fit.pl mobile logo

Czy wiosna rozwiąże problem smogu?

Kiedy przedstawiciel ministerstwa środowiska, Krzysztof Lissowski zabrał głos w sprawie blokady Zachodniopomorskiego Programu Antysmogowego, niektórzy nie mogli wprost uwierzyć w przytaczaną argumentację. Czy rzeczywiście Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska ma rację, twierdząc, że wraz z nadejściem wiosny problem smogu odejdzie w niepamięć?

Rzeczywiście, zasadniczym źródłem smogu są w Polsce gospodarstwa domowe. Stanowią one około 42% ogółu zanieczyszczeń powietrzna (raport Najwyższej Izby Kontroli mówi nawet o 91% udziale!). Palenie w piecach śmieciami i niskiej jakości węglem (m.in. miałem węglowym) przyczynia się do narastania problemu, który w ostatnich miesiącach stał się niezwykle palącym, a kolejne doniesienia o stanie jakości powietrza niemal przyjmowały formułę amerykańskich breaking news.

Polowanie na smog

Elektroniczne tablice rozkładowe na wrocławskich przystankach komunikacji miejskiej wyposażone zostały nawet w funkcję informowania o stanie powietrza, by każdy mieszkaniec miasta nie musiał przywdziewać kaszkietu i lupy, aby w poszukiwaniu informacji o aktualnej jakości powietrza wykorzystywać porady detektywistyczne. Nie bardzo wiadomo jednak, co w zasadzie miało to zmienić.

Zupełnie jak nawoływanie władz miast, najpierw Warszawy, kolejno Krakowa i Wrocławia, o niewychodzenie z domów przez mieszkańców, jeśli nie ma takiej konieczności. Co najwyżej, smog mógł atakować niczym podsłuch w domu, czekając tylko na niewinne uchylenie okna.

Konieczność wyjścia z domowej twierdzy jednak jest, i to całkiem spora, bo większość społeczeństwa udaje się czasem do pracy, szkoły czy na uczelnię. Skuteczne wykrywacze podsłuchów, tfu… smogu wyrosły w przestrzeni Internetu jak grzyby po deszczu. Własną aplikację na smartfony przygotował nawet Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.

Czy wraz z nadejściem najbardziej oczekiwanej pory roku, wzrostem temperatury i porzuceniem sezonu grzewczego rzeczywiście możemy wyłączyć aplikację, zapomnieć o problemie, a wyjście na „świeże powietrze” nareszcie zacznie mieć sens?

Niestety nie do końca. Pomimo że ogrzewanie gospodarstw domowych stanowi największą przyczynę smogu, nie jest jedyną. Aż 19% zanieczyszczeń powietrza pochodzi ze środków transportu, szczególnie starych samochodów. I choć wielu z nas wraz z rozpoczęciem wiosny porzuca cztery kółka na rzecz rowerów, nadal znaczna część będzie poruszać się do pracy samochodami. Według danych statystycznych co druga osoba w Polsce dysponuje takim środkiem transportu. Najmniej zanieczyszczeń generowanych jest zaś przez zakłady przemysłowe i elektrownie.

Nieczysta przyszłość

Problem smogu w Polsce jest bardzo poważny, choćby z uwagi na to, że na liście 50 najbardziej zanieczyszczonych miast europejskich aż 33 znajduje się w Polsce. Ekspozycja na fatalnej jakości powietrze (przekraczających normy pyłów PM10 i PM2,5) może w skali UE skutkować przedwczesnymi zgonami nawet 500 tys. osób. Szacuje się, że długość życia może zmniejszyć się nawet o 8-10 miesięcy wśród osób narażonych na oddychanie zanieczyszczonym powietrzem. Do najbardziej zanieczyszczonych miast Polski należą przede wszystkim te znajdujące się na Śląsku i w Małopolsce.

I choć prawdopodobnie jakość powietrza poprawi się w związku z zakończeniem sezonu grzewczego, będzie to poprawa chwilowa. Bynajmniej nie oznacza to, że problem smogu zniknie na zawsze. Szacunki ILASA przewidują, że jakość powietrza w Polsce sukcesywnie będzie się pogarszać, podobnie zresztą jak w Bułgarii i dużych miastach Europy (m.in. w Sztokholmie, Paryżu, Gijon, Milanie, Stuttgartcie). Komuś najwyraźniej umknęło, że pory roku lubią się powtarzać, a po wiosenno-letnich miesiącach w końcu nadchodzi zima.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl