna przy rozgrzewce, bowiem przy szykowaniu latawca do startu pompka ręczno-nożna rozgrzewa te same partie mięśni, których używane będą na wodzie. kitesurfing3
  • STRÓJ
    W zależności od tego, gdzie i o jakiej porze roku uprawiać będziemy kitesurfing musimy być wyposażeni w odpowiedni strój. W chłodnym Bałtyku w maju lepiej mieć ciepłą neoprenową piankę, specjalne gumowe buty i dobra opaskę na głowę, lecz w wodach Zatoki Puckiej wystarczy nam krótka pianka, albo nawet czasami shorty i lycra. W innych miejscach, w zależności od temperatury wody, będziemy musieli wybierać podobnie. Jest to niezależne, czy chodzi o Morze Bałtyckie, Adriatyk czy Ocean Spokojny.

Pierwsze KROKI
Nad polskim morzem powstało wiele szkółek przysposabiających ludzi do uprawiania tego pasjonującego sportu. Warto skorzystać więc z porady doświadczonego instruktora, przy którym na pewno nauczymy się podstaw kitesurfingu. Proponowane są kursy dobierane w zależności od naszego "stopnia wtajemniczenia". Nauka kite'a powinna być rozpoczynana pod okiem fachowców, gdyż to zagwarantuje, że dostaniemy właściwy do nauki sprzęt, nie zrobimy krzywdy sobie i innym, i nie zniechęcimy się szybko.

www.fit.pl