Zimą nie mamy dostępu do świeżych owoców i warzyw. Dlatego też chętnie sięgamy po mrożonki. Czy są one zdrowe? Jakie mają właściwości?
fit.pl
2012-02-10 00:00
Udostępnij
Mrożonki – dlaczego warto?
Zimową porą nie masz do dyspozycji tylu świeżych, wartościowych warzyw co latem. Ale są mrożonki – niska temperatura sprawia, że produkty zachowują większość swoich właściwości odżywczych. Możesz z nich błyskawicznie przyrządzić sycące i nietuczące potrawy.

Chłodzenie pozwala na praktycznie całkowite zachowanie właściwości odżywczych potrawy. Kluczową kwestią jest jednak odpowiednie przyrządzenie. Częsty błąd stanowi rozmrażanie przed przygotowaniem. Najlepiej jest mrożonkę po wyjęciu z zamrażalnika od razu wrzucić do wrzątku lub umieścićna patelni czy w piekarniku. Mrożonki jedzone codziennie mają odkwaszające działanie na organizm. Dzięki temu dostarczają witamin i składników mineralnych, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Dodatkowym plusem jest fakt, że do mrożonek nie dodawane są chemiczne konserwanty, a straty witaminy C w mrożonkach wynoszą tylko 20 procent. Zamrażanie jest jedyną metodą utrwalania żywności, która nie powoduje utraty walorów smakowych i odżywczych produktów.

Zamrażanie jest procesem bardzo skomplikowanym. Warzywa lub owoce, przeznaczone do mrożenia są myte, krojone i blanszowane. Blanszowanie to proces poprzedzający mrożenie , który polega na krótkotrwałym ogrzaniu warzyw w temperaturze 85-100 stopni C. Dzięki temu zatrzymane zostaje działanie enzymów tkankowych zapobiegając zmianom zabarwienia oraz  utracie walorów smakowych mrożonych warzyw. Dodatkowo niszczone są mikroorganizmy. Na końcu warzywa są bardzo szybko zamrażane. Następuje to w specjalnym tunelu w strumieniu bardzo zimnego powietrza. Dzięki temu, że warzywa są zamrażane w taki sposób, nie sklejają się one ze sobą i zachowują swój naturalny wygląd i przede wszystkim zachowują swoje właściwości odżywcze.

[-------]

Zamrożone owoce lub warzywa najlepiej od razu po wyjęciu z zamrażalnika gotować lub też rozmrażać bezpośrednio przed spożyciem i nigdy pod ciepłą wodą. Jeśli żywność nie będzie poddawana mrozonki3obróbce termicznej, lepiej rozmrażać ją w lodówce niż w temperaturze pokojowej. Bardzo ważne jest, aby po rozmrożeniu - nawet częściowym - ponownie jej nie zamrażać. Może to bowiem spowodować namnażanie niebezpiecznych dla zdrowia bakterii.

Zalety mrożenia
  • Pozwala w większym stopniu zachować najbardziej zbliżoną do produktów świeżych wartość odżywczą, i to bez wprowadzania dodatkowych substancji konserwujących
  • Nie obserwuje się praktycznie zmian struktury białek podczas przechowywania w stanie zamrożonym.
  • Dzięki niskiej temperaturze zahamowane zostają procesy jełczenia tłuszczów zachodzące w temepraturze wyższej niż - 18 oC.
  • Straty składników mineralnych są niewielkie i związane nie z samym procesem zamrażania, ale z obróbką wstępną, np. blanszowaniem owoców i warzyw.
  • Zamrażanie jest metodą przechowalnictwa w największym stopniu zapobiegającą stratom witamin w żywności. Na przykład straty witaminy C wynoszą 20% (dla porównania - w syropach tracimy średnio 75%, w kompotach i dżemach powyżej 35%).
  • Mrożone owoce tracą witaminę A tylko w 5-10%, a mrożone warzywa w 20-30%. Straty witamin B1 i PP są też znacznie mniejsze.
  • Ważną zaletą mrożonek jest to, że podczas ich gotowania straty witamin są mniejsze niż w przypadku gotowania świeżych owoców i warzyw.

www.dieta.fit.pl