fit.pl mobile logo

Pięć zdrowych porcji warzyw każdego dnia

Codziennie powinniśmy jeść pięć porcji warzyw. Ale czy na pewno wszyscy wiemy co to dokładnie oznacza? W jaki sposób komponować posiłki, by były smaczne i szybko nam się nie znudziły? Kilka prostych sposobów i informacji pomoże nam włączyć warzywa do naszego jadłospisu
Pięć porcji to znaczy ile?

O tym, że warto jeść warzywa chyba nikogo nie trzeba już przekonywać. Jednak kluczowym aspektem zdrowego odżywiania jest definicja porcji. Często zastanawiamy się ile porcji znajduje się w misce sałaty, w soku warzywnym lub w jednym ogórku. Rozwiewając raz na zawsze wątpliwości wszystkich zainteresowanych informujemy, iż waga pięciu porcji warzyw dziennie powinna wynosić 400 g, oczywiście wliczając w to jedynie ich jadalne części. Warto jeść warzywa, ponieważ są one najlepszym źródłem błonnika pokarmowego, który reguluje pracę jelit, obniża poziom cholesterolu, oczyszcza organizm, a wypełniając żołądek, sprawia, że szybciej jesteśmy syci – przypomina Paweł Szymczak specjalista do spraw jakości marki Fit&Easy. No dobrze, skoro już wiemy ile warzyw powinniśmy jeść i dlaczego, pozostaje pytanie które i w jakiej postaci…

Jakie jeść warzywa?

Sęk jedzenia pięciu porcji tkwi w tym, aby spożywać różne gatunki warzyw, dzięki czemu dostarczymy swojemu organizmowi składników odżywczych, które nawzajem się uzupełniają. Pamiętajmy również, aby przynajmniej jedna porcja z pięciu składała się z surowych warzyw. Miłośników ziemniaków zapewne zasmuci fakt, iż nie włączamy ich do naszego zestawienia. Traktujemy je głównie jako źródło węglowodanów. Również rośliny strączkowe ubogie w witaminę C nie mogą w całości stanowić naszej dziennej porcji. Traktujemy je raczej jako źródło białka. Co zaś tyczy się soków, większość z nich zawiera nieco mniejszą ilość błonnika niż surowe warzywa, dlatego nie stanowią one pełnowartościowej porcji. Konserwowane produkty również nie są tak wartościowe jak świeże, ale już ich mrożone odpowiedniki śmiało możemy traktować jako porcję.

[-------]

Jaka waga odpowiada porcji?

Skoro już znamy najważniejsze zasady serwowania warzyw, warto poznać dokładną wagę produktów, która stanowi jedną porcję. Należy tu zwrócić uwagę, że jeśli spożywamy warzywa gotowane, liczy warzywa owoce2się ich waga już po przyrządzeniu. Dlatego zielone warzywa takie jak kapusta czy brokuły powinny ważyć 90 g już po ugotowaniu. Podobnie jest z drobnymi warzywami, takimi jak groszek lub kukurydza – minimalna waga to 70 g - czy też z roślinami strączkowymi - minimum 80 g po przyrządzeniu. Warzywa takie jak cebula, papryka, cukinia czy pomidor, aby stanowić porcję – w postaci surowej powinny ważyć 100 g, zaś po ugotowaniu 80 g. Sałatka, w której skład wchodzi między innymi sałata, ogórek czy też pomidor tworzy porcję wtedy, gdy spożyjemy jej ilość odpowiadającą średniej salaterce. Co zaś tyczy się soków, jedna porcja zawiera się w 100 ml napoju.

Jak przygotowywać posiłki?

Wiemy już prawie wszystko. Pozostało nam teraz w taki sposób skomponować nasz jadłospis, aby był bogaty w wartościowe warzywa i nie powodował w nas zniechęcenia. Jeśli są wśród nas osoby, które przepadają za warzywami to świetnie, one z pewnością nie będą miały z tym żadnego problemu. Jednak z pewnością niejeden z nas nie jest ich miłośnikiem. W takiej sytuacji trzeba już nieco pogłówkować i przemyśleć w jaki sposób dołączyć do diety warzywa smacznie i bezboleśnie.

Najprostszym wyjściem jest oczywiście spożywanie soków warzywnych. Najlepsze są soki świeżo wyciskane, jednak nie są one koniecznością. Butelkę soku możemy wypić zastępując nim drugie śniadanie. Będzie to zdrowy, sycący i co równie istotne szybki oraz bezproblemowy posiłek. Równie wygodne jest przygotowywanie smacznych sałatek z gotowych mieszanek sałat – Paczkowane mieszanki są świetną alternatywą dla sałaty kupowanej w całości. Oznaczają dla konsumenta nie tylko oszczędność czasu, ale i pieniędzy. – zauważa Paweł Szymczak z Fit & Easy - Własnoręczne skomponowanie tak bogatej w różne rodzaje sałat mieszanki wymaga zaopatrzenia się w cztery różne gatunki sałat, co wiąże się zazwyczaj z koniecznością wyrzucenia części niespożytych warzyw.

Gotową mieszankę wystarczy wyłożyć na talerze lub do miski, dodać ulubione składniki, wymieszać i gotowe. To świetne rozwiązanie dla zapracowanych miłośników zdrowego odżywiania.

Z warzyw możemy robić również wszelkiego rodzaju zapiekanki, łączyć je z makaronem, wykorzystywać jako farsz do naleśników czy tortilli, piec lub gotować na parze. Pomysłów jest mnóstwo wystarczy tylko nastawić się na nowy, warzywny styl odżywiania. Niech od tej chwili doskonały smak idzie w parze z ze zdrowiem. Dzięki temu zachowamy równowagę między ciałem a umysłem!

www.dieta.fit.pl
 


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl