fit.pl mobile logo

Zdrowy trening to odpowiednia dieta

Bieganie staje się coraz bardziej popularne. W ubiegłym roku 9773 osoby dobiegły do mety najpopularniejszej imprezy biegowej, Biegnij Warszawo. W czterech innych podobnych imprezach uczestniczyło ponad 5000 biegaczy. Rynek produktów dla biegaczy rośnie 30-40 proc. rocznie i obecnie szacowany jest na 1,5 mld zł. Czy za wzrostem popularności biegania idzie lepsza znajomość podstaw odżywiania?  
  • bieganie popularnością dorównuje jeździe na rowerze;
  • w ciągu ostatnich czterech lat liczba osób które uprawiają biegi wzrosła ponad trzykrotnie;
  • najchętniej biegają osoby w wieku 25-34 lata; (badanie Arc Rynek i Opinia, styczeń 2013)

Co i jak pić, żeby się napić

Podstawowa zasada: należy pić powoli i między seriami. Powinno się unikać napojów gazowanych, powodujących uniesienie się przepony i utrudniających oddychanie. Czysta woda, choć jest łatwo dostępnym napojem, nie uzupełnia jednak strat organizmu w czasie biegania. Robią to napoje dla sportowców. Obecnie są one jednymi z najlepiej przebadanych produktów żywnościowych. W ich składzie zawsze znajduje się woda, węglowodany (jako źródło energii) i soda. Cechą charakterystyczną każdego napoju jest zdefiniowana i opisana na etykiecie osmolalność. Badania pokazują, że ma ona wpływ na szybkość opróżniania żołądka i tempo wchłaniania wody z przewodu pokarmowego. Osmolalność określa liczbę cząsteczek znajdujących się w 100 ml napoju, przez co pozwala zaklasyfikować go do grupy izotoników, hipertoników albo hipotoników.

Napoje izotoniczne – taka sama koncentracja cząsteczek jak w płynach ludzkiego organizmu. Zazwyczaj zaspokajają pragnienie przeciętnego sportowca, usprawniają zapotrzebowanie glikogenu we krwi;
Napoje hipertoniczne – popularnie nazywane napojami energetycznymi. Ich głównym celem jest zapewnienie dużej ilości energii kiedy nawodnienie nie jest już tak ważne. Zwiększają ilość glikogenu zaraz po zakończeniu treningu wytrzymałościowego;
Napoje hipotoniczne – w porównaniu z izotonikami i hipertonikami posiadają najmniejszą ilość cukrów, za to najszybciej nawadniają organizm. Przeznaczone są dla sportowców wykonujących mało intensywne ćwiczenia.

Posiłek przed treningiem

Dobrze skomponowany posiłek przed biegiem to pewność, że trening będzie lekki i przyjemny. Katarzyna Biłous, dietetyk sklepu musli.TakJakChcesz.pl opracowała mieszankę pod kątem treningu biegowego. – Mieszanka „Na start” dodaje natychmiastowej energii niezbędnej do efektywnego wysiłku fizycznego. Dawka węglowodanów prostych spożytych przed treningiem chroni tkankę mięśniową przed zniszczeniem i spożytkowaniem jej na energię podczas ćwiczeń. Z kolei obniżona ilość błonnika sprawia, że posiłek jest lekkostrawny i nie zalega w żołądku, co może doprowadzać do mdłości, kolki, a nawet wymiotów. Mieszanka zawiera także rzadko spotykane na półkach sklepowych jagody goji i chia, będące dodatkiem antyoksydantów chroniących biegaczy przed zwiększonym stresem oksydacyjnym i podniesioną ilością wolnych rodników we krwi.

www.dieta.fit.pl

 


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl