fit.pl mobile logo

Aktywny wypoczynek bez ryzyka: 5 zasad bezpiecznych wakacji z dziećmi

Statystyki nie kłamią: wakacje to nie tylko czas relaksu, ale także podwyższonego ryzyka. Jak wypoczywać i zachować czujność, by tegoroczne lato było bezpieczne? Fundacja MultiSport przypomina o potencjalnych letnich zagrożeniach i wskazuje najważniejsze sposoby ich minimalizacji.

Lato to okres, gdy ilość różnego rodzaju wypadków i incydentów w naturalny sposób przybywa. Wypoczynek nad wodą, mocne słońce i upały, sporty letnie oraz wyjazdy rodzinne - to wszystko generuje dodatkowe ryzyko. Podczas zeszłorocznych wakacji, które trwały 68 dni, doszło łącznie do niemal 4,9 tys. wypadków drogowych, w których zginęło 407 osób. Niestety lato 2022 roku wiązało się także z utonięciami - wypoczynek nad wodą zakończył się dramatycznie dla 164 osób.
Według dr Tomasza Półgrabskiego z Fundacji MultiSport, warto być świadomym ryzyka podczas trwającego wypoczynku, a także uwrażliwiać i edukować dzieci w tym zakresie. Oto kilka zasad bezpiecznych i aktywnych wakacji:

1. Pamiętaj, że woda to groźny żywioł

Ogromne niebezpieczeństwo wiąże się z brawurą i skokami do wody - szczególnie w nieznanych miejscach w naturalnych akwenach, gdzie woda może okazać się zbyt płytka lub skrywać leżące na dnie przedmioty. Z tego powodu, rocznie u nawet kilkuset osób w Polsce dochodzi do trwałych uszkodzeń kręgosłupa, co doprowadzić może do rozległego paraliżu, a w skrajnych przypadkach – do śmierci.

- Bez względu na aktualny poziom umiejętności pływackich, jakakolwiek aktywność w tym zakresie powinna być realizowana w miejscach strzeżonych, gdzie są ratownicy wodni oraz wytyczone kąpieliska. Szczególny apel kierujemy także do opiekunów dzieci w trakcie zabaw nad wodą o zwrócenie szczególnej uwagi na swoje pociechy. Wystarczy chwila nieuwagi, aby wypoczynek zakończył się dramatycznie. Musimy także pamiętać o znanej prawdzie, iż człowiek tonie po cichu, gdyż w trakcie tej trwającej od 3 do 5 minut walki o utrzymanie się na powierzchni, osoba w wodzie nie jest w stanie wezwać pomocy. Dlatego nie możemy polegać wyłącznie na naszym słuchu, a zamiast tego powinniśmy regularnie mieć oko na naszych podopiecznych. Pamiętajmy także o tym, aby nie pozwalać naszym pociechom oddalać się od brzegu. Zabawa w wodzie jest równie pasjonująca blisko brzegu - mówi dr Tomasz Półgrabski.

2. To nie wstyd nosić kask!

Ze statystyk opublikowanych przez Teton Gravity Research wynika, że prawdopodobieństwo śmierci w czasie jazdy rowerem jest ponad 3 razy większe niż podczas skoku na bungee. Ta dość zaskakująca statystyka pokazuje jednak, jak ważne w rekreacji zarówno na jedno-, jak i dwuśladach jest odpowiednie zabezpieczenie się przed urazami.

- Czas wakacji zachęca do podjęcia aktywności fizycznej, często przy wykorzystaniu sprzętu sportowego. Ważne jest, by planując nasz aktywny czas, zadbać o zabezpieczenie swojego życia i zdrowia na wypadek nieszczęśliwego zdarzenia. Przykładowo wybierając się w góry, zwłaszcza z dziećmi, pamiętamy by ubrać odpowiednie obuwie oraz przewidzieć zmienne warunki pogodowe, zabierając ze sobą dodatkowe warstwy ubrania. O swoje bezpieczeństwo dbamy też podczas aktywności rowerowych. Dziwi mnie to, jak wiele osób bagatelizuje dbanie o najważniejszą część naszego ciała. Używanie kasku może uratować życie, czy zabezpieczyć nas przed trwałą utratą zdrowia, pochłaniając nawet 70% energii kinetycznej powstałej w wyniku uderzenia. Warto w tym zakresie edukować, nie tylko dzieci, ale także będących dla nich przykładem dorosłych. Nie ma zbyt krótkiej wycieczki na zakładanie kasku - zaznacza Marek Plawgo, olimpijczyk i wielokrotny złoty medalista w biegu na 400 metrów.

- Pojazdem chętnie wykorzystywanym w wakacje, w tym również przez dzieci i nastolatków - stały się też hulajnogi elektryczne. Skokowa popularność tego rodzaju transportu miejskiego wpłynęła także na ubiegłoroczne statystyki policyjne – według raportu w 2022 roku kierujący hulajnogami elektrycznymi spowodowali 272 wypadków.

- Unikanie zagrożeń w tym przypadku polega przede wszystkim na stosowaniu ochrony osobistej: kasku, a w przypadku rolek także ochraniaczy na łokcie, kolana i nadgarstki. Przy upadkach na e-hulajnodze najbardziej narażoną częścią ciała jest głowa. Niebezpieczna i zabroniona w przepisach jest też jazda dwuosobowa, podczas której trudno utrzymać kontrolę nad pojazdem – dodaje dr Tomasz Półgrabski.

3. Ze słońcem zawsze ostrożnie

Upał, słońce, plaża, opalanie - to dla wielu nieodłączne elementy wakacji. Jednak w tym przypadku mamy do czynienia z podwójnym ryzykiem. Pierwszym są oparzenia słoneczne skóry, drugim - groźba przegrzania i w efekcie tzw. wyczerpania cieplnego

- Wyczerpanie cieplne jest bardzo niebezpiecznym stanem, którego nie można ignorować, ponieważ może zapowiadać udar słoneczny, który jest bezpośrednim zagrożeniem zdrowia i życia. Z wyczerpaniem cieplnym mamy do czynienia, gdy z powodu długiego przebywania na słońcu w organizmie następuje nadmierna utrata płynów i soli. Wśród najczęstszych objawów wyczerpania cieplnego jest obfite pocenie, osłabienie lub omdlenie, bóle głowy, splątanie, nudności, wymioty, nadmierne pragnienie. Granica pomiędzy wyczerpaniem cieplnym a wystąpieniem udaru słonecznego może być niewielka, ale warto pamiętać, że w przypadku udaru słonecznego najczęściej gorączka przekracza 40 st. C, pacjent przestaje się pocić, a jego skóra jest sucha i gorąca., ponadto może być utrudniony z nim kontakt słowno-logiczny. Twarz jest mocno zaczerwieniona. Pierwszym postępowaniem w przypadku wyczerpania cieplnego jest obniżenie temperatury ciała - należy przenieść pacjenta do pomieszczenia klimatyzowanego, w przypadku gdy jest to niemożliwe zaleca się znalezienie chłodnego miejsca w cieniu. Dodatkowo należy zwilżyć ciało pacjenta. Jeżeli zaobserwujemy objawy typowe dla udaru słonecznego należy niezwłocznie wezwać na miejsce lekarza lub pogotowie ratunkowe - mówi prof. dr hab. n. med. Małgorzata Myśliwiec, pediatra, endokrynolog i diabetolog dziecięcy.

Środki zapobiegawcze to przede wszystkim nakrycie głowy, lekkie, przewiewne ubrania o jasnym kolorze , okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV - oraz unikanie dłuższej ekspozycji na słońce (wybieranie zacienionych miejsc). Należy unikać opalania w godzinach 11.00–15.00, gdy słońce jest najbardziej niebezpieczne dla skóry, a w bardzo upalne dni najbardziej zagrożone osoby, w tym niemowlęta, kobiety w ciąży i osoby starsze powinny przebywać na dworze do godziny 11.00 oraz w godzinach wieczornych.

4. Przygotuj wakacyjną apteczkę

Zarówno rodzice podczas rodzinnych wyjazdów, jak i dzieci wysyłane na obozy lub kolonie, powinni być wyposażeni w apteczki. Poza podstawowym wyposażeniem (środki dezynfekujące i opatrunkowe, produkty do bezpiecznego opalania) powinny się w niej znaleźć:
• Spray na ewentualne oparzenia;
• Leki przyjmowane regularnie;
• Recepta na leki przyjmowane stale lub wykupione już leki - szczególnie w przypadku podróży za granicę;
• W przypadku osób chorych na cukrzycę lub inne przewlekłe choroby konieczny jest identyfikator osoby chorej na cukrzycę lub inne
• Ubezpieczenie zdrowotne i NNW

- Wszystkim nam zależy , na wakacyjnym odpoczynku i powrocie do obowiązków z bagażem dobrych wspomnień. Aby tak się stało konieczne jest przestrzeganie kilku zasad i realizacja dobrych praktyk podnoszących bezpieczeństwo nasze oraz naszych bliskich. Musimy zwracać szczególną uwagę m.in. na terminy ważności opatrunków, leków i środków znajdujących się w naszych apteczkach. Jeżeli mamy rozpoznaną chorobę przewlekłą, np. cukrzycę powinniśmy koniecznie zabezpieczyć się w identyfikatory, w niezbędne przyjmowane na stałe leki, wyroby medyczne (np. pompy insulinowe, sensory do ciągłego monitorowania glikemii, glukagon) na czas wyjazdu - mówi prof. dr hab. n. med. Małgorzata Myśliwiec, pediatra, endokrynolog i diabetolog dziecięcy.

5. Spisz ważne numery alarmowe

Podróżując w sezonie wakacyjnym powinniśmy wyposażyć się w niezbędne numery alarmowe. Nawet jeśli zachowujemy niezbędne środki ostrożności i sami jesteśmy bezpieczni podczas wypoczynku, możemy stać się świadkiem sytuacji wymagającej pomocy odpowiednich służb. Co ważne, numer alarmowy 112 oraz 116 dla usług społecznych, są całodobowe, bezpłatne i obowiązujące na terenie Unii Europejskiej.
Wykaz niezbędnych numerów:
• 112 – europejski numer alarmowy
• 116 000 – numer skierowany do opiekunów, którym zaginęło dziecko
• 601 100 100 – WOPR dla wypoczywających nad wodą
• 601 100 300 – TOPR dla wypoczywających w górach

Pamiętajmy także, aby przed wybraniem numeru maksymalnie dokładnie określić miejsce zdarzenia. W przypadku obcego nam miasta swoją lokalizację poznamy dzięki numeracji budynków dookoła nas lub charakterystycznym budowlom, np. pomnikom. Jeżeli do zdarzenia doszło nad morzem albo w górach, pomocne mogą okazać się takie informacje jak numer zejścia na plażę lub kolor ścieżki turystycznej. Nie zapominajmy także o możliwości określenia swojej lokalizacji za pomocą smartfona.

Bezpieczne wakacje i powrót do szkoły

Stosując się do powyższych zasad, a także mając pod ręką dostęp do niezbędnych numerów alarmowych, nie tylko uda nam się bezpiecznie spędzić wakacje, ale także bezpiecznie wrócić do domów i szykować się na powrót do szkół!PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl