fit.pl mobile logo

Jakie ćwiczenia powinna wykonywać matka po porodzie?

Jedną z przykrych konsekwencji porodu jest większy brzuch i rozciągnięte mięśnie przez które matki czują się niekomfortowo i nieatrakcyjnie. Na szczęście są na to sposoby w postaci odpowiednio dobranych oraz wykonywanych ćwiczeń. Oczywiście czasami równie bezpieczny może się okazać zabieg, który odpowiednio zepnie mięśnie - jest nim możliwy do wykonania w klinikach ginekologicznych większych miast (np. Krakowie) Mona Lisa Touch. Przyjrzyjmy się jednak o jakie mięśnie i w jaki sposób świeżo upieczone mamy powinny zadbać.

Kiedy zacząć?

Na początku wyjaśnijmy kiedy można rozpocząć takie ćwiczenia. Tak naprawdę przy naturalnym porodzie oraz ćwiczeniach wykonywanych przez mamę przed i w trakcie ciąży taka bariera nie istnieje i z treningami można startować bardzo szybko. W przypadku kobiet, które nie ćwiczyły zbyt wiele zaleca się poczekać do pierwszej wizyty kontrolnej w 6 tygodniu po ciąży. Wobec osób, na których wykonywane było cięcie cesarskie czas oczekiwania wydłuża się jeszcze bardziej, bo do 6-8 tygodni po porodzie. Jak widać czas powrotu do ćwiczeń jest uzależniony od wielu czynników, dlatego zawsze warto przedyskutować z lekarzem ewentualny powrót do aktywności fizycznej.

 

Jaki trening?

Jako, że przez około 5 miesięcy po porodzie mięśnie kobiety są jeszcze rozluźnione ćwiczenia nigdy nie powinny forsować ciała kobiety, a raczej delikatnie je wzmacniać i uelastyczniać/rozciągać. Warto zainteresować się także specjalnymi treningami dla mam, które dopiero co urodziły, gdyż mogą one ćwiczyć pod okiem specjalisty. Treningi na własną rękę mogą się skończyć bardzo nieprzyjemnie - nawet uszkodzeniem mięśni brzucha. Skąd tak poważna konsekwencja? Otóż po porodzie pojawia się między partiami mięśni brzucha przerwa, która zasklepia się dopiero 4-8 tygodni po ciąży. Z tego powodu należy się wstrzymać z ćwiczeniami tej części ciała, aż do takiego czasu.

 

Które mięśnie ćwiczyć?

Skoro wiemy już czego unikać i jak długo czekać z ćwiczeniami, należy teraz przybliżyć jakie mięśnie w ogóle powinno się trenować po porodzie. Na pewno są nimi mięśnie pochwy. Po porodzie stają się bardzo rozciągnięte i należy się wysilić, aby powróciły do normy, nie jest to jednak aż tak duży problem, a to ze względu na łagodne ćwiczenia, jakie można wykonywać wobec nich. Wystarczy np. wytrwale zaciskać te mięśnie, a efekty z czasem będą widoczne. Największym problemem może się okazać przy nich cierpliwość i wytrwałość, nie każdy ma ochotę je zaciskać 10 razy co godzinę. Jednak nawet bez tych ćwiczeń można przywrócić je do właściwej formy, a to dzięki zabiegowi rewitalizacji pochwy - Mona Lisa Touch (krakowskie, warszawskie i inne wielkomiejskie kliniki ginekologiczne są dobrze zaznajomione z tą metodą).

 

Jak trenować brzuch?

Kolejnym ważnym miejscem ćwiczeń jest wspomniany wyżej brzuch. Jak ćwiczyć, żeby go nie przeciążyć, a zarazem odpowiednio wzmocnić? Najważniejszymi mięśniami, którymi warto się wtedy zająć są to poprzeczne brzucha. To najgłębiej położone mięśnie, a mają one także na celu pomóc w utrzymaniu narządów wewnętrznych we właściwym położeniu. W ich wzmocnieniu mogą pomóc np. zajęcia z pilatesu, ale nie tylko. Na własną rękę także można je właściwie przygotować. Warto jednak się zastanowić nad jakąś grupową formą treningu, gdyż mama może wtedy także wymienić się doświadczeniami z innymi kobietami, które również dopiero co przeżyły poród. Jest to o wiele atrakcyjniejsze niż zwykłe ćwiczenia w domu na karimacie. Gdyby ktoś jednak się na nie zdecydował to istnieją różne ćwiczenia, które umożliwiają wzmocnienie tych mięśni. Są nimi: nożyce, podnoszenie miednicy, pompki z uniesionymi nogami. Jak widać na liście nie ma klasycznych brzuszków, a to przez to, że nie kształtują one mięśni poprzecznych, które są przez nas pożądane.

 

Na koniec warto zaznaczyć jedno - podejmowanie jakichkolwiek ćwiczeń powinno zależeć jedynie od kobiety i jej woli oraz kondycji w danym momencie. Nie ma dwóch takich samych osób, tak więc zawsze warto się upewnić przed treningami, czy nie zagrożą one świeżo upieczonej mamie. Należy także pamiętać, że nie ma co się przejmować dolegliwościami po ciąży. Dzisiejsza medycyna ma niesamowite rozwiązania, czego przykładem może być zabieg Mona Lisa Touch wykonywany w Krakowie oraz innych miastach polskich. Tak więc praktycznie na każdą niedoskonałość po ciąży istnieje teraz rozwiązanie.

 

Więcej o tym jak pozbyć się nieprzyjemnych powikłań po ciąży na: medistica.com.pl.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka
andrewmail115

Najbardziej skuteczne diety i plany treningowe w Polsce? TYLKO www.igortreneronline.pl. Odchudzanie dla każdego! Wejdź teraz i zacznij jeszcze dzisiaj! Odchudzanie i budowanie formy jeszcze nigdy nie było tak proste! Wejdź teraz na www.igortreneronline.pl.

Zgłoś nadużycie-
rafa395

Wejdź teraz na: www.igortreneronline.pl i wygraj 10.000 złotych! Chcesz wyglądać seksownie i atrakcyjnie? Chcesz cieszyć się wspaniała sylwetką? Chcesz pokazać wszystkim, że możesz się zmienić? Wejdź teraz na stronę najlepszego trenera w Polsce: www.igortreneronline.pl Innowacyjne metody treningowe, nowoczesne plany żywieniowe, fachowa suplementacja. Dzięki nim zmiany zachodzą ekstremalnie szybko! Wejdź teraz na stronę najlepszego trenera w Polsce: www.igortreneronline.pl I zmień się nawet w ciągu jednego tygodnia! Pozbądź się tłuszczu na zawsze, zbuduj piękna smukłą sylwetkę lub wspaniałe muskularne ciało! Wejdź teraz na: www.igortreneronline.pl i wygraj 10.000 złotych!

Zgłoś nadużycie-
rafa395

Wejdź teraz na: www.igortreneronline.pl i wygraj 10.000 złotych! Chcesz wyglądać seksownie i atrakcyjnie? Chcesz cieszyć się wspaniała sylwetką? Chcesz pokazać wszystkim, że możesz się zmienić? Wejdź teraz na stronę najlepszego trenera w Polsce: www.igortreneronline.pl Innowacyjne metody treningowe, nowoczesne plany żywieniowe, fachowa suplementacja. Dzięki nim zmiany zachodzą ekstremalnie szybko! Wejdź teraz na stronę najlepszego trenera w Polsce: www.igortreneronline.pl I zmień się nawet w ciągu jednego tygodnia! Pozbądź się tłuszczu na zawsze, zbuduj piękna smukłą sylwetkę lub wspaniałe muskularne ciało! Wejdź teraz na: www.igortreneronline.pl i wygraj 10.000 złotych!

Zgłoś nadużycie-
Karolina Stefaniak

Warto zapytać trenera. Ja chodzę na siłownię do Akademii Walki i jak wróciłam do ćwiczeń po porodzie, to trener pokazał mi dokładnie, które ćwiczenia są dla mnie dobre.

Zgłoś nadużycie-

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl