Inaczej zwana baby blues dotyka wielu kobiet tuż po porodzie. Niepostrzeżenie zabiera radość z macierzyństwa i chęć do życia. Jak walczyć z depresją i co zrobić, by znów spojrzeć z miłością na swoje maleństwo?  
fit.pl
2010-07-09 00:00
Udostępnij
Depresja poporodowa
001 introJak zdiagnozować depresję poporodową?

Objawy baby blues pojawiają się mniej więcej około czwartego dnia po porodzie. Kobieta czuje wtedy osłabienie, zmęczenie, wydaje jej się, że nie podoła nowym obowiązkom, ma wrażenie bezsilności i obwinia się za to że nie jest dobrą matką, gdyż nie czuje potrzeby bliskości z dzieckiem. Dodatkowo pojawiają się fizyczne dolegliwości: ból brzucha oraz piersi.


W większości przypadków stan taki mija po kilku dniach jednak bywa, że jednak przedłuża się i przeradza w poważane zaburzenie a także głęboką depresję. Objawy przedłużającej sie depresji to najczęściej: ciągła apatia, zmęczenie, kłopoty ze snem, brak apetytu bądź objadanie się, zachowania agresywne: złość, napady paniki, obsesyjne zamartwianie o dziecko lub strach przed zostaniem z nim samemu.

 

Depresja poporodowa może przytrafić się właściwie każdej mamie , jednak istnieje grono kobiet, które bardziej narażone są na wystąpienie baby blues. Jeśli wystąpił brak wsparcia ze strony bliskich, dziecko urodziło się wcześniej z problemami, w przeszłości kobieta miała obawy przed zajściem w ciążę, bądź  boryka  się z jakimiś problemami.

[-------]

babyblues1Jak walczyć z baby bluesem?


Przede wszystkim ważna jest profilaktyka. Zanim przygotujesz się do porodu, zadbaj o swoją psyche.  Dużo odpoczywaj, unikaj sytuacji stresujących, środowisk problemowych,. Rozmawiaj z bliskimi o swoich uczuciach i obawach, jeśli takie się pojawią. Zrezygnuj z obowiązków zawodowych, jeśli czujesz, że są ponad twoje siły, relaksuj się, zapisz się do szkoły rodzenia, słuchaj ulubionej muzyki, czytaj książki o rodzinie, w których znajdziesz wiele pozytywnych rad i wzorców.


Po porodzie: dużo śpij, znajdź czas na odrobinę relaksu (poproś co pomoc przy dziecku rodzinę, partnera), nie odchudzaj się gwałtownie. Nie szczędź sobie  i partnerowi czułości. Pamiętajcie o bliskości, którą teraz możecie cieszyć się we trójkę.  Nawet jeśli nie możecie jeszcze cieszyć się seksem, pamiętajcie o codziennym okazywaniu sobie zainteresowania i bliskości.

Czasem żadne ze sposobów nie są wystarczające, wtedy należy koniecznie skorzystać z porad i pomocy specjalisty. Psychoterapia wcześnie rozpoczęta zakończy się sukcesem.

A co z depresją taty?

Ojcowie także mogą odczuwać pewien spadek formy psychicznej. To dla nich także trudny czas. Teraz bowiem jego rola zmienia się, musi być odpowiedzialny także za młodego potomka. Czasem nie czuje się dość na siłach, bądź przekonanie o modelu twardego faceta nie pozwala przyznać się, że również trudno mu odnaleźć się w nowej roli. Przede wszystkim zadaniem kobiety jest uświadomienie mężczyźnie, że jego obawy nie są czymś złym a także, że ma prawo czuć się nieswojo w nowej sytuacji. Okazywanie zrozumienia partnerki i wsparcia może okazać się bardzo pomocne, a tatuś powróci do formy i mocno zaangażuje się  w rolę aktywnego taty.

www.fit.pl