fit.pl mobile logo

Woda a odchudzanie

Przygotowując się do diety warto wiedzieć jaką rolę w odchudzaniu pełni woda. Czy jeśli nie chcemy chudnąć też musimy pić wodę? Czy soki, kawa, herbata, mleko, woda smakowa mogą zastąpić ilość wody jaką należy wypić codzienne?
water2

Woda jest podstawą istnienia życia na ziemi, to ona warunkuje nasze przeżycie. Człowiek bez jedzenie wytrzyma dłużej niż bez wody. Woda jest najlepszym rozpuszczalnikiem na kuli ziemskiej. Rozpoczynając odchudzanie wiele osób z obrzydzeniem podchodzi do przymusu picia wody - stosując jej zamienniki jak: smakowe wody, herbatki owocowe czy izotoniki, w nadziei że odegrają taką samą rolę jak H2O. Częstym wytłumaczeniem jest: „bo ja nie lubię wody”, „ja nie muszę pić tyle wody”. A po wypracowaniu nawyku picia odpowiedniej ilości wody mineralnej te same osoby mówią: „przestała mnie boleć głowa”, „lepiej się czuję”, „moja skóra jest nawodniona”.

Od wieków ludzie pili jedynie wodę, dopiero wraz z rozwojem przemysłu spożywczego zaczęto to poznawać słodkie napoje, wprowadzono tradycję picia kawy i herbaty. Mądrzy rodzice uczą swoje dzieci pić czystą wodę mineralną (nie przegotowaną) od najmłodszych lat – potem ten nawyk procentuje w dorosłym życiu. Jak woda wpływa na nasz organizm i jak wspomaga proces odchudzania?
  • woda detoksykuje – tak jak myjemy codziennie twarz i ciało wodą, tak samo powinniśmy „myć się” wodą od środka, aby oczyszczać układ pokarmowy z ubocznych produktów przemiany materii, dzięki czemu zostanie usprawnione wchłanianie w odcinku jelita water3cienkiego;
  • woda jest niezbędna w procesie rozpuszczania i transporcie składników odżywczych po całym organizmie. W środowisku wodnym rozpuszczają się wszystkie witaminy, prócz A, D, E i K. Wiele składników jest niezbędnych do uruchomienia i wspomagania przemiany materii, co w zrzucaniu nadwagi jest niezwykle istotne;
  • woda mineralna jest tylko jedna – kawa, alkohol, mocne napary herbaciane, dosładzane soki, mleko, słodkie napoje gazowane odwadniają organizm, gdyż są gęstsze niż woda, gdy nie równoważymy ich ilością wypijanej wody zachodzi proces osmozy – jeszcze bardziej odwadniamy komórki, których regeneracja zostaje upośledzona i szybciej umierają;
  • odczuwanie pragnienia = stan alarmowy! Łaknienie na picie pojawia się po 5%-wym ubytku wody organicznej. Nie wolno dopuszczać do deficytu wody, bo wówczas organizm zabierze ją z naszych narządów wewnętrznych, aby zrekompensować sobie jej braki. Najlepiej nawadniać organizm pijąc regularnie małymi łykami przez cały dzień;
  • woda zmniejsza łaknienie często odczuwalne przy obniżeniu ilości zjadanego pokarmu podczas odchudzania. Woda mineralna wypełnia żołądek „oszukując” receptory głodu, pijąc szklankę wody na pół godziny przed posiłkiem zjemy mniej;
  • wszystkie produkty spożywcze i napoje mają mniej lub więcej kalorii – jedynie woda jest bezkaloryczna. Oczywiście wody smakowe nie są czystą wodą, zawierają cukier, barwniki i substancje chemiczne, więc nie są rozumiane przez organizm jako woda, lecz jak napój.

Ile wody potrzebuje osoba chcąca schudnąć?

Im mniej ważymy tym mniej wody potrzebuje organizm. Naukowcy wystosowali wzór na minimalne, dzienne zapotrzebowanie na wodę: 30 ml na każdy kilogram wagi. Jeśli pijesz dużo kawy i herbaty, wówczas musisz wypić dodatkowo 2 razy tyle wody ile wynosi objętość odwadniających napojów. Jeśli ćwiczysz godzinę dziennie wówczas dodatkowo trzeba doliczyć do bilansu wodnego kolejne 0, 5- 0,7 l wody.

Ewa Wijatkowska

www.fit.pl


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl