fit.pl mobile logo

Dieta zgodna z grupą krwi

"Powiedz jaką masz grupę krwi, a powiem ci co jeść". Brzmi interesująco? – Z pewnością tak. Tylko czy faktycznie grupa krwi decyduje o tym, jakie pokarmy służą, a jakie szkodzą?  

Pomysłodawcą diety zgodnej z grupą krwi jest dr Peter J. D`Adamo, który na podstawie własnych doświadczeń i obserwacji doszedł do wniosku, że niektóre choroby są ściśle związane z grupą krwi. Rozwinięciem tej teorii było stwierdzenie, że grupa krwi wpływa na to jak organizm reaguje na spożywane pokarmy. Oznacza to, że dla utrzymania dobrego stanu zdrowia i optymalnej masy ciała, osoby z różną grupą krwi powinny stosować się do innych zaleceń dietetycznych, jak i tych dotyczących aktywności fizycznej. Aby zrozumieć zasady tej diety, musimy przyjrzeć się bliżej temu, jak odżywiali się nasi przodkowie.

Grupa krwi O – drapieżni myśliwi

Ponad 40 tysięcy lat temu grupa 0 była jedynym rodzajem krwi występującym u naszych przodków. Ludzie żyjący w tamtych czasach zamieszkiwali obszary dzisiejszej Azji. Na początku główny składnikiem ich jadłospisu było mięso. Przyrost naturalny, głód oraz migracje ludności w kierunku Europy przyczyniły się jednak do tego, że oprócz mięsa w menu pojawiły się dodatkowo owoce, orzechy, korzenie i ryby. Zakłada się, że osoby z grupą krwi 0 mają zakodowana w genach zdolność do efektywnego wykorzystywania białka zwierzęcego. Ich organizm nastawiony jest na szybką przemianę materii, a układ pokarmowy produkuje dużo soków żołądkowych. Dla zapewnienia dobrego stanu zdrowia w ich diecie powinny znaleźć się chude mięso oraz ryby, wykluczona natomiast powinna być większość produktów zbożowych (zwłaszcza pszenica i kukurydza).

Grupa krwi A – wegetarianie

Grupa krwi A pojawiła się około 20 tysięcy, na drodze ewolucyjnej adaptacji do nowych warunków środowiskowych. W tamtym okresie rozwinęło się rolnictwo i hodowla, a ziarna i warzywa stały się głównym pożywieniem. Konsekwencją tych zmian były zmiany w układzie pokarmowym i systemie immunologicznym ludzi żyjących w tamtym okresie. Teoria zakłada, że układ pokarmowy osób z grupą krwi A jest bardziej „leniwy”, produkuje mniej soków żołądkowych, przez co trawienie białek zwierzęcych jest zbyt obciążające, sprzyja ospałości i tyciu. Uważa się, że najbardziej odpowiednim modelem żywienia dla ludzi z grupą krwi A jest dieta wegetariańska bazująca na warzywach oraz ziarnach.

Grupa krwi B – koczownicy

Grupa krwi B pojawiła się około 15 tysięcy lat temu, kiedy to ludy wędrowne zostały wyparte z gorącej Afryki w zimne, nieurodzajne obszary Himalajów. Taka sytuacja wymusiła stworzenie kultury zależnej od udomowionych zwierząt, co znalazło odzwierciedlenie w sposobie odżywiania. Główna zmiana związana była z tym, że w diecie ludzi pojawiły się mleko i produkty mleczne. Mając na względzie sposób żywienia przodków, osobom z grupą krwi B zaleca się urozmaiconą, zrównoważoną dietę, w której oprócz nabiału jest również miejsce na mięso, ryby, warzywa i ziarna.

Grupa krwi AB – typ współczesny

Grupa krwi AB występuje najrzadziej. Powstała zaledwie 12 tysięcy lat temu jako skutek wymieszania się ludności z grupami krwi A i B. Osoby z grupą krwi AB są najlepiej przystosowane do zmiennych warunków życia, związanych ze zmianami miejsca zamieszkania, klimatu oraz sposobu odżywiania. Trudno sformułować dla nich ogólne zalecenia żywieniowe, dlatego zaleca się, by dobierając pokarmy do swojej diety wsłuchiwali się w swój organizm.

Opinia ekspertów Fit.pl

Dieta zgodna z grupą krwi wzbudza wiele kontrowersji i nie ma jednoznacznych dowodów naukowych potwierdzających jej założenia. Istnieją przesłanki sugerujące, że grupy krwi mogą wiązać się ze skłonnością do alergii na konkretne pokarmy, ale to za mało, by tworzyć uogólnione zalecenia żywieniowe. Mimo, że jest sporo entuzjastów tej diety, to jest również cała rzesza osób, która jada całkowicie niezgodnie z jej założeniami, a mimo to utrzymuje doskonały stan zdrowia i szczupłą sylwetkę.

dr Aleksandra Czarnewicz-Kamińska
dr Joanna Anna Walczak

www.dieta.fit.plPODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl