fit.pl mobile logo

Dieta plaż południowych - South Beach

W pierwotnej wersji miała chronić przed chorobami układu krążenia, ostatecznie stała się jedną z najpopularniejszych diet odchudzających
south beath diet1Pomysłodawcą diety plaż południowych (inaczej dieta South Beach) jest amerykański kardiolog Arthur Agatston. Początkowo dieta ta miała być alternatywą dla niskotłuszczowych diet zalecanych w prewencji chorób układu krążenia, jednakże po opublikowaniu w 2003 r. książki Agatston’a „The South Beach Diet” szybko zyskała sławę jako dieta odchudzająca.

Zamiast liczenia kalorii

Dieta plaż południowych, podobnie jak dieta Montignaca, jest oparta na indeksie glikemicznym. Stosując ją nie musimy koncentrować się na liczeniu kalorii, musimy jednak trzymać się zaleceń wskazujących produkty, które można jeść, oraz które należy eliminować lub unikać.

Trzy etapy

Dieta składa się z trzech etapów. Etap pierwszy trwa dwa tygodnie i jest najbardziej restrykcyjny. Można jeść niemalże wyłącznie produkty dostarczające białka (chude mięsa, ryby, białe sery, jaja, orzechy, serek tofu) oraz warzywa. Wykluczone są pieczywo, ryż, ziemniaki, makaron, tłuste sery, masło, mleko, jogurty, ciasta, słodycze, alkohol, owoce i soki owocowe. Narzucony reżim ma celu unormowanie pracy trzustki. Na tym etapie diety ubytek masy ciała zachodzi najszybciej.

W drugim etapie diety menu jest bardziej urozmaicone. Ubytek masy następuje nieco wolniej, ale za to codzienny jadłospis można wzbogacić w produkty takie jak razowe pieczywo, niełuskane kasze, brązowy ryż, niektóre owoce, a nawet w gorzką czekolada. Na tym etapie diety nadal nie ma miejsca na ziemniaki, jasny pszenny chleb, słodkie warzywa (burak, marchew, kukurydza), słodkie owoce (arbuz, banan, brzoskwinia, ananas), dżemy oraz lody. Czas trwania tego etapu uzależniony jest od tego, ile chcemy schudnąć. Gdy osiągniemy wymarzoną wagę, możemy przejść do ostatniego etapu diety.

Trzeci etap w zasadzie nie jest dietą, a sposobem żywienia, który powinno się stosować przez całe życie. Można jeść praktycznie wszystko, trzeba jednak starać się, by w codziennym menu nie pojawiały się zbyt często produkty zaliczane do „złych” węglowodanów. Jeśli jednak zdarzy nam się po nie sięgnąć (np. białą bagietkę), należy je łączyć z produktami będącymi źródłem „dobrych” węglowodanów (np. chudym serem), dzięki czemu przetwarzanie cukrów nie będzie zachodziło zbyt szybko. Trzeci etap diety wymaga systematycznej kontroli masy ciała. Jeśli na skutek zbyt częstego ulegania pokusom zauważymy, że masa ciała niepokojąco zaczyna się zwiększać – należy wrócić na jakiś czas do drugiego etapu i po odzyskaniu dawnej wagi ponownie przejść do etapu trzeciego.

Opinia ekspertów Fit.pl

Drugi etap diety South Beach spełnia standardy zdrowego modelu żywienia – nie jest omijana żadna z podstawowych grup produktów żywnościowych, jest nacisk na spożywanie warzyw, owoców, pełnoziarnistych produktów zbożowych oraz produktów bogatych białko. Można mieć jednak poważne zastrzeżenia do pierwszego etapu diety. Specjaliści uważają, że jest on zbyt restrykcyjny, może zaburzać równowagę elektrolitową, a szybkie obniżenie masy ciała w dużej mierze jest powodowane ubytkiem wody. Dodatkowo silne działanie hipoglikemizujące diety na tym etapie stosowania może powodować osłabienie i uczucie zmęczenia. W 2006 r. w Journal of General Internal Medicine opublikowano raport, według którego znaczna część zaleceń obowiązujących podczas stosowania diety South Beach nie ma poparcia w literaturze naukowej.


dr Joanna Anna Walczak
dr Aleksandra Czarnewicz-Kamińska

www.dieta.fit.pl


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl