W diecie każdego z nas powinny znaleźć się produkty zbożowe z pełnego przemiału, które są źródłem węglowodanów złożonych. Wśród nich wymienić trzeba m.in. pełnoziarniste płatki, makaron, wypieki z mąk o wysokim typie i grube kasze. Te ostatnie można jeść każdego dnia – zarówno na śniadanie, obiad, jak i kolację. Monika Stromkie-Złomaniec, dietetyk i ekspert VII edycji kampanii „Lubię kaszę – kasza na stół, na zdrowie, na co dzień” opowiada, jakie kasze będą idealne na różne pory dnia.
2022-07-25 00:00
Udostępnij
Kasza na talerzu każdego dnia?

Kasze to uniwersalny produkt, który można wykorzystać w każdym posiłku. Są niskoprzetworzone, nie zawierają konserwantów, barwników i innych dodatków, co sprawia, że posiłki z nimi są wyjątkowo zdrowe
i odżywcze.

Kasza na śniadanie

O poranku sprawdzą się kasze, które możemy podać na słodko, np. z owocami, konfiturą czy jogurtem
i cynamonem. Przyrządzone w ten sposób dodadzą nam energii, której tak z rana potrzebujemy. - Na śniadanie zjedzmy kaszę mannę gotowaną na mleku, z wiśniami i prażonymi płatkami migdałów, lub kaszę jaglaną ugotowaną na wodzie, do której dodajmy jogurt naturalny oraz truskawki i borówki. Pomysłem na pierwszy posiłek w ciągu dnia może być również kasza gryczana w formie malinowego budyniu – wyjaśnia Monika Stromkie-Złomaniec, dietetyk i ekspert kampanii „Lubię kaszę – kasza na stół, na zdrowie, na co dzień”.
Na śniadanie możemy upiec też chleb z kaszy gryczanej. To pieczywo pełnoziarniste, uzyskane z „pełnego ziarna gryki”, czyli bardzo pożądane w codziennej diecie.

Na obiad

W porze obiadowej wybierajmy przede wszystkim kasze grube, tzw. krupy, jak gryczana, jaglana, a spośród kasz jęczmiennych – pęczak. - Pęczak ma spośród kasz najwięcej żelaza, cynku i witaminy B1. Z kolei kasza gryczana (niepalona) to bogactwo magnezu, witaminy PP i B2, jest też dobrym źródłem białka. Kasza gryczana i pęczak mają więcej błonnika niż jaglana, dlatego posiłek z ich udziałem będzie bardziej sycący. Jednak osoby borykające się z problemami przewodu pokarmowego powinny wybierać kaszę jaglaną, gdyż strawi się szybciej i krócej będzie zalegać w żołądku – tłumaczy dietetyk.

Kasze można zastosować w kuchni również w mniej standardowy sposób. Na przykład manna doskonale sprawdzi się zamiast bułki tartej, kiedy robimy kotlety. Ugotowane kasze, takie jak gryczana, jaglana lub jęczmienna, warto połączyć z mięsem bądź warzywami i ulepić pulpety. Kaszami faszeruje się też warzywa, jak cukinię, bakłażana czy paprykę. - Na wartości zyska również zupa z dodatkiem kaszy. Podajmy rosół czy pomidorową z kaszą jaglaną, a uzupełnimy posiłek w witaminy z grupy B, które odpowiadają za prawidłową pracę układu nerwowego – podpowiada ekspert.

I na kolację

Ostatni posiłek powinien nas wyciszyć i zapewnić spokojny sen nocą. By prawidłowo wydzielała się melatonina, która pomaga zasnąć, należy w trakcie kolacji dostarczyć aminokwasu – tryptofanu. To właśnie z niego powstaje hormon snu. Tryptofan znajdziemy przede wszystkim w produktach białkowych, jak mięso, ryby i jaja, ale niemałym jego źródłem są też produkty zbożowe, np. kasza gryczana, owsiana i jaglana. - Ugotowane kasze połączmy z pieczonymi warzywami, np. burakiem, cukinią i czerwoną cebulą. Dodając trochę sera białego, podniesiemy jeszcze ilość tryptofanu. Możemy też przygotować pastę z soczewicy lub fasoli i zjeść ją na chlebie gryczanym. Innym pomysłem jest sałatka z sezonowych warzyw z dodatkiem ugotowanej kaszy, która została nam z obiadu – wymienia Monika Stromkie-Złomaniec.

Wybrane przepisy na śniadanie:

KASZA JAGLANA Z JOGURTEM I OWOCAMI (1 PORCJA)
5 łyżek kaszy jaglanej
Jogurt naturalny (kubeczek 170g)
1 łyżeczka miodu
Garść malin i borówek
1 łyżka uprażonych płatków migdałów

Namocz kaszę w zimnej wodzie na godzinę, by pozbyć się z niej goryczki. Następnie wypłucz na sitku pod bieżącą wodą, przełóż do rondelka, zalej wodą na ok. 1-2 cm ponad poziom kaszy i dodaj szczyptę soli. Gotuj na małym ogniu pod przykryciem ok. 15 min. W razie potrzeby dolej trochę wrzątku. W tym czasie jogurt wymieszaj z miodem. Ugotowaną kaszę przełóż na talerz, polej jogurtem, posyp owocami i migdałami.

BUDYŃ Z KASZY GRYCZANEJ (KILKA PORCJI)
1 szklanka kaszy gryczanej niepalonej
1 łyżka soku z cytryny
3 szklanki malin
1 mały banan
1-2 łyżeczki miodu

Kaszę gryczaną przepłucz na sitku, zalej ciepłą wodą, dodaj sok z cytryny i odstaw na około 8 godzin (zrób to na wieczór, przed pójściem spać). Rano wypłucz kaszę ponownie na sitku. W kielichu blendera zmiksuj maliny z bananem i miodem, dodaj kaszę i blenduj do uzyskanie gładkiej konsystencji. Rozlej do miseczek, udekoruj malinami i listkiem mięty.