Po czym poznać dobrego dietetyka?

Znaleźć dietetyka nie jest trudno, gorzej ze znalezieniem specjalisty, który spełni nasze oczekiwania – zaproponuje skuteczną, dopasowaną do naszego stanu zdrowia i stylu życia dietę oraz zmotywuje do zmiany sposobu żywienia. Oto wskazówki, jak takiego specjalistę znaleźć
fit.pl
2011-08-03 00:00
Udostępnij
Po czym poznać dobrego dietetyka?
dietetyk2Pytaj o szczegóły oferty. Zanim skorzystamy z usług dietetyka, dowiedzmy się na jakiej podstawie ustalana jest dieta oraz czy będzie ona dostosowana do naszych indywidualnych potrzeb. Dieta powinna być zgodna z wytycznymi instytucji i organizacji zajmujących się problematyką żywienia takich jak Instytut Żywności i Żywienia czy Światowa Organizacja Zdrowia. Jeśli zostanie nam zaproponowana jedna z popularnych poradnikowych diet cud – dajmy sobie spokój. Zniechęcające powinno być dla nas również to, jeśli dieta ustalona jest już na pierwszym spotkaniu. Przygotowanie indywidualnego planu żywieniowego wymaga czasu. Od ręki możemy dostać jedynie przykładową, sztampową rozpiskę pokazującą jak powinny wyglądać prawidłowo skomponowane posiłki.

Nie ufaj tym, którzy obiecują szybkie i rewelacyjne efekty. To fakt, że czasem niewielkie zmiany w sposobie żywienia pozwalają odczuć różnice (np. poprawa trawienia w wyniku zwiększenia spożycia produktów bogatych w błonnik), jednak najczęściej osiągnięcie konkretnych efektów wymaga czasu i wytrwałości. Dotyczy to w szczególności osób, które chcą schudnąć i wszystkich tych, w przypadku których rezultaty stosowania diety uzależnione są od zmiany sposobu myślenia o jedzeniu i wykształcenia zdrowych nawyków żywieniowych.

Unikaj sprzedawców, którzy proponują diety bazujące na suplementach lub takich, którzy próbują przekonać, że suplementy są niezbędne dla zdrowia. Ci, którzy usiłują wcisnąć nam kapsułki z witaminami, polifenolami, kwasami tłuszczowymi z grupy omega-3 czy innymi popularnym substancjami bioaktywnymi, często wykorzystują nasze braki w wiedzy na temat żywności i argumentują konieczność przyjmowania suplementów tym, że wraz z codziennymi posiłkami nie jesteśmy w stanie dostarczyć sobie takiej ilości składników odżywczych, jaka gwarantuje optymalne funkcjonowanie organizmu. Pamiętaj! – Odpowiednio zaplanowana suplementacja może wspomóc dietę, ale nigdy nie zastąpi urozmaiconych, prawidłowo skomponowanych posiłków.

Miej na względzie opinie innych. Dobry fachowiec to nie taki, który sam o sobie dobrze mówi, ale taki, o którym dobrze mówią inni. Zanim umówimy się na spotkanie z dietetykiem spróbujmy dotrzeć do osób, które już mają taką wizytę za sobą. Cennym źródłem informacji może być się internet. Miejmy jednak na względzie, że wypowiedzi i oceny na forach internetowych są subiektywne. Pojedyncze negatywne opinie nie powinny nas zniechęcać, ale ewidentnie powinno dać nam do myślenia, jeśli stanowią one większość.

Liczy się pierwsze wrażenie. O profesjonalnym podejściu świadczą informacje, jakie uwzględnia dietetyk układając dietę czy ustalając zalecenia. Dobrego specjalistę będzie interesowało nie tylko to ile ważymy i ile chcemy schudnąć, ale też to jaki jest nasz stan zdrowia, styl życia (w tym aktywność fizyczna), aktualny sposób odżywiania oraz wcześniej stosowane diety.

Kwalifikacje są niezbędne. Jest wiele osób, które interesują się zdrowym żywieniem, ale to nie wystarczy, by móc komuś doradzać zawodowo, jak należy się odżywiać. Wykonywanie zawodu dietetyka wymaga spełnienia warunków, które regulowane są przez konkretne przepisy ustawowe. Zanim wybierzemy się na spotkanie z dietetykiem upewnijmy się, czy posiada odpowiednie kwalifikacje.

dr Joanna Anna Walczak

www.dieta.fit.pl