fit.pl mobile logo

O odżywianiu i suplementacji w Hashimoto

W rozmowie z Marcinem Koper, dietetykiem klinicznym oraz ratownikiem medycznym, założycielem warszawskiego centrum medycznego Vita Nutrition Clinic, w którym praktykuje dietetykę funkcjonalną, w oparciu o wielowymiarowe podejście do pacjenta.

Diagnostyka Hashimoto bywa ciężka, ponieważ wiele z objawów może być bagatelizowana przez pacjenta. Jak najczęściej wygląda ten proces?

Faktycznie jest tak, że objawy Hashimoto są niespecyficzne, a to na przykład przez zmęczenie, senność słabe włosy i paznokcie, zaparcia czy wzrost masy ciała, które występują w tej chorobie. Takie objawy często możemy wyjaśniać stresem, brakiem czasu dla siebie czy szybkim tempem życia, dlatego niestety w wielu przypadkach zanim wykonana zostanie odpowiednia diagnostyka, mija wiele czasu z uciążliwymi objawami, które znacznie obniżają jakość życia. Jeśli chodzi o badania, które należy wykonać w celu zdiagnozowania Hashimoto, jak i innych chorób tarczycy, to są to: poziom hormonu TSH, stężenie FT3 i FT4 oraz bardzo istotne przeciwciała: AntyTPO oraz AntyTG oraz dla pełnego obrazu badanie USG tarczycy.

Na co dzień prowadzi Pan Centrum Medyczne Vita Nutrition Clinic, w którym specjalizujecie się w poradnictwie dietetycznym oraz chorobach dietozależnych, takich jak Hashimoto. Na co może liczyć osoba z tym schorzeniem, przychodząc do waszej placówki?

W Vita Nutrition Clinic przede wszystkim chcemy działać holistycznie, biorąc pod uwagę różne aspekty zdrowia naszego pacjenta. Osoba z Hashimoto, która trafi do nas może liczyć na ułożenie odpowiedniej diety, biorąc pod uwagę jej obecny stan oraz współistniejące schorzenia, które zdarzają się przy tej chorobie.

Jaką rolę w Hashimoto odgrywa dieta?

To, co jemy ma w Hashimoto olbrzymie znaczenie. Oczywiście bez przyjmowania lekówjeśli w przebiegu Hashimoto pojawi się niedoczynność tarczycy nic nie da się osiągnąć, jednak odpowiednio zbilansowana, dostosowana do potrzeb danej osoby dieta jest tutaj równie ważna i będzie miała wpływ na samopoczucie pacjenta. Z racji tendencji do tycia w Hashimoto, powinno się dbać o odpowiednią masę ciała, jednak w taki sposób aby dostarczyć organizmowi potrzebnych składników odżywczych. Ponadto, odpowiednia dieta jest w stanie zmniejszyć stan zapalny organizmu. Warto również wiedzieć co robić, aby maksymalizować prawidłowe wchłanianie się leków oraz eliminować niebezpieczne interakcje między nimi. W przypadku Hashimoto warto sięgnąć po poradę dietetyka, który specjalizuje się w układaniu diety dla pacjentów z chorobami tarczycy.

A jak wygląda kwestia suplementacji w tej chorobie?

Pełni ona istotną rolę, ponieważ niedobory rożnych substancji odżywczych w Hashimoto zdarzają się niezwykle często. Typowe są niedobory witaminy d3, selenu, cynku, magnezu oraz kwasów omega 3. Osoby chore mogą mieć jednak całkowicie inne braki dlatego suplementację warto zaplanować we współpracy z dietetykiem lub lekarzem, zawsze na podstawie aktualnych badań. Odpowiednia suplementacja potrafi zniwelować niektóre objawy choroby, jednak musi być podjęta bardzo odpowiedzialne. Mam tutaj na myśli, że branie tabletek poleconych w Internecie, bez konsultacji ze specjalistą, raczej nie będzie najlepszym rozwiązaniem.

Jaka byłaby Twoja rada dla osób, które właśnie dowiedziały się, że cierpią na to schorzenie?

Pozwolić sobie na wszelkie negatywne uczucia, które towarzyszą informacji, że jest się chorym na tą chorobę. Poznanie diagnozy, mimo że jest z natury negatywnym przeżyciem, jest również pierwszym, niezbędnym krokiem do ograniczenia lub całkowitego ustąpienia uporczywych objawów. Wiedza naukowa jaką mamy na temat walki z Hashimoto jest dość rozległa, a kontakt z odpowiednimi specjalistami ułatwi nam życie z tą chorobą i wpłynie na poprawienie jego jakości.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl