Smak czekolady uwielbiają nie tylko dzieci. Nie mogą się jej oprzeć  również dorośli. Czekolada to  kusicielka. Czy rzeczywiście jest taka  straszna? I tu dobra wiadomość dla  smakoszy. Czekolada może być  również zdrowa. Jednak jak we  wszystkim, należy zachować umiar 
fit.pl
2013-11-13 00:00
Udostępnij
Czekolada słodka pokusa



Jaką czekoladę wybrać?

Nie każda czekolada jest taka sama. W czekoladzie najbardziej wartościowe i najdroższe jest to, co ciemne czyli proszek kakaowy. Starajmy się wybierać taką, która zawiera co najmniej 70% czystego kakao. Zwracajmy uwagę by w składzie nie było syropu glukozowo- fruktozowego, spożywanie którego prowadzi do otyłości i cukrzycy. Gorzka czekolada może też być lekiem, pomocą przy anemii, ponieważ zawiera duże ilości żelaza i witamin B2, B3 B6, B12 oraz A i E. Polifenole z czekolady są przeciwutleniaczami, poprawiają zatem działanie układu odpornościowego, wzmacniają serce, zapobiegają przedwczesnemu starzeniu się i niektórym nowotworom. Ponadto zawiera duże ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych, które obniżają poziom LDL, tzw. złego cholesterolu, chronią przed miażdżycą i zakrzepom.

Cechą charakterystyczną czekolad jest również zawartość białek. Szczególnie dużą zawartością białek (nawet do 9%) posiadają czekolady o wysokiej zawartości kakao. Dobra czekolada trzaska pod palcami, pachnie naturalnie i delikatnie, bez nuty sztucznego chemicznego aromatu. Jej smak powinien rozkwitać w ustach, nie może się w nich rozpływać. Czekolada mleczna zawiera nie więcej niż 50% miazgi kakaowej, jednak większość czekolad na rynku zawiera tylko 20%, za to dużą ilość mleka. Zawartość cukru sięga aż 50%, czyli jest bardzo słodka. Zatem najzdrowsza czekolada to ta czarna, gorzka.

Uwaga na pułapki

Uwaga na czekolady dietetyczne typu "light". Cukier zastępuje się w nich niezdrowym słodzikiem, a żeby zachować smak, dodaje się do nich tłuszczu. W efekcie czekolada „dietetyczna” ma niemal 600 kcal. Biała czekolada nie zawiera kakao, za to sporo tłuszczu z kakaowca i cukru- trzymajmy się od niej z daleka. Czekolady z dodatkami tzw. "nadziewane" mogą zawierać więcej chemicznych dodatków. Najpopularniejsze są smaki toffi i truskawkowy. Aby płynne nadzienie się nie popsuło dodaje się więcej konserwantów, barwników oraz aromatów. Zwykle są również bardziej kaloryczne. Na rynku dostępne są produkty czekoladopodobne, w których zawartość miazgi kakaowej nie przekracza 7% całkowitej masy.

Kalorie w 100g;

  • gorzka- 480 kcal
  • mleczna - 530 kcal
  • biała- powyżej 550 kcal
  • nadziewana nawet 600 kcal


Gorzka czekolada może być doskonałym, zdrowym urozmaiceniem diety. Jedzmy czekoladę, ale z umiarem. Najlepiej po posiłku, gdy już jesteśmy najedzeni. 30g ciemnej czekolady dwa lub trzy razy w tygodniu wpływa pozytywnie na serce i ogólny stan zdrowia. Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że Jeanne Lousise Calment, uznawana za rekordzistkę długości życia ludzkiego (dożyła 122lata!) jako swój sposób na długowieczność podawała oliwę z oliwek, wino Porto oraz wg nieoficjalnych źródeł czekoladę.

Małgorzata Maluga
Specjalista ds. racjonalnego żywienia

www.dieta.fit.pl