Trening stabilizacyjny - 4 proste ćwiczenia, które zrobią robotę

Ćwiczenia stabilności ogólnej, znane również jako Core stability exercises, umożliwiają wzmocnienie gorsetu mięśniowego otaczającego tułów – od obręczy barkowej, po obręcz miedniczną. Prawidłowa praca tych mięśni stawowi podstawę dla skoordynowanych ruchów kończyn górnych i dolnych. Systematyczny trening zmniejsza objawy bólowe kręgosłupa, poprawia osiągnięcia sportowe, przywraca balans mięśniowy, dzięki czemu zapobiega urazom 
fit.pl
2015-04-08 00:00
Udostępnij
Trening stabilizacyjny - 4 proste ćwiczenia, które zrobią robotę

Poniżej przedstawiamy ćwiczenia statyczne, których celem jest utrzymanie pozycji przez określony czas. Podczas wykonywania przedstawionych ćwiczeń niezwykle istotne jest dokładne zachowanie prawidłowej postawy, poprzez odpowiednie napięcie mięśni brzucha i pleców. Czas wykonywania ćwiczeń powinien być indywidualnie dopasowany i sukcesywnie wydłużany, w miarę zwiększających się możliwości osoby ćwiczącej.

Podpór przodem na przedramionach:

ex4A(1)

Przedramiona ustawione równolegle, palce stóp w jednej linii, tułów wyprostowany, głowa jest przedłużeniem kręgosłupa, miednica ustabilizowana. Utrzymanie pozycji przez 30-60 sekund, w zależności od własnych możliwości.

Podpór przodem na przedramionach z jedną ręką uniesioną w górę:

ex1A(1)

 

Palce stóp w jednej linii, tułów wyprostowany, głowa jest przedłużeniem kręgosłupa, miednica ustabilizowana, jedna kończyna górna oparta na przedramieniu, druga kończyna górna uniesiona i wyprostowana w linii tułowia. Utrzymanie pozycji przez 30-60 sekund, w zależności od własnych możliwości. Po wykonaniu ćwiczenia zmiana ręki.

Podpór przodem na przedramionach z jedną nogą uniesioną w górę:

ex3A(1)

Przedramiona ustawione równolegle, palce u stóp w jednej linii, tułów wyprostowany, głowa jest przedłużeniem kręgosłupa, miednica ustabilizowana, jedna kończyna górna jest uniesiona i wyprostowana w linii tułowia. Utrzymanie pozycji przez 30-60 sekund, w zależności od własnych możliwości. Po wykonaniu ćwiczenia zmiana nogi.

Podpór przodem na przedramionach jednonóż z jedną ręką uniesioną w górę:

ex2A(1)

Przedramiona ustawione równolegle, palce stóp w jednej linii, tułów wyprostowany, głowa jest przedłużeniem kręgosłupa, miednica ustabilizowana. Prawa kończyna górna i lewa kończyna dolna są uniesione i wyprostowane w linii tułowia. Utrzymanie pozycji przez 30-60 sekund, w zależności od własnych możliwości. Po wykonaniu ćwiczenia zmiana nogi i ręki.

www.fb.com/akcjafizjoterapia