fit.pl mobile logo

Dlaczego tak ważne jest pięć porcji warzyw i owoców w codziennej diecie dzieci?

Dzisiaj wszyscy zgadzają się ze stwierdzeniem, że zdrowa i zrównoważona dieta to taka, która jest bogata w warzywa i owoce oraz ich przetwory, w tym soki. Produkty te odgrywają szczególną rolę w odżywianiu dzieci, które z uwagi na rozwój psychofizyczny potrzebują regularnego dostarczania do organizmu substancji odżywczych oraz witamin. Eksperci zalecają aby różnicować nie tylko rodzaj i kolory warzyw oraz owoców, ale również formę ich podania, zwracając szczególną uwagę na sok. Dlaczego regularność porcji jest tak ważna w odżywianiu dziecka? 


„Gdy dziecko rośnie kluczowe jest regularne dostarczanie do jego organizmu substancji wspierających ten rozwój. Nie możemy zapominać, że okres ten to nie tylko zmiany fizyczne, ale również psychiczne. Z każdym dniem dziecko nabywa nowych umiejętności i kompetencji. Poznawanie świata to wbrew pozorom bardzo ciężka praca. Dlatego w wieku przedszkolnym i szkolnym tak ważne jest regularne dostarczanie do organizmu dziecka substancji, które będą wspierać jego rozwój. W diecie nie może zabraknąć potasu, magnezu, fosforu, witaminy K, E, C, B6, prowitaminy A i wielu innych” – powiedziała dr Aneta Górska-Kot, Ordynator Oddziału Pediatrii w Szpitalu Dziecięcym przy ul. Niekłańskiej w Warszawie.

– „Często rodzice pytają mnie jak układać dietę dziecka aby mieć pewność, że będzie ona prawidłowo zbilansowana. Zawsze szczególną uwagę zwracam na obecność warzyw, owoców oraz soków w diecie dziecka i mocno podkreślam fakt, że raz dziennie duża miska sałaty to za mało. Dieta dziecka wymaga bowiem nie tylko różnorodności, ale również regularności. Ludzki organizm nie kumuluje wielu substancji, szczególnie witamin, dlatego tak ważne jest aby porcje owocowo-warzywne dzieci zjadały mniej więcej co 3 godziny. Tylko wtedy mamy pewność, że wszystkie substancje wspierające dziecko w rozwoju i chroniące je przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych i wewnętrznych mają zachowany odpowiedni poziom - dodaje.

Oczywiście nie zawsze w ciągu dnia możliwe jest podanie dziecku świeżych warzyw czy owoców. W takich momentach, a należą do nich głównie pierwsze i drugie śniadanie, zalecam aby rodzice nie bali się sięgać po gotowe, pasteryzowane soki w butelce czy kartonie. Oprócz tego, że pod względem zawartości substancji odżywczych są bardzo zbliżone do zawartości tych substancji w świeżych owocach czy warzywach, to dzięki procesowi pasteryzacji są to produkty w pełni bezpieczne dla dziecka, bo pozbawione bakterii. Dla przykładu szklanka czy kartonik pasteryzowanego soku jabłkowego – nawet tego klarownego – dostarczy dziecku aż 202 mg potasu, a także fosfor, magnez, witaminę C, B6 i E. Sok jabłkowy jest również niezastąpionym źródłem związków polifenolowych chroniących organizm przed wpływem wolnych rodników. Pozbądźmy się też fałszywych przekonań, że sok z kartonu czy butelki plastikowej jest bardziej kaloryczny niż owoc, z którego powstał. To nie jest prawdą. Przeciętna wartość kaloryczna 100 g jabłka to ok 46 kcal, tyle samo co przeciętna wartość kaloryczna 100 ml soku jabłkowego.

Do soków owocowych producenci nie mogą bowiem dodawać żadnych cukrów, bądź słodzików. W sokach tych jest dokładnie ten sam cukier, który był w owocu. Muszę tutaj podkreślić też fakt, że cukier jest również niezbędną substancją do prawidłowego funkcjonowania organizmu, szczególnie wszystkich mięśni i co bardzo ważne – mózgu. Owoce czy soki owocowe to naturalne źródło cukru – fruktozy. Dlatego zjedzenie jabłka, garści borówek, pomarańczy czy wypicie szklanki soku owocowego w ciągu dnia, to dostarczenie do organizmu wszystkich substancji, o których wspomniałam, ale też niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania mózgu cukru. Jeżeli zachowamy równowagę energetyczną dziecka, czyli zadbamy również o jego aktywność fizyczną i ograniczymy spożycie tłuszczów, wówczas nie musimy obawiać się naturalnego cukru ze szklanki soku owocowego.

Przeciętne zapotrzebowanie energetyczne dziecka w wieku szkolnym to ok  1 500 – 2 000 kcal. Szklanka soku jabłkowego – przyjmując pojemność 200 ml – to raptem ok 92 kcal, czyli 4,6% dziennego zapotrzebowania na energię”.


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl