fit.pl mobile logo

Warzywa i owoce – na zdrowie!

Z chorobami i męczącymi nas przypadłościami można walczyć na wiele sposobów. Najprostszą i ogólnie dostępną metodą jest… zwiększenie spożycia warzyw i owoców – naturalnych suplementów naszej codziennej diety  
Spożywanie odpowiedniej ilości warzyw i owoców to zdecydowanie najprostsza i najsmaczniejsza metoda sprzyjająca trosce o nasze zdrowie. Nie wymaga ona również szczególnego wysiłku – wystarczy codzienne posiłki wzbogacić o produkty, pełniące rolę naturalnych suplementów. A efekty? Zahamowanie rozwoju chorób, ulga dla opuchniętych nóg, spowolnienie procesów starzenia czy zapobieganie miażdżycy.

Warzywa i owoce są nie tylko źródłem cennych witamin oraz składników mineralnych. Są również nieocenionym elementem profilaktyki zdrowotnej: pomagają między innymi neutralizować wolne rodniki, niwelować zatrzymywanie wody w organizmie oraz działają antybakteryjnie.

Skutecznie zapobiegać rozwojowi chorób

Powstawanie wolnych rodników w organizmie jest naturalną konsekwencją procesów metabolicznych. Jednak ich nadmierne nagromadzenie sprzyja rozwojowi wielu chorób oraz przyspiesza proces starzenia się. Spożywając warzywa i owoce, dostarczamy organizmowi przeciwutleniaczy, które minimalizują negatywne skutki działania wolnych rodników. Aby zatem skutecznie zapobiegać rozwojowi chorób, a przy okazji uniknąć przedwczesnych zmarszczek, warto sięgać po produkty bogate w witaminę C (kalafior, kalarepa, kapusta, papryka, pomidory, porzeczki, agrest) i witaminę E (sałata, natka pietruszki, kukurydza) oraz beta karoten (marchew, fasolka szparagowa, morele, brzoskwinie).

Niwelować opuchliznę

Jedną z przyczyn zatrzymywania wody w organizmie jest niedostateczne spożycie wody. Wówczas organizm odkłada wodę w komórkach, by zabezpieczyć się przed odwodnieniem, co skutkuje opuchnięciami (np. kostek). Aby tego uniknąć niezbędne jest picie płynów oraz włączenie do diety warzyw i owoców, składających się w 80-90% z wody. Zawierają one również potas, który polepsza krążenie krwi i limfy. Szczególnie działanie wykazują tu ziemniaki, ogórek, koperek i pietruszka (zarówno korzeń, jak i natka).

Zwalczać bakterie i toksyny

W profilaktyce zdrowotnej istotne jest zapobieganie rozprzestrzeniania się bakterii chorobotwórczych w organizmie. Wyjątkowo pomocna jest tu betanina – barwnik buraków. Substancja ta może przenikać do wnętrza bakterii, hamując ich rozwój i wprowadzając je w stan „zastoju”. Z kolei pektyny, zawarte w jabłkach, marchwi i owocach jagodowych, neutralizują substancje toksyczne i wiążą metale ciężkie (kobalt i ołów). Ta rozpuszczalna w wodzie frakcja błonnika reguluje również perystaltykę jelit i zapobiega miażdżycy.

– Walory zdrowotne owoców i warzyw są nieocenione. Pomagają walczyć z chorobami, polepszają samopoczucie – mówi Agnieszka Falba, Dyrektor Biura Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych, inicjator ogólnopolskiej kampanii społeczno-edukacyjnej „Pora na pomidora, czyli jak tu nie kochać polskich warzyw i owoców”. – Warto też podkreślić pozostałe atuty tych produktów, przede wszystkim smak czy niską zawartość kalorii (11-145 kcal/100g) – dodaje.
 

 


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl