fit.pl mobile logo

Boli Cię szyja? Poznaj 5 ćwiczeń łagodzących ból

Ćwiczenia łagodzące ból szyi powinny być wykonywane przez osoby prowadzące siedzący tryb życia. Siedzenie przed komputerem, telewizorem i mało ruchu nie jest korzystne dla szyjnego odcinka kręgosłupa. Zesztywnienie karku można zniwelować, poświęcając w ciągu dnia 5 minut na proste ćwiczenia

Ból szyi może pojawić się na skutek stresu, napięcia i przyjmowania złej postawy. Zwykle cierpimy na niego w coraz większym stopniu w miarę upływu lat. Zbyt długie siedzenie za biurkiem może powodować dyskomfort w okolicach odcinka szyjnego kręgosłupa. Sztywniejące mięśnie karku wywołują ból. Ból karku może być naprawdę uciążliwy i nieprzyjemny, gdy utrudnia wykonywanie najbardziej podstawowych ruchów, takich jak obracanie głowy i próba obejrzenia się za siebie lub podnoszenie toreb z zakupami.

Możemy złagodzić go na przykład masażem. Jednak, aby nie dopuścić do stanu bólowego warto wprowadzić do swojego dnia w biurze 5 ćwiczeń łagodzących ból szyi.

Ćwiczenia możemy wykonywać w pracy przed biurkiem. Nie potrzebujemy do ich wykonywania żadnego sprzętu. Cały trening zajmie Ci około 5 minut. To niewiele czasu, aby pokonać ból szyi.

Ćwiczenia łagodzące ból szyi - pięciominutowy zestaw

Rozluźnij mięśnie szyi

cwiczenia-lagodzace-bol-szyi-1

Pozycja wyjściowa: Usiądź wygodnie na krześle i wyprostuj się.

Jak wykonać ćwiczenie:

 • Umieść obie dłonie u podstawy czaszki.
 • Podbródek opuść w kierunki klatki piersiowej.
 • Delikatnie naciskaj rękoma głowę, aż poczujesz rozciąganie mięśni z tyłu szyi.

Czas trwania: 30 sekund

 

Popraw sprawność ramion

cwiczenia-lagodzace-bol-szyi

Pozycja wyjściowa: Usiądź wygodnie na krześle lub podłodze z wyprostowanymi plecami.

Jak wykonać ćwiczenie:

 • Unieś lewe ramię nad głowę, następnie zegnij rękę w łokciu z dłonią skierowaną do dołu.
 • Zegnij prawe ramię w łokciu i załóż za plecy.
 • Trzymaj plecy prosto, otwórz klatkę piersiową i zaciśnij ręce za plecami.
 • Upewnij się, że czujesz rozciąganie w klatce piersiowej i ramionach.

Czas trwania: 30 sekund

 

Zwiększ przepływ krwi do szyi

Pozycja wyjściowa: Stań na podłodze z wyprostowanymi plecami, ramiona opuszczone po bokach. Stopy rozstawione na szerokość ramion.

Jak wykonać ćwiczenie:

 • Trzymaj ręce wyprostowane i delikatnie przyciągnij ramiona do uszu i przytrzymaj je 30 sekund. Opuść ramiona w dół i powtórz ćwiczenie.

 

Rozluźnij mięśni ramion

Pozycja wyjściowa: Usiądź w pozycji tzw. „swastyki”. Jedna noga (otwarte biodro) ugięta pod kątem prostym przed tobą, druga (zamknięte biodro) ugięta pod kątem prostym za tobą.

Jak wykonać ćwiczenie:

Skręć się w stronę nogi przedniej, jednocześnie przeciwną ręką trzymając za kolano. Spójrz w bok. Po kilkunastu sekundach zmień stronę.

 

Rozciągnij mięśnie szyi

Pozycja wyjściowa: Usiądź na krześle lub stań z wyprostowanymi plecami i ramiona ściągniętymi.

Jak wykonać ćwiczenie:

 • Powoli wysuń głowę do przodu w poziomie, a następnie wycofaj do tyłu, zupełnie tak, jak robi to kurczak podczas chodzenia.
 • Trzymaj głowę w jednej linii i nie ruszaj resztą ciała podczas wykonywania tego ćwiczenia
 • Powtarzaj czynność przez minutę.
 • Po wykonanym ćwiczeniu opuść luźno ramiona oraz głowę

Nie tylko ćwiczenia łagodzące ból szyi

1. Monitor ustaw na wprost twarzy, nie z boku.

2. Rozmawiając przez telefon, nie przytrzymuj barkiem słuchawki.

3. Podczas długich podróży samochodem lub autokarem zakładaj na szyję poduszkę-rogalik z miękkiej gąbki, która będzie podpórką dla kręgosłupa szyjnego.

4. Śpij na poduszce ergonomicznej (anatomicznej, ortopedycznej), najlepiej lateksowej lub z pianki termoelastycznej, która pod wpływem ciepła dostosowuje się do kształtu głowy i szyi.

5. Unikaj „zawiania” karku (np. w przeciągu, przy odsuniętej szybie w samochodzie), a także wychłodzenia organizmu, bo mogą potęgować ból karku.

6. Nadmierne napięcie mięśniowe możesz złagodzić za pomocą ciepłych okładów (zanurz ręcznik w ciepłej wodzie i wyżmij, połóż go z tyłu szyi i przeciągaj raz w lewo, raz w prawo), nagrzewania (np. suszarką do włosów), masażu (możesz zastosować żel przeciwbólowy).

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

 • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
 • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
 • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
 • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl