fit.pl mobile logo

Dieta w podróży, czy to możliwe?

Coraz trudniej dbać nam o zdrowie i smukłą linię. Praca, obowiązki, służbowe wyjazdy, wszystko to sprawia, że na przygotowanie pożywnego jedzenia jest coraz mniej czasu. W takiej sytuacji spożywanie 5 pełnowartościowych posiłków może okazać się bardzo trudne. Jak sobie radzić w takich sytuacjach?

Plastikowy pojemnik

Przygotowanie posiłków dzień wcześniej to oczywiście najrozsądniejsza metoda. Pozwala w pełni kontrolować jadłospis. Wystarczy zaopatrzyć się w plastikowe pojemniki i poświęcić kilkanaście minut wieczorem poprzedniego dnia na gotowanie. To rozwiązanie ma jednak również pewne wady. Po pierwsze - umożliwia przygotowanie jedzenia na maksymalnie 1-2 dni. Po drugie, czasem wyciągnie pojemników z jedzeniem może być źle widziane w towarzystwie.

 

Hotel i restauracja

To miejsca, z którymi również może przyjść nam się zmierzyć. Niezależnie, czym mówimy o biznesowym spotkaniu czy kilkudniowym wyjeździe. Oto kilkanaście wskazówek, które pomogą wybrać coś smacznego, zdrowego i względnie niskokalorycznego.

 

Sałatki

Można znaleźć je w większości hoteli, lokali i barów szybkiej obsługi. Najlepiej wybierać te z piersią kurczaka, wędzonym kurczakiem, tuńczykiem lub łososiem.

Najistotniejsze jednak, by unikać sosów, szczególnie białych, kremowych oraz na bazie majonezu. Zwykle niosą ze sobą ogromną porcję pustych kalorii. Jeśli decydujemy się na sos, to najlepiej na bazie oliwy z oliwek i soku z cytryny, np. vinegrette.

Często również tego rodzaju sosy podawane są w wygodniej saszetce, dotyczy to zwykle lokali szybkiej obsługi, należy wówczas zwrócić uwagę na skład. Jeśli bazą jest olej słonecznikowy, warto skorzystać jedynie z połowy porcji. Jeśli jest taka możliwość, zamiast sosu wybrać dodatek w postaci kilkunastu kropli oliwy z oliwek lub octu balsamicznego, to najbezpieczniejsze wyjście. Dobrze również unikać grzanek, tostów czy czosnkowego pieczywa, w większości to wysokoprzetoworzone pszenne produkty.

Sałatka grecka to kolejny dobry przykład, warzywa, ser feta, oliwki, 1/2 porcji sosu vinegrette, ewentualnie odrobina orzechów.

Sałatka z mozzarellą, na ten posiłek również można pozwolić sobie bez większych wyrzutów sumienia. Dostaniemy ją w większości popularnych sieci typu fast food, nie wspominając o lepszych restauracjach. Tu zasada jest podobna - należy zwrócić uwagę na sos, oraz ewentualny dodatek pieczywa, z którego lepiej zrezygnować.

Owoce morza, to bardzo dobre rozwiązanie, pod warunkiem, że nie będą smażone: krewetki, ośmiornice, kalmary należy wybierać raczej w postaci sałatek, również z orzechami lub avocado.

 

Bary sałatkowe lub bary typu bistro

W wielu miastach z łatwością spotkamy miejsca, gdzie za jednorazową opłatą można nakładać dowolną ilość porcji, to znakomite rozwiązanie, dobrze jednak unikać tych potraw, gdzie warzywa są w białym sosie. Jeśli będą to same jarzyny, można bez obaw zjeść kilkanaście porcji – do syta. W takich miejscach często jest również dostępna oliwa z oliwek, warto dodać około 1 łyżki. Jeśli to możliwe, powinniśmy unikać dużych ilości kukurydzy.

Jeśli chodzi o dania główne, dobrym rozwiązaniem jest grillowana pierś kurczaka, indyka, grillowany łosoś lub chuda ryba, może być gotowana lub grillowana, warto jednak unikać tych smażonych. Wołowina w tego typu miejscach zwykle nie jest najlepsza jakościowo, więc lepiej ją omijać.

Jeśli istnieje taka możliwość, można wybrać dodatek ryżu brązowego, kaszy gryczanej lub ryżu dzikiego, jednak nie więcej niż 3-4 łyżki stołowe. Jeśli danie podawane jest z ziemniakami lub białym ryżem, dobrze z tych dodatków zrezygnować, a w ich miejsce wybrać podwójną porcję warzyw.

Bezwzględnie powinniśmy unikać posiłków w panierce. Zwykle są smażone w głębokim tłuszczu, co bardzo podnosi ich kaloryczność.

Coraz więcej popularnych sieci szybkiej obsługi, a nawet stacji benzynowych, oferuje pełnoziarniste pieczywo z warzywami i chudą wędliną, rybą lub jajkiem. W tym przypadku należy zwrócić uwagę na ewentualne dodatki majonezu, wprawdzie podnosi to walory smakowe, ale sprawia, że kaloryczność całej potrawy potrafi wzrosnąć nawet o kilkaset procent!

Jeśli mamy ochotę na deser, dobrze wybrać lody, te bez dodatków orzechów, czekolady i słodkich sosów. Najlepiej w postaci sorbetów, zawierają sporo witamin, są orzeźwiające, a jednocześnie dość niskokaloryczne, gdyż praktycznie nie zawierają tłuszczu.

Dobrą przekąską może okazać się również owoc lub szklanka soku 100 proc. Należy jednak unikać ich w porach późno popołudniowych i kolacyjnych.

 

A co do picia?

Woda mineralna z cytryną, zielona herbata, jednodniowy sok marchwiowy lub grapefruitowy będą doskonałym wyborem. Jeśli mamy ochotę na kawę, nie ma powodów, by sobie jej odmawiać. Czarna, a nawet ta ze spienionym mlekiem, jednak w tym ostatnim przypadku należy poprosić o zmniejszoną ilość mleka, najlepiej tego odtłuszczonego. Koniecznie bez dodatków słodkich syropów. Dietetyczna cola, od czasu do czasu również nie będzie ogromnym grzechem, należy jednak pamiętać, że jej nadużywanie może zwiększać apetyt na słodkie.

Jacek Bilczyński

www.fit.plPODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl