fit.pl mobile logo

Choroby zakaźne wieku dziecięcego – czy warto szczepić na nie dzieci?

Choroby zakaźne wieku dziecięcego to grupa różnorodnych schorzeń o podłożu m.in. wirusowym i bakteryjnym, które cechują się tym, że występują przede wszystkim właśnie u dzieci – zarówno noworodków i niemowląt, jak i dzieci starszych, w wieku przedszkolnym oraz szkolnym. Wielu chorobom zakaźnym dzieci można jednak skutecznie zapobiegać poprzez szczepienia.

Z tekstu dowiesz się:

  • czy wszystkie dziecięce choroby zakaźne są bardzo groźne,
  • dlaczego warto szczepić dzieci przeciw chorobom zakaźnym.

Choroby zakaźne dzieci mogą mieć różne podłoże. Schorzeniem wywoływanym przez bakterie – paciorkowce grupy A – jest płonica, zwana również szkarlatyną. Objawia się głównie wysoką temperaturą, złym samopoczuciem, bólem brzucha i wymiotami, czasami również powiększeniem migdałków. Wymaga ona antybiotykoterapii.

Do grupy zakaźnych chorób wieku dziecięcego zalicza się także schorzenia pasożytnicze: wszawicę, owsicę i glistnicę, które dość łatwo rozprzestrzeniają się w grupach dzieci, np. w przedszkolach.

Bardzo dużą grupę dziecięcych chorób zakaźnych stanowią również schorzenia wirusowe – przede wszystkim odra, różyczka, ospa wietrzna, półpasiec, rumień zakaźny i rumień nagły oraz mononukleoza zakaźna. Choć miewają różny przebieg, to ich cechą wspólną są występujące u dziecka zmiany skórne – dlatego czasami określa się je wszystkie mianem chorób wysypkowych wieku dziecięcego.

Zakaźne choroby wieku dziecięcego – czy są niebezpieczne?

Wśród chorób zakaźnych dzieci wyróżnia się zarówno te mniej groźne, które mijają samoistnie, bez specjalistycznego leczenia i nie pozostawiając powikłań. U większości dzieci taki właśnie przebieg ma np. różyczka – oprócz charakterystycznej wysypki skórnej u dziecka pojawić się może gorączka czy powiększenie węzłów chłonnych. Oczywiście gorączkę można zwalczać przy zastosowaniu dopasowanych do wieku dziecka leków przeciwgorączkowych, powinno ono dużo pić i odpoczywać, ale choroba mija co do zasady samoistnie, a ewentualne powikłania – np. zapalenie stawów – są rzadkie.

Z drugiej strony, bardzo niebezpiecznym schorzeniem zakaźnym wieku dziecięcego jest odra. Objawia się ona wysypką skórną, często bardzo wysoką gorączką, suchym kaszlem, obrzękiem twarzy i powiększeniem migdałków. Niestety, bardzo groźne dla zdrowia i życia są powikłania odry – śródmiąższowe zapalenie płuc, zapalenie mięśnia sercowego, skaza krwotoczna i zapalenie mózgu. Śmiertelność z powodu odry w krajach europejskich wynosi 1%. Dość poważne powikłania może mieć także ospa wietrzna – zalicza się do nich m.in. zapalenie wątroby, zapalenie stawów oraz ataksja móżdżkowa z występującymi zaburzeniami równowagi i osłabieniem napięcia mięśni.

Choroby zakaźne dzieci – można im zapobiegać!

Na szczęście dziecięcym chorobom zakaźnym o podłożu wirusowym można skutecznie zapobiegać. Pozwalają na to szczepienia. Kwalifikacji do szczepień u dzieci dokonuje lekarz pediatra, ale przeciwwskazań do ich wykonywania jest naprawdę niewiele (zalicza się do nich uczulenie na którykolwiek składnik preparatu, stwierdzoną reakcję nadwrażliwości po wcześniejszym szczepieniu, przyjmowanie leków zmniejszających aktywność układu odpornościowego, choroby krwi i nowotwory). Szczepionki dostępne w naszym kraju są bezpieczne i skuteczne, zupełnie eliminują lub znacznie zmniejszają ryzyko zakażenia oraz ewentualnych powikłań.

Według obowiązującego obecnie w Polsce programu szczepień ochronnych każde dziecko powinno otrzymać szczepienie na odrę, świnkę i różyczkę – jest to tzw. szczepienie skojarzone MMR, wykonywane w 13.-15. miesiącu życia oraz dawka uzupełniająca podawana w 6. roku życia. Zastosowanie tego schematu szczepienia chroni dziecko przed zachorowaniem i wystąpieniem niebezpiecznych powikłań, które mogą zakończyć się utratą zdrowia i życia.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl