fit.pl mobile logo

Dzienniczek pielęgnacyjny przyszłej mamy

Magiczny czas oczekiwania na dziecko to okres przygotowań na zmiany. W Twoim życiu nastąpi rewolucja, która sprawi, że nic już nie będzie takie samo. Ale przygotowania to nie tylko zakup rzeczy dla maluszka. W tym szczególnym okresie warto z troską zadbać też o samą siebie. Przecież będąc matką nadal chcesz być atrakcyjną kobietą.

Twoja półka w łazience z pewnością zawiera sporo kosmetyków, które stosujesz w codziennej pielęgnacji. Jednak okres ciąży i karmienia to czas, gdy szczególnie musisz zadbać o swoją zmienianą hormonami skórę. Nie wszystko, co stosowałaś do tej pory możesz używać obecnie, mogą również pojawić się nowe, wcześniej Ci nieznane problemy skórne. Musisz więc przeorganizować swoją toaletkę i półkę w łazience.

Twoja skóra się zmienia

Pod wpływem ciążowych hormonów może się okazać, że Twoja idealna cera zaczyna szaleć. Nagle pojawiają się wypryski lub bezproblemowa cera normalna staje się wysuszona jak pustynia. Nie martw się – te wszystkie zmiany są normalne i powinny ustąpić, gdy gospodarka hormonalna wróci do normy. Jednak do tego czasu musisz troskliwie dbać o swoją skórę. Przede wszystkim spójrz na swoją pielęgnację od nowa: część kosmetyków musisz odstawić na czas ciąży (możesz oddać koleżankom lub rodzinie, bo większość ma datę ważności do 12 miesięcy od otwarcia), a część może Ci w ogóle nie służyć. Przeczytaj składy dotychczas używanych produktów i usuń te, które zawierającą substancje zabronione lub odradzane ciężarnym – listę znajdziesz poniżej w artykule. Okres ciąży i karmienia piersią nie jest czasem walki ze zmarszczkami i starzeniem się skóry twarzy – skup się na zapewnieniu jej komfortu. Wiele kobiet skarży się na wysuszoną skórę – to zasługa szalejącego w organizmie estrogenu. Dlatego zadbaj, by zawsze była odpowiednio nawilżona i natłuszczona. Jeśli borykasz się z bardzo uciążliwym trądzikiem, skonsultuj się z lekarzem, który podpowie, co możesz zrobić z tym problemem. Pamiętaj, by samodzielnie nie stosować żadnych przeciwtrądzikowych kosmetyków – ogranicz się do nakładanej miejscowo maseczki z drożdży.

Piersi i brzuch pod szczególną opieką

Zmiany naszego ciała w ciąży to przede wszystkim powiększający się brzuch i piersi. Dlatego każda przyszła mama musi szczególnie uważnie dbać o te miejsca – od naszej codziennej pielęgnacji zależy ich dobry wygląd. Codziennie po kąpieli wcieraj więc dobrej jakości balsam, najlepiej przeznaczony dla kobiet w ciąży, lub oliwkę, która natłuści skórę. W ten sposób poprawisz jej elastyczność i odżywisz ją – a ma ona przed sobą trudne zadanie, bo kilkukrotnie zwiększy swoją powierzchnię. Pamiętaj, by do biustu stosować tylko specjalne kosmetyki przeznaczone dla ciężarnych – tradycyjne mogą zawierać składniki, które zaszkodzą dziecku.

Rozstępy i infekcje intymne – jak im zaradzić?

W okresie ciąży kobiety szczególnie narażone są na wszelkie infekcje intymne – dlatego należy podmywać się dwa razy dziennie, stosując bardzo łagodne kosmetyki do higieny intymnej. Warto zakupić kosmetyk zawierający w składzie kwas mlekowy, a unikać z kolei tych z SLS, który może podrażniać.

Drugim, szczególnie znienawidzonym przez ciężarne problemem, są rozstępy. To wynik niedostosowania się skóry do zmian – niestety są one możliwe do zmniejszenia tylko w początkowej fazie, gdy przypominają czerwone lub fioletowe pręgi. Białe, zabliźnione rozstępy są już nie do pokonania żadnymi kosmetykami. Ponieważ więc lepiej zapobiegać niż leczyć – od momentu wykonania testu ciążowego warto zacząć stosować oliwki uelastyczniające skórę brzucha i piersi. Stosujmy ją minimum dwa razy dziennie, a jeśli czas nam pozwala, nawet częściej – delikatny masaż brzucha w późniejszym okresie będzie również bardzo przyjemny dla naszego maluszka.

Produkty, które musisz odstawić

Dobierając kosmetyki, szczególnie musisz uważać na te ze składnikami aktywnymi. Niestety okres ciąży i karmienia wyklucza sporo produktów, które mogą zaszkodzić dziecku lub skórze mamy. Dlatego usuń ze swojego dzienniczka pielęgnacyjnego wszystkie produkty:

 • zawierające retinol i retinaldehydy, czyli pochodne witaminy A, która może uszkodzić płód

 • posiadające w składzie tetracykliny, wchodzące często w skład kosmetyków przeciwtrądzikowych

 • zawierające kofeinę

 • z olejkami eterycznymi, szczególnie bergamotkowym, rozmarynowym, lawendowym i rumiankowym

 • filry przenikające, jak Etylhexyl Methoxycinnamate

 • zawierające formaldehyd, który znajduje się w starszej generacji lakierach do paznokci i może występować w niektórych odżywkach

 • z poliakramidem – czyli pochodną formaldehydu i formaliny

 • zawierające w składzie kwasy, w tym salicylowy i owocowe

 • silnie perfumowane kosmetyki

 • kosmetyki antycellulutowe i wyszczuplające – potencjalnie zawierają dużo zabronionych substancji

 • zawierające parabeny

 • posiadające olej sojowy – warto go ograniczyć, jednak doniesienia na jego temat są sprzeczne.

Aby mieć pewność, że nie zaszkodzisz dziecku, najlepiej kup specjalne kosmetyki dla kobiet w ciąży w emag.pl. Informacja, że kosmetyk jest przeznaczony dla przyszłej mamy daje Ci pewność, że nie zawiera składników niebezpiecznych dla Ciebie lub dziecka.

 

Makijaż przyszłej mamy

Wiele przyszłych mam martwi się, że tradycyjna kolorówka może zaszkodzić dziecku. W większości przypadków nie ma przeciwwskazań do używania kosmetyków kolorowych, warto jednak uważać na te zawierające filtr Etylhexyl Methoxycinnamate i parabeny. Dobrym rozwiązaniem byłoby sięgnięcie po kosmetyki mineralne i naturalne. Jeśli tylko nasza skóra dobrze wygląda z podkładem mineralnym, możemy zastosować go zamiast tradycyjnego podkładu. Do tego mineralny róż, bronzer, rozświetlacz, cienie i nasz makijaż będzie w 100% ekologiczny i oddychający. Szczególnie polecamy minerały paniom borykającym się z trądzikiem i wypryskami – kosmetyki te są idealne na problemy skórne.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

 • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
 • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
 • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
 • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl