Nie musisz przestrzegać surowej diety, by schudnąć - zamiast tego wprowadź letnią taryfę żywieniową
fit.pl
2007-08-01 00:00
Udostępnij
Dieta na lato
wodaNie musisz przestrzegać surowej diety, by schudnąć. Ale na pewno możesz zmienić swoje nawyki żywieniowe i wprowadzić „letnią taryfę żywieniową”, która oczyści twój organizm i nie przybędzie ci po niej ciałka. Przejdź na zdrowy tryb życia.

Lato to idealna pora do pracy nad swoją sylwetką. Wszędzie, gdzie jesteśmy -nad morzem, w górach, w lesie pod namiotem, czy w domu - możemy wykonywać proste ćwiczenia, modelujące nasze ciało. Uzupełnieniem aktywności ruchowej (najlepiej na świeżym powietrzu) powinien być racjonalny sposób odżywiania. Latem, kiedy jest bardzo gorąco, nie chce się jeść (zwłaszcza tłustych, kalorycznych dań), pijemy wtedy dużo wody i uprawiamy sporty. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, które bez konieczności stosowania drastycznej diety pozwolą ci wypracować ładną sylwetkę.

1. Do letnich sałatek nie dodawaj majonezu – lepiej skrop warzywa oliwą z oliwek i posyp świeżymi przyprawami.

Oliwa z oliwek jest najpopularniejszym tłuszczem w krajach basenu Morza Śródziemnomorskiego, gdzie stosuje się ją od czasów antycznych. Starożytni przypisywali jej moc uzdrawiania i upiększania.

Oliwa z oliwek jest bogata w jednonienasycone kwasy tłuszczowe, które wywierają dobroczynne działanie na organizm ludzki. Powodują m.in. obniżenie poziomu złego cholesterolu, a podnoszą poziom dobrego. Oliwa zawiera substancje, zapobiegające chorobom nowotworowym, wpływa na obniżenie ciśnienia krwi.

Zaobserwowano, że mieszkańcy Krety, gdzie spożycie oliwy jest największe na świecie, rzadko chorują na serce i choroby nowotworowe. Zawarte w oliwie substancje przeciwutleniające, przyswajane przez komórki, mogą spowalniać procesy starzenia. Wzmacniają błony komórkowe i dzięki temu komórki stają się mniej podatne na uszkodzenia, spowodowane przez wolne rodniki. Oliwa z oliwek zawiera także kwas oleinowy, a podejrzewa się, że kwas ten powoduje spadek zachorowań na astmę i alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa. Ponadto oliwa pomaga przy stwardnieniu tętnic, kamicy żółciowej, nieżycie i owrzodzeniu żołądka oraz obstrukcjach.

2. Jedz świeże warzywa i owoce co najmniej 3 razy w ciągu dnia. Skończyły się truskawki, maliny i jagody, ale pojawiają się już śliwki, brzoskwinie, morele, gruszki... Zastępuj nimi kaloryczne desery, przekąski i fast foody. Owoce i warzywa należą do głównych składników diety, które najlepiej spożywać na surowo i to w dużych ilościach. Nie od dzisiaj wiadomo, że to właśnie te produkty zawierają najwięcej niezbędnych witamin i mikroelementów, których brak może być przyczyną wielu komplikacji zdrowotnych.

Pij także soki ze świeżo wyciskanych owoców i warzyw.

3. Produkty zbożowe spożywaj do każdego posiłku w ciągu dnia. Najbardziej wartościowe są pieczywa i mąki z pełnego przemiału (razowe). Jedz także kasze gryczaną, jęczmienną, ciemny ryż i makaron.

zbozoweSzczególnie cenne jest pełnoziarniste pieczywo, bogate w błonnik. Oprócz tego popularne są makarony i kasze. Błonnik ma korzystny wpływ na funkcjonowanie układu pokarmowego i chroni przed rakiem jelita grubego.

Działa odtruwająco, wchłaniając szkodliwe substancje powstające w jelitach w procesie trawienia. Zapobiega w ten sposób zaparciom i rakowi jelita grubego. Obniża ciśnienie tętnicze oraz poziom cukru i cholesterolu we krwi. Z tych powodów błonnik jest niezbędny w diecie każdego człowieka, a zwłaszcza w diecie chorych na cukrzycę, miażdżycę i nadciśnienie. Jest nieocenionym sprzymierzeńcem w odchudzaniu

4.  Wybieraj mleko i produkty mleczne o obniżonej zawartości tłuszczu. Kupuj jogurty 0%, odtłuszczone sery, twarogi. Śmietanę w kuchni zastąp kefirem lub jogurtem. Zrezygnuj ze spożycia serów topionych, tłustego mleka i masła.

5. Unikaj czerwonego mięsa. Zastąp je chudym, rybim mięsem i owocami morza. Ryby są zdrowsze niż mięso, gdyż zawierają mniej kwasów tłuszczowych nasyconych i cholesterolu. Spożycie ryb przynajmniej 2 razy w tygodniu chroni nas przed wystąpieniem niedokrwiennej choroby serca i układu krążenia.

6. Pij dużo wody mineralnej. Aby wypłukać toksyny, unikaj wód smakowych i sztucznie barwionych. Pij około 2 - 4,5 litra wody. W upalne dni bardziej się pocimy i dlatego warto pamiętać, że każda osoba, która poci się przez co najmniej 20 minut, powinna uzupełniać płyny bez względu na to, czy pocenie się jest związane z uprawianiem sportu, czy chorobą i wysoką gorączką. Wraz z potem tracimy bowiem także elektrolity, w tym głównie sód, chlor, potas, magnez, wapń oraz niewielką ilość witamin z grupy B. Uzupełnianie tych składników jest bardzo istotne. Pamiętaj, że wszystkie procesy, jakie zachodzą w naszym ustroju, przebiegają w obecności wody.

www.fit.pl