fit.pl mobile logo

Pływanie doskonałe

Umiesz pływać? Wiesz, że woda służy nie tylko do picia i mycia? Pływanie to jedna z ulubionych wakacyjnych czynności wczasowiczów. Rozwija całe ciało i pomaga schudnąć

Jeśli jesteś jednym z nieszczęśników nieumiejących pływać, czym prędzej zapisz się na kurs dla początkujących. Pod okiem doświadczonego instruktora poznasz podstawowe techniki i style unoszenia się na wodzie. Lato już w pełni, więc szkoda każdej chwili. Wakacyjna pogoda zachęca do pluskania się w ciepłych jeziorach, rzekach i morskich falach.
Poniższe porady przeznaczone są głównie dla tych, którzy początki nauki mają już za sobą i chcą poprawić swoje sportowe osiągi. Jednocześnie są one tak proste, że nawet początkujący wyciągną z nich wartościowe dla siebie informacje.

1. Wypłyń na głębię

– Woda jest 1.000 razy gęstsza od powietrza – mówi amerykański guru pływania, Terry Laughlin – więc najważniejsze jest aby wskakując prześlizgnąć się przez jak najmniejszą „dziurę” w wodzie – dodaje. Wyobraź sobie, że na czubku głowy masz narysowany krzyżyk wyznaczający oś. Drugi widnieje po przeciwnej stronie basenu. Z każdym pociągnięciem staraj się aby ramiona wyciągnąć maksymalnie do przodu. Napnij mięśnie pleców i brzucha. Dzięki temu cały napęd będzie pochodził z ramion i nóg pływaka, oraz zapobiegnie zwisaniu brzuszka jak u podstarzałego piwosza.

2. Rzuć kotwicę

Pływanie tylko dłońmi jest jak skok tylko przy pomocy stóp. W wodzie musi pracować całe ciało, także przedramiona. Wbijaj dłonie w wodę tak jakbyś odgarniał piasek łopatą. Dłonie szeroko, płasko i pewnie. Nie chodzi tu tyle o przerzucanie ramion przez wodę, co o zakotwiczenie ich i dociągnięcie całego ciała.

[-------]

3. Głowa na dół

Każde pociągnięcie zacznij swoim silniejszym ramieniem. Trzymaj głowę nisko. Zawodowi sportowcy nie pływają z głową w górze, bo to zdecydowanie spowalnia ruchy. Inne jest też ułożenie mięśni i ich praca. Jeśli nie jesteś ratownikiem (płynąc cały czas muszą obserwować teren) unikaj zadzierania głowy. Jeśli na początku do tego przywykniesz może być potem ciężko oduczyć się niepotrzebnej maniery.

4. Nie zapomnij o stopachmichael phelps

– Jeśli jesteś dobrym kopaczem będziesz dobrym pływakiem – uważa Michael Phelps, sześciokrotny złoty medalista olimpijski i rekordzista świata. Sekretem jest przemiana stóp w płetwy. Także w przypadku nóg działa zasada sztywności. Skup się na tym, aby wyprostowane nogi przecinały wodę jak metalowe nożyce. Stopy jednak powinny zostać luźne.

5. Nie marnuj oddechu

Łykanie powietrza za każdym razem, gdy twoja głowa styka się z  powierzchnią wody to najszybszy sposób na utonięcie. Do prawidłowego oddychania niezbędna jest rotacja całego tułowia. Rotacja jest potrzebna również w trakcie ruchów, w czasie których nie nabierasz powietrza. Początkujący zwykle zaczynają od oddechu z każdym pełnym pociągnięciem ramion, ale bardziej doświadczeni pływacy racjonują porcje powietrza.

Pamiętaj! Trening czyni mistrza. Nawet jeśli daleko ci do olimpijskich aspiracji, a pływasz tylko rekreacyjnie lub w celu zrzucenia wagi to stosując się do naszych porad poprawisz nie tylko styl pływacki ale i jego jakość. Efekt twojego wysiłku na pewno nie pójdzie na marne.

www.fit.plPODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl