fit.pl mobile logo

Lody mogą być zdrowe

Istnieje przekonanie, że są tuczące i jeśli chcemy zachować szczupłą sylwetkę, lepiej z nich zrezygnować. Wbrew krążącej opinii lody mogą być niskokaloryczne i godne polecenia nawet tym, którzy są na diecie  

Latem, gdy świeci słońce i wokół panuje wysoka temperatura, idealnym deserem są lody. Są one zwykle słodkie, tłuste i kaloryczne, jednak wcale nie musi być to regułą. Śmietana i cukier to typowe, ale nie obowiązkowe składniki lodów. Ich podstawowymi składowymi mogą być również chude mleko, jogurt, owoce, soki czy woda. O wyjątkowym smaku, barwie, konsystencji i wartości odżywczej lodów w dużej mierze decydują również dodatki w postaci rozdrobnionych orzechów, kakao, kawy czy przypraw. Aby uzyskać nietypowy czy wyrazisty smak i kolor lodów, producenci często dodają również sztuczne słodziki, aromaty i barwniki.

Nie tylko kalorie

Najbardziej kaloryczne są lody na bazie śmietany, żółtek jaj i cukru, najmniej – te przyrządzane z chudego mleka, jogurtu oraz soków owocowych. Przykładowo 100 g lodów śmietankowych dostarcza 160 kcal i 8,5 g tłuszczu, z kolei 100 g lodów mleczno-owocowych to 116 kcal i zaledwie 2,5 g tłuszczu. W zależności od receptury lody mogą dostarczać również innych cennych składników. Lody powstałe z produktów mlecznych mogą być dobrym źródłem wapnia, te z dużą ilością owoców – potasu, z kolei te wzbogacone orzechami będą dostarczać wielonienasyconych kwasów tłuszczowych.

Czym warto się chłodzić?

Orzeźwiające sorbety

Lody przyrządzane ze zmiksowanych owoców i soków owocowych uważane są za jedne z najzdrowsze i najbardziej naturalnych. Są praktycznie beztłuszczowe, dostarczają niewiele kalorii (zwłaszcza jeśli nie są dosładzane cukrem), a dodatkowo są źródłem występujących w owocach witamin, składników mineralnych oraz dobroczynnych polifenoli. Dodatkową zaletą sorbetów jest to, że są niezwykle orzeźwiające i znakomicie gaszą pragnienie w upalne dni.

Lody wodne
Jak nazwa wskazuje podstawowym składnikiem tego typu lodów jest woda. O ich walorach sensorycznych decyduje głównie dodatek substancji słodzących (cukru, syropu, słodzików), owoców, soków owocowych oraz barwników. Mimo zawartych cukrów lody wodne są zdecydowanie mniej kaloryczne od lodów śmietankowych, gdyż zawierają minimalne ilości tłuszczu.


Lody jogurtowe

Ich zaletą jest niższa kaloryczność wynikająca z mniejszej zawartości tłuszczu w porównaniu z lodami tradycyjnymi zawierającymi tłustą śmietanę. Lody przyrządzone na bazie jogurtu mogą być dobrym źródłem białka, wapnia oraz witamin z grupy B. Są one szczególnie wartościowe, jeśli zawierają żywe kultury bakterii (Lactobacillus acidophilus i Bifidobacterium). Takie lody posiadają właściwości probiotyczne, a więc wspomagają rozwój oraz zachowanie prawidłowej mikroflory przewodu pokarmowego.

Jakie wybrać dodatki?

O kaloryczności deserów lodowych w znacznej mierze decydują nie same lody, ale zdobiące je dodatki. Bita śmietana, słodkie sosy, czekolada, herbatniki, cukrowe posypki sprawiają, że nawet mało kaloryczny deser staje się „bombą kaloryczną”. Jeśli chcemy uniknąć nadmiaru zbędnych kalorii jako dodatek do lodów wybierajmy owoce. Odżywcze bakalie oraz tarta czekolada (zwłaszcza gorzka) mogą być również wartościowym uzupełnieniem mroźnego deseru, pod warunkiem, że nie dodamy ich zbyt dużo.

PRZEPISY
Lody jogurtowo-bananowe
Składniki:

600 g jogurtu naturalnego, 3 średnie banany,  wiórki kokosowe, suszone daktyle i rodzynki (opcjonalnie)

Wykonanie:
Banana pokroić na mniejsze kawałki, dodać do jogurtu, zmiksować. Schłodzić w zamrażarce, aż do uzyskania konsystencji lodów. Ponownie zmiksować. Przed podaniem można posypać lody wiórkami kokosowymi, kawałkami suszonych daktyli oraz rodzynkami.

Sorbet z owoców leśnych
Składniki:

400 g malin, 300 g jagód, 100 g jeżyn, 100 g poziomek, 200 g brązowego cukru, sok z jednej cytryny

Wykonanie:

Owoce delikatnie umyć, dodać cukier i sok z cytryny, całość zmiksować. Powstałą masę przelać do plastikowego pojemnika i wstawić do zamrażalnika. W trakcie mrożenia sorbet kilkakrotnie wymieszać lub zmiksować.

dr Joanna Anna Walczak
dr Aleksandra Czarnewicz-Kamińska

www.dieta.fit.pl

 PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl