Oglądając aktorki bądź prezenterki w telewizji często zastanawiamy się co one robią, że ich włosy są błyszczące i piękne. Każda z nas marzy o takich włosach. Wszystko jest możliwe do zrealizowania
fit.pl
2010-11-04 00:00
Udostępnij
Włosy na diecie
Trzeba tylko zacząć działać. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że nasza codzienna dieta ma ogromny wpływ na nasze włosy. Stosujemy dietę aby poprawić wygląd naszej sylwetki, ale możemy również przystosować ją w celu poprawy wyglądu fryzury.

wlosy dieta3

Często gdzieś spieszymy się. Jemy szybko, niespecjalnie zastanawiając się co jemy i jaki to ma wpływ na nasz organizm. W ten sposób nie dostarczamy mu składników niezbędnych do jego prawidłowego funkcjonowania oraz pięknego wyglądu. Dzięki temu tracą również nasze włosy. Stają się suche, matowe i łamiące. A my jesteśmy załamane. Stosujemy różne specyfiki by poprawić ich kondycję. Na próżno, bo nic nie pomaga. Niestety sama pielęgnacja nie wystarczy.

Warto zastanowić się nad tym co jemy i jakie składniki są potrzebne naszym włosom. Dlatego warto zmienić nasze przyzwyczajenia żywieniowe i zacząć zmieniać zawartość naszej lodówki.

Podstawowym budulcem włosów są białka. Dlatego powinny one być jednym z ważniejszych elementów diety. Poza tym można w nich znaleźć dwa aminokwasy siarkowe, które mają kluczowe znaczenie dla naszych włosów. Jest to metionina i cystyna. Aminokwasy możemy znaleźć w takich produktach jak: jaja, drób, ryby, mięso i jego przetwory, ale również soja, płatki owsiane, otręby pszenne. Aminokwasy te ze względu na pełnienie funkcji budulcowej nie mogą być zastąpione innymi składnikami. Należy je regularnie dostarczać wraz z pożywieniem, gdyż nie mogą być one magazynowane w organizmie.

Kolejne ważne składniki odżywiające nasze włosy to witaminy, szczególnie witamina B6 i A. przyczyniają się one do wzrostu włosów oraz chronią je przed czynnikami zewnętrznymi. Zadaniem witaminy B6 jest zapobieganie przetłuszczaniu się włosów i stanom zapalnym. Z kolei dla włosów wysuszonych i zniszczonych przez słońce ogromne znaczenie ma witamina A i E. witamina A przyspiesza odnowę komórek w mieszku włosowym oraz odpowiada z prawidłową budowę keratyny, z której włos jest zbudowany. Witamina E jako antyoksydant zajmuje się zwalczaniem wolnych rodników.

[-------]

Nie możemy zapominać również o minerałach działających zbawiennie na włosy. Jony żelaza są odpowiedzialne za powstawanie włosa oraz decydują o prawidłowej budowie i wzroście włosa. Na braki żelaza w organizmie szczególnie narażone są panie, które mają obfite krwawienia podczas miesiączek oraz jeśli są w ciąży. Włosy wtedy są suche, zniszczone, łamliwe i wypadają. Z kolei miedź to pierwiastek wzmacniający włosy. Jego zadaniem jest wzmacnianie siły i sprężystości włosów. Jeżeli w organizmie występuje niedobór miedzi włosy stają się słabe i poskręcane oraz może to zaburzyć gospodarkę żelazem. Jod działa na wzrost włosów i ich wytrzymałość. Można go znaleźć w cytrusach, ananasach, truskawkach, pomidorach, suszonych owocach, ziemniakach. Oczywiście jednym z najważniejszych elementów diety jest woda, gdyż jej udział w budowie włosa wynosi 25%.

Zły wpływ na włosy może mieć również radykalne odchudzanie lub tzw. głodówka. Taka dieta wpływa bardzo negatywnie na organizm, w tym również włosy. Powoduje to, że składniki pokarmowe nie są dostarczane regularnie. Może nawet występować ich silny niedobór. Włosy stają się wtedy osłabione, kruche, łamliwe, tracą sprężystość, w konsekwencji nie wyglądają zbyt efektownie.

W wyniku niedoboru pewnych witamin czy innych mikroelementów możemy skorzystać z suplementów diety. Rynek farmaceutyczny oferuje nam wiele tego typu preparatów, miedzy innymi służących poprawieniu wyglądu i wzmocnieniu włosów. Dzięki nim możemy uzupełnić to czego nie jesteśmy w stanie dostarczyć naszemu organizmowi.

Zatem w jaki sposób należy zmienić dietę, aby nasze włosy zyskały na tym. Do codziennego jadłospisu należy wprowadzić pewne zmiany lub kilka składników, które wzbogacą naszą dietę. Oto produkty na które należy zwrócić uwagę chcąc mieć olśniewającą fryzurę:
  •  Pieczywo pełnoziarniste i razowe, makarony razowe, gruboziarniste kasze, niełuskany ryż. Są źródłem witaminy B1.
  • Drób, ryby, mięso, owoce morza, jaja, otręby pszenne i płatki owsiane. Zawierają metioninę, cystynę, miedź, żelazo i cynk.
  • Warzywa takie jak pomidory, papryka, brokuły, koper, natka pietruszki oraz owoce brzoskwinie i melon. Stanowią źródło witaminy A.
  • Niegazowana woda mineralna – oczyszcza organizm z toksyn.
  • Kiełki pszenicy, orzechy, nasiona słonecznika czy sezamu. Posiadają dużo witaminy B6 i E oraz kwasu pantotenowego.

Natomiast niekorzystne działanie na włosy posiada zbyt duża ilość węglowodanów, co prowadzi do szybkiego przetłuszczania się włosów oraz powstania tłustego łupieżu. Dlatego warto zrezygnować z bardzo słodkich owoców i ze słodyczy. Włosy nie lubią także jedzenia typu fast food. Nie zawiera ono żadnych odżywczych składników, za to jest w nim dużo tłuszczu, który utrudnia przyswajanie niektórych mikroelementów np. cynku.

Czytaj więcej:

Materiał przygotowany przez Klinikę Handsome Men

www.fit.pl