fit.pl mobile logo

Równowaga dla dzieci nie tylko z Fitball

Zabawa z piłką była, jest i będzie istniała. W starożytności znane były zabawy z chmurami kulistych kształtów, kamieniami i wszelkimi okrągłymi przedmiotami. Szczególne zalety kul i piłek zawsze fascynowały i budziły nie tylko w dzieciach instynkt do zabawy. Zbliża się nowy rok szkolny -pomóżmy naszym dzieciom zachować prawidłową postawę, która bywa PRZYGIĘTA POPRZEZ modne i nagminne używanie telefonów komórkowych czy częste siedzenie przy komputerze  

dzieci-cwicza6

Dzisiejsza piłka fitball „narodziła” się w słonecznej Italii. Ówczesny producent zabawek Aquilino Cosani w 1963 roku po raz pierwszy wyprodukował dużą winylowa piłkę do dziecinnych zabaw. Na tą właśnie piłkę w Szwajcarii natknęła się angielska fizjoterapeutka i jako pierwsza zwróciła swoją uwagę, używając jej podczas ćwiczeń z noworodkami i małymi dziećmi. Dzisiejsze wielofunkcyjne zastosowanie piłek w fizjoterapii i rehabilitacji zawdzięczamy dr Susan Klein ze Szwajcarii. Od pierwszej do dziś przyjętej w krajach anglosaskich nazwy „ Swissball” po „ Fit”, „Fitness”, „Gym „, „Fizjo „,„Body„,„Pezi „przyjmowało się i rozwijało zastosowanie kolorowych kul. A włoska rodzinna firma „Gymnic Spa” pod wodza syna Nevio Cosani do dziś dalej produkuje coraz to doskonalsze, słoneczne kule z wielorakim zastosowaniem. Cześć z nich dociera do nas, do polskich klubów fitness. Kilkadziesiąt największych o przekroju 150 i 180 cm tzw. megabal służą do zabawy dzieciom i delfinom w Sea Word.

Od kilku lat znawcy przedmiotu podnoszą rangę ćwiczeń zwiększających stabilizację i równowagę naszego aparatu ruchu. Na rynku pojawia się wiele przyborów i urządzeń specjalnie do tego celu skonstruowanych. Od niestabilnych powierzchni jak Core Board Reeboka, poduszka do ćwiczeń równoważnych „Airexu”, movin-step firmy ”Gymnic”, aero-step Togu, „trener stabilizacji”Thera-Bandu po Multi Function Disc firmy MFT i po prostu zrolowane maty oraz dawno już doceniane, a odkrywane na nowo piłki fitball.

dzieci-cwicza9

Zalety ćwiczeń na piłkach fitball są podobne jak na wszystkich wyżej wymienionych niestabilnych powierzchniach. Walcząc o utrzymanie równowagi podczas wykonywania ćwiczeń zdecydowanie podnosimy koordynację, równowagę a przede wszystkim stabilizację stawową, zmniejszając znacznie ryzyko uszkodzeń w obrębie aparatu ruchu. Tym nie mniej tylko piłka spełnia warunki idealnego, dla współczesnego człowieka, siedziska. Inne jej zalety, to likwidacja bądź zmniejszanie napięć okolic karku i łopatek (tak często występujących szczególnie u osób pracujących siedząc), zmniejszenie dolegliwości w okolicach lędźwi ( poprzez wymuszoną korekcję ustawienia miednicy), odciążenie krążków międzykręgowych I stawów kręgosłupa, kolanowych (skokowych) poprawa stabilizacji I rozluźnienie mięśni.

Piłka jest okrągła i chce się toczyć, my zaś staramy się ją okiełzać  angażując w tym celu o wiele więcej, niż podczas innych ćwiczeń mięśni (część z nich włącza się tylko podczas ćwiczeń o charakterze równoważnym). W związku z powyższym wykorzystujemy wszystkie możliwe stabilizatory stawowe i dodatkowo stymulujemy pozytywnie wszystkie struktury otaczające stawy (ścięgna, więzadła, nerwy,naczynia krwionośne itp.) W końcowym efekcie w wyniku ćwiczeń na piłce mechanizmy ochronne stawów działają szybciej i zdecydowanie obniżają urazowość.

Poniżej kilka inspirujących ćwiczeń leżąc, siedząc czy podporze na piłce lub innych niestabilnych powierzchniach. Zachęcam do stosowania alternatywnego siedziska czyli odpowiednio dobranej piłki fitball (kąt prosty między udami i podudziami przy stopach opartych o podłoże lub podkładki równoważnej na fotelik dla dzieci).

Zaczynamy siedząc, ale na piłce fitball ściągając łopatki w dół i przenosząc małą piłkę dodatkowo tylko z tyłu.

dzieci-cwicza

Można utrudnić ćwiczenie próbując naprzemiennie unosić podczas zabawy raz jedną, i raz drugą kończynę dolną nieco nad podłoże – pozostając w ładnym wyprostnym siadzie.

W leżeniu przodem na piłce przenosimy ramiona ku tyłowi łącząc dłonie na pośladkach . Jednoczenie ściągamy łopatki i ramiona lekko w stronę miednicy.

dzieci-cwicza3

Można dodać lekkie rotacje tułowia raz w prawą, raz w lewą stronę.

W tej samej pozycji wyjściowej rzucamy piłką za każdym ściągając łopatki ku tyłowi .

dzieci-cwicza2

Można dla relaksacji i jednoczesnego rozciągania mięśni grzbietu leżeć na piłce tyłem i w tej pozycji i np.podawać w parze piłkę.

dzieci-cwicza5

Można też zabawowo. Biegamy i na sygnal dzieci przyjmują jedną z pozycji równoważnych np. stanie na jednej nodze, bocian lu wykorzystanie rollera lub niestabilnego krążka .

dzieci-cwicza7
 

Dziękuję moim wnukom MAI i MIKOLAJOWI za wspólne ćwiczenia i zabawę.

dr Jolanta Ignaszewska Kuchbauch

www.fit.plPODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka
andrewmail115

Chcesz zmiany o której zawsze marzyłeś? Nie wiesz jak zacząć? Sięgnij po najprostsze rozwiązanie w Internecie www.igortreneronline.pl! I odchudzanie staje się proste jak nigdy dotąd.

Zgłoś nadużycie-

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl