fit.pl mobile logo

Jak skutecznie zbudować formę na lata, a nie na lato z dietą online

Gdybyście mogli wybierać, to co wybralibyście – monotonny jadłospis czy dietę opartą na ulubionych produktach, na przykład naleśnikach, truskawkach i awokado? Pewnie to drugie. To ważne, aby jeść to, co się lubi, bo... interesuje nas dieta na wiele lat, a nie na jeden sezon i z efektem jojo w pakiecie

Radzi trener personalny – dieta online powinna być dopasowana

“Odkryłam, że najważniejszy w diecie jest mój charakter. Odkąd dostałam na urodziny wagę analityczną, mam więcej motywacji do odchudzania, bo lubię analizować, porównywać wyniki” – pisze Kasia z Torunia. Z kolei Agnieszka z południa Polski zauważa: “nie lubię mięsa, za to uwielbiam słodycze, więc uzupełniam proteiny waniliowym koktajlem białkowym”. Jak można zauważyć, w diecie szalenie ważne jest indywidualne dopasowanie – nie oferują jednak tego dostępne w sieci nudne i nieprofesjonalne diety za darmo. Skuteczna dieta online musi być idealnie dopasowana. Plany online powinny opierać się na urozmaiconych posiłkach, dogłębnym spisie diety i planom treningowym uwzględniającym indywidualne możliwości i warunki. Nie mniej liczy się monitoring badań diagnostycznych i stały dostęp do profesjonalnej opieki.

Dalekowzroczny plan dietetyczny wyprzedzi adaptację metaboliczną

Aby zbudować formę na lata, warto też zdać sobie sprawę z istnienia tzw. adaptacji metabolicznej. Na czym ona polega? Niejedna dieta eliminacyjna online i dieta redukcyjna online zawierają zbyt niską ilość kalorii (na redukcji powinno się odejmować tylko ok. 15 % całkowitego zapotrzebowania energetycznego), na co zwraca uwagę na swoim blogu specjalista od żywienia Akop Szostak:

- Organizm może się przyzwyczaić do niskich kalorii. Nieskuteczna dieta online o zbyt małej liczbie kalorii przyczynia się do dysfunkcji naszego układu hormonalnego. Uniemożliwia to sensowną redukcję, a nawet może być dla nas niezdrowe.

Co zrobić, kiedy metabolizm zwolni? Szostak proponuje tzw. refeedy:

- to popularny zabieg w okresie przeprowadzenia diety redukcyjnej, który polega na chwilowym zwiększeniu kalorii. Refeedy zmniejszają skutki i częściowe powstawanie adaptacji metabolicznej – kiedy mimo ujemnego bilansu waga nie spada. Naukowcy wskazują, że najkorzystniej jest wybrać produkty wysokowęglowodanowe, jako że mają one największy wpływ na unormowanie leptyny. Dodatkowo wpłyną na obniżenie kortyzolu.

Zbilansowana dieta online

Zarówno redukcyjna dieta online jak i dieta na masę lub diabetyczna powinny kumulować w jednym posiłku różne składniki odżywcze. Będą to zarówno węglowodany (najlepiej pełnoziarniste – są niskoglikemiczne), proteiny (termogeneza poposiłkowa!), tłuszcze roślinne, jak i warzywa. Tak zbilansowana dieta implikuje lepszą absorpcję minerałów i witamin. Przykładowo - aby dłużej cieszyć się promienną cerą bez zmarszczek, warto jeść szpinak (witamina E), lecz zawsze z dodatkiem oliwy np. z oliwek w celu lepszego przyswojenia jej przez organizm.

Warzywa o niskim IG

Jedzmy warzywa, ponieważ są niskokaloryczne, mają niski IG i obniżają ogólny IG posiłku. Na przykład sałata – posiada IG <10 i tylko 4 kcal w pięciu listkach. Jest bogata w sycący błonnik, kwas foliowy (wpływający kojąco na układ nerwowy), żelazo (transportujące tlen do komórek), potas (rozluźniający naczynia krwionośne), magnez (przewodzący impulsy nerwowe), witaminy z grupy B (stojące na straży dobrego samopoczucia), witaminę E (podnoszącą poziom dobrego cholesterolu) i witaminę C (poprawiającą odporność).

Odchudzanie przed półką ze słodyczami

Kolejny nawyk godny wypracowania na lata to inteligentne wybieranie... słodyczy w supermarkecie. Nie oszukujmy się - prędzej czy później każdego z nas najdzie taka ochota. Wówczas można pozwolić sobie na chwilę słabości, jednak ciągle przejmując kontrolę nad dietą. Wybierając słodycze, dobrze jest zwracać uwagę na tabele składników. Odłóżmy zatem z powrotem na półkę ciastka ze składem tłuszczu powyżej 25 g na 100 g i te z polewą oraz nadzieniem – bo zawierają dużo cukrów i tłuszczów utwardzonych. A może warto zrobić sobie zdrowe słodycze samemu w domu? Kulki mocy to znakomity deser pełny w zdrowe składniki odżywcze!

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl