fit.pl mobile logo

Ćwiczenia w ciąży - jak i kiedy ćwiczyć?

Ciąża to czas, w którym kobieta przybiera na wadze. Nie zawsze musi to jednak oznaczać, że tyje - wiele kobiet zachowuje szczupłą sylwetkę zarówno w trakcie noszenia dziecka, jak i po porodzie. Sekretem jest między innymi regularna aktywność fizyczna. Ćwiczenia w ciąży? Jakie są najlepsze ćwiczenia dla kobiet w ciąży?

Ćwiczenia w ciąży - czy są bezpieczne?

Czy ćwiczenia w ciąży są bezpieczne? Tak, pod kilkoma warunkami. Przede wszystkim muszą być odpowiednio dobrane, ponieważ kobiety noszące dziecko nie mogą zwłaszcza w zaawansowanej ciąży wykonywać pewnych określonych ćwiczeń.

Przede wszystkim kobiety ciężarne muszą zrezygnować z ćwiczeń wzmacniających mięśnie brzucha. Zakazane w trakcie ciąży są także treningi wytrzymałościowe, ćwiczenia wymagające podskakiwania lub gwałtownych ruchów. Niezalecanymi sportami do uprawiania w ciąży są między innymi: jazda na rowerze, jeździectwo, sztuki walki, wspinaczka czy nurkowanie.

Ćwiczenia dla kobiet w ciąży są wskazane

Ćwiczenia dla ciężarnych kobiet są dopasowane do potrzeb organizmu, w którym rozwija się nowe życie. Aktywność fizyczna w tych dziewięciu miesiącach jest bardzo wskazana, wiele badań pokazuje, że kobiety, które są wysportowane i przyzwyczajone do regularnych treningów znacznie lepiej znoszą ciążę, a poza tym znacznie szybciej wracają do formy po porodzie. Ćwiczenia pomagają utrzymać prawidłową masę ciała podobnie jak kalkulator wagi w ciąży. Jeśli jednak kobieta zaczyna przygodę z trenowaniem po zapłodnieniu, wówczas warto zaczynać od lekkich ćwiczeń.

Ciekawym i bezpiecznym rozwiązaniem są zajęcia dla kobiet w ciąży organizowane przez wykwalifikowanych trenerów. Taka forma aktywności fizycznej z pewnością dobrze zrobi przyszłej mamie, zwłaszcza takiej bez doświadczenia w sporcie. Innymi propozycjami ćwiczeń dla kobiet w ciąży są między innymi taniec (rekreacyjny), pilates, joga lub pływanie.

cwiczenia-w-ciazy-kobieta-joga

Jak ćwiczyć w ciąży?

Jak ćwiczyć w ciąży? Przede wszystkim rozsądnie!

Nie warto się przemęczać.

Treningi w ciąży nie powinny być zbyt ciężkie - warto postawić na formy aktywności, które pozwalają kontrolować wysiłek. Ruch nie zawsze musi oznaczać potu i zakwasów.

Niektórych ćwiczeń nie można wykonywać.

Jeśli kobieta ciężarna zdecyduje się na uczestnictwo w zajęciach ogólnych (nie dedykowanych dla kobiet w ciąży) wówczas należy zrezygnować z ćwiczeń, które są zakazane w czasie noszenia dziecka. Nie ważne, że inne kobiety wykonują te ćwiczenia - na pierwszym miejscu trzeba stawiać maleństwo!

Spokojnie, bez gwałtownych ruchów.

Ćwicząc w ciąży nie można wykonywać gwałtownych ruchów. Ćwiczenia, które ich wymagają - niestety, trzeba z nich zrezygnować lub robić je wolniej.

O czym jeszcze warto pamiętać przy ćwiczeniach w ciąży?

Chcąc rozpocząć aktywność fizyczną w czasie ciąży trzeba robić to bardzo świadomie. Oprócz wyboru odpowiedniego rodzaju zajęć należy też pamiętać o tym, że jeśli danego dnia kobieta czuje się nie najlepiej wówczas należy zrezygnować z ćwiczeń. Nadmierne przemęczanie organizmu nie służy rozwijającemu się w łonie matki dziecku.

Poza tym dużą rolę odgrywa także odpowiednie nawadnianie podczas treningów, nierzadko dobrym pomysłem jest stosowanie dodatkowych suplementów, ale zawsze po konsultacji z lekarzem i dietetykiem. Niczego nie wolno robić na własną rękę, aby nie zaszkodzić dziecku.

Aby ćwiczenia w ciąży spełniały swoją rolę ważne też, aby przyszła mama była stosownie ubrana. Brzuch nie może być uciśnięty - zwłaszcza w zaawansowanej ciąży trzeba będzie zrezygnować z obcisłych sportowych legginsów. Warto zastąpić je spodniami od dresu lub specjalnie dedykowaną odzieżą ciążową, która będzie utrzymywała brzuszek, a równocześnie nie będzie go uciskała.

Więcej o ćwiczeniach w ciąży i nie tylko

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o ćwiczeniach w ciąży koniecznie zajrzyj na dzidziusiowo.pl! Znajdziesz tu nie tylko inspirujące porady i praktyczne wskazówki odnośnie ćwiczeń dla ciężarnych kobiet, ale także przykłady aktywności fizycznych i wiele więcej ciekawych informacji!

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl