fit.pl mobile logo

Dieta przyszłej mamy - jakie produkty wybierać?

Prawidłowe odżywianie jest niezwykle ważne, ponieważ wpływa na właściwe funkcjonowanie organizmu. Odpowiednio zbilansowana dieta nabiera jeszcze większego znaczenia wówczas, gdy kobieta spodziewa się dziecka. Prawidłowo skomponowany jadłospis odgrywa istotną rolę w kontekście rozwoju malucha oraz jego zdrowia. Sprawdź, jak powinna wyglądać dieta w ciąży. Dowiedz się, jakie produkty muszą stanowić fundament codziennego menu.

Czy wiesz, że już od momentu zapłodnienia rozpoczyna się okres 1000 pierwszych dni życia dziecka? To niezwykle ważny czas , w którym dochodzi do intensywnego rozwoju malucha. Dojrzewa jego układ pokarmowy i dochodzi do programowania metabolizmu. Dlatego sposób odżywiania ciężarnej już w pierwszych tygodniach ciąży wpływa na obecne i późniejsze zdrowie dziecka. To główny powód, dla którego warto zadbać o swój codzienny jadłospis – jak nigdy dotąd.

Ciąża to okres zwiększonego zapotrzebowania kalorycznego

Dieta przyszłej mamy powinna bazować na prostej zasadzie: „jedz dla dwojga”. Komponując codzienny jadłospis, należy więc uwzględnić zwiększone zapotrzebowanie energetyczne – zgodnie z tym, co pokazuje kalendarz ciążowy.

 • W pierwszym trymestrze zapotrzebowanie na kalorie nie zmienia się – nie ma zatem potrzeby spożywania większej ilości posiłków czy większych porcji.
 • W drugim trymestrze zapotrzebowanie energetyczne wzrasta o 360 kcal – należy zatem wprowadzić jeden mały dodatkowy posiłek.
 • W trzecim trymestrze zapotrzebowanie na energię rośnie o 475 kcal – jeden z posiłków powinien być bardziej obfity.

Dlatego warto regularnie śledzić kalendarz ciążowy, by w odpowiednim momencie zwiększyć kaloryczność codziennej diety.

Produkty niezbędne w diecie ciężarnej

Dieta kobiety ciężarnej powinna być zróżnicowana – tak, by wraz z pożywaniem dostarczać wszystkie niezbędne składniki odżywcze: białko, tłuszcze (najlepiej nienasycone kwasy tłuszczowe), węglowodany.

Zadbaj o to, aby codzienny jadłospis komponować z takich produktów spożywczych jak:

 • pełnoziarniste pieczywo – zwróć jednak uwagę, aby nie były to pieczywo barwione np. karmelem,
 • brązowy ryż,
 • pełnoziarnisty makaron,
 • wszelkiego rodzaju kasze, np. pęczak, kasza jaglana,
 • świeże warzywa i owoce,
 • mleko i jego przetwory,
 • niektóre ryby, np. łosoś, makrela,
 • mięso – najlepiej, jeśli będzie pochodziło ze sprawdzonego źródła,
 • tłuszcze roślinne, np. oliwę z oliwek, olej rzepakowy.

Warto przy tym pamiętać, aby spożywać spore ilości wody. Zgodnie z rekomendacjami Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności, kobiety spodziewające się dziecka powinny spożywać niemal tyle samo wody co kobiety niebędące w ciąży – 2 l na dobę. Dodatkowa porcja to 300 ml na dobę spowodowana wzrostem zapotrzebowania energetycznego[1].

Komponując codzienny jadłospis, wybieraj spośród produktów najwyższej jakości. Niech pochodzą ze zaufanego źródła. Czytaj też etykiety – dzięki temu unikniesz żywności bogatej w chemiczne dodatki.

Tych produktów unikaj w ciąży

Poza listą produktów rekomendowanych, musisz znać listę produktów niezalecanych i zakazanych w okresie ciąży.

 • Dania typu fast food – to wysoko przetworzona żywność, która dostarcza przede wszystkim puste kalorie. Sprzyjają szybkiemu przybieraniu na wadze, dlatego ich ilość należy ograniczyć do minimum, a najlepiej całkowicie wyeliminować.
 • Surowe mięso – może być źródłem drobnoustrojów wywołujących listeriozę oraz toksoplazmozę. Są to choroby, które mogą spowodować uszkodzenie układu nerwowego płodu.
 • Surowe jajka – jako że mogą być źródłem bakterii Salmonella, ich spożycie może skutkować groźnym zatruciem pokarmowym.
 • Sery pleśniowe –mogą być przyczyną listeriozy.
 • Alkohol – poprzez łożysko oddziałuje na płód, powodując m.in. nieprawidłowy rozwój mózgu, niską masę urodzeniową itp.

Warto także ograniczyć słodycze. Zawierają one dużą ilość cukrów prostych, które mogą powodować nadmierny przyrost masy ciała. Są całkowicie zakazane w przypadku zdiagnozowania cukrzycy ciążowej.

Unikać należy również wątróbki. Z uwagi na sporą ilość witaminy A nie można jej jeść zbyt często i w dużych ilościach. Może bowiem zaburzyć prawidłowy rozwój malucha.

Stosuj się do zasad prawidłowej diety

Jeśli chcesz mieć pewność, że odżywiasz się prawidłowo, pamiętaj o trzymaniu się kilku istotnych zasad.

 • Jadłospis podziel na 4-5 posiłków – tak, by jeść częściej, ale w mniejszych porcjach.
 • Staraj się spożywać posiłki o stałych porach, w regularnych odstępach czasu.
 • Porcja warzyw powinna być nieodłącznym elementem każdego posiłku.
 • Nie pomijaj śniadania – niech będzie bogate w węglowodany złożone oraz białko.
 • Jeśli dopadnie Cię głód, sięgaj po przekąski takie jak owoce, czy orzechy.

Stosując się do powyższych wskazówek, zadbasz nie tylko o prawidłowy rozwój dziecka, ale także swoje zdrowie.

 

 

[1] https://www.efsa.europa.eu/sites/default/files/2017_09_DRVs_summary_report.pdf

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

 • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
 • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
 • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
 • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl