fit.pl mobile logo

Dieta ketogeniczna - na czym polega i czy warto ją stosować?

Czy dieta oparta na tłuszczu, jako głównym makroskładniku, może być zdrowa dla organizmu człowieka? Odpowiadamy.

Na czym polega dieta ketogeniczna?

Dieta ketogeniczna polega na tym, że organizm wprowadzany jest w ketozę, czyli taki stan, w którym energia pozyskiwana jest nie z cukru (glukozy), a z tłuszczu, który nagromadzony jest w tkankach. Mówiąc prościej, podczas ketozy tłuszcz spalany jest bardzo efektywnie i naprawdę szybko.

Wejście w ten stan nie powinno odbywać się gwałtownie, lecz stopniowo, poprzez stosowanie odpowiedniej ilości makroskładników. Jeśli jednak komuś wybitnie zależy na czasie, może osiągnąć ten sam efekt o wiele szybciej – stosując głodówkę.

Jakie są zalecenia żywieniowe podczas diety ketogenicznej?

Dietetycy są zgodni, co do zaleceń żywieniowych podczas diety ketogenicznej. Jadłospis osób odżywiających się w ten sposób, powinien w około 90 proc. opierać się na tłuszczach, w około 8% – na białku i w około 2% – na węglowodanach pochodzących z niskoenergetycznych warzyw. Więcej na ten temat przeczytać można pod adresem https://dietetyk.guru/dieta-ketogeniczna-to-warto-wiedziec/.

Komu polecana jest dieta ketogeniczna? W długim okresie przede wszystkim osobom chorującym na epilepsję. W krótkim – sportowcom (zarówno na redukcji, jak i podczas przygotowań do zawodów kulturystycznych). Poza tym, znajduje zastosowanie w leczeniu Alzheimera, Parkinsona, zespołów Retta, Draveta, Doose, jak również – choć wciąż tylko eksperymentalnie – w terapiach nowotworowych. Ponadto, z chęcią korzystają z niej osoby odchudzające się.

Jakie zalety ma dieta ketogeniczna?

Główną zaletą diety ketogenicznej jest poprawa jakości życia osób cierpiących na wyżej wymienione choroby – z padaczką na czele. Stan ketozy w krótkim czasie łagodzi u nich objawy schorzeń, a także znacznie spowalnia postępowanie towarzyszących im dolegliwości. Sprawia, że o wiele swobodniej mogą funkcjonować w codziennym życiu.

Zdrowe osoby, stosujące dietę ketogeniczną, obserwują u siebie poprawę samopoczucia, a sportowcy i osoby odchudzające się – znaczącą i szybką redukcję tkanki tłuszczowej. Pod warunkiem oczywiście, że zastosują deficyt kaloryczny.

Niski poziom insuliny, towarzyszący tej diecie, sprawia, że zaburzone zostaje odczuwanie głodu. To z kolei jest dla jednych osób zaletą i okazją do oduczenia się podjadania, a dla drugich wadą i powodem do obniżenia apetytu.

Jakie wady ma dieta ketogeniczna?

Dieta ketogeniczna – jak niemal każde rozwiązanie – ma jednak również swoje słabe strony. Przede wszystkim objawiają się one w zaparciach, bólach brzucha czy biegunkach. Każda z tych dolegliwości spowodowana jest niemal zerową podażą błonnika, która nie działa korzystnie na perystaltykę jelit.

Ponadto, gdy zbyt długo stosuje się dietę ketogeniczną, może wystąpić ryzyko zwiększenia poziomu cholesterolu, kamicy moczanowej i innych chorób. Uniknięcie go jest możliwe, poprzez zwiększenie podaży tłuszczów roślinnych i urozmaicanie posiłków.

Warto zdawać sobie również sprawę z tego, że podczas tej diety, zdolności kognitywne mogą ulec odczuwalnemu zmniejszeniu. Jednak w tym przypadku nie ma powodów do zmartwień, ponieważ wszystko wraca do normy po powrocie do klasycznych metod odżywiania się.

Jak widać, dieta ketogeniczna może dla jednych osób okazać się zbawiennym rozwiązaniem, a dla innych wręcz przeciwnie. Ważne, by nie decydować się na nią pod wpływem chwili, ale po dokładnym zrozumieniu jej działania i ewentualnej konsultacji ze specjalistą.

Zdjęcie: Unsplash.com

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl