Czerwona herbata – pogromca tłuszczów

Każdy zna i pija różne herbaty. Ostatnio jedną z najmodniejszych jest herbata czerwona. Picie jej podobno wspomaga odchudzanie...  
fit.pl
2012-11-14 00:00
Udostępnij
Czerwona herbata – pogromca tłuszczów
Jej nazwa pochodzi od miejscowości Pu`er położonej w południowochińskiej prowincji Yunnan. W Chinach herbata Pu-erh była znana już w VII wieku. W czasach feudalnych była przeznaczona wyłącznie dla panujących. Pod groźbą kary śmierci nie wolno było jej nawet dotykać. Za poradą osobistych lekarzy, cesarze pili przyrządzany z jej napój głównie w celu zapobiegania chorobom i podwyższenia odporności organizmu. Ze względu na charakterystyczna barwę naparu, herbata Pu-erh nazywana jest herbatą czerwoną.

Właściwości zdrowotne czerwonej herbaty

Herbata czerwona jest pośrednim rodzajem herbaty między herbatą zieloną i czarną. Proces fermentacji, który w produkcji herbaty czarnej występuje, a zielonej – jest pomijany, w przypadku herbaty czerwonej przeprowadzany jest jedynie częściowo. Stąd też Pu-erh zaliczana jest do tzw. herbat półfermentowanych lub lekko fermentowanych. Specyficzna metoda produkcji czerwonej herbaty decyduje o jej wyjątkowej trwałości, właściwościach zdrowotnych i niezwykłym aromacie. Przyrządzany z niej napar polecany jest jako środek pobudzający metabolizm, wspomagający pracę wątroby, pomagający obniżyć ciśnienie tętnicze, poziom cholesterolu i trójglicerydów we krwi. Regularne picie czerwonej herbaty hamuje także rozwój nowotworów, wzmacnia organizm i poprawia ogólne samopoczucie. Warto wiedzieć, że zawarte w Pu-erh składniki przyspieszają metabolizm alkoholu, przez co pomaga złagodzić skutki jego nadużycia.

Czy rzeczywiści pomaga schudnąć?

Sławę czerwonej herbacie przyniosły wyniki badań, które pokazały, że picie przyrządzonego z niej naparu wspomaga odchudzanie. Efekt ten związany jest z pobudzaniem procesów metabolicznych, w tym przede wszystkim tych prowadzących do efektywniejszego spalania tłuszczów. Czerwona herbata oprócz kofeiny, zawiera liczne związki polifenolowe. To właśnie dzięki nim Pu-erh z powodzeniem może pełnić rolę suplementu wspomagającego odchudzanie. Trzeba jednak pamiętać, że aby pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej oprócz czerwonej herbaty niezbędne są niskokaloryczna dieta i codzienne treningi.

Sposób parzenia

Czerwona herbata podczas zaparzania szybko nabiera koloru, wydzielając charakterystyczny aromat wilgotnej ziemi. Aby przyrządzić ją w sposób prawidłowy należy zalać listki wodą o temperaturze w temperaturze 95–100 °C i parzyć przez czas 3-5 minut. Czynność tę można powtarzać parokrotnie. Pijąc kolejne napary, w pełni wykorzystujemy dobroczynne składniki zawarte w tej wyjątkowej herbacie. Herbaty czerwonej nie należy słodzić. Nie tylko ze względu na zbędne kalorie, ale i fakt, że cukier może neutralizować działanie niektórych dobroczynnych składników Pu-erh.

dr Aleksandra Czarnewicz-Kamińska
dr Joanna Anna Walczak

www.dieta.fit.pl