Formy Aktywności Ruchowej w czasie wolnym gimnazjalistów z Ursynowa w Warszawie

Coraz powszechniej używamy określenia, że najlepszym lekarstwem w trosce o nasze zdrowie jest ruch. Aktywność ruchowa stanowi kluczowy i integrujący składnik zdrowego stylu życia
fit.pl
2010-06-23 00:00
Udostępnij
Formy Aktywności Ruchowej w czasie wolnym gimnazjalistów z Ursynowa w Warszawie
childBez niej niemożliwa jest jakakolwiek strategia zdrowia, jego utrzymanie i pomnażanie, a u dzieci i młodzieży prawidłowy rozwój. Jej niedostatek, ale i nadmiar może być przyczyną wielu zaburzeń i zwiększonego ryzyka chorób. Jest niezbędna w promocji zdrowia. Wtedy jednak aktywność ta musi być na poziomie powodującym utrzymanie lub poprawę stanu zdrowia. Przyjmując założenie, że aktywność ruchowa jest podstawowym elementem zdrowego trybu życia, posiada ona znaczne oddziaływanie na zdrowie człowieka. Jest ona czynnikiem utrzymującym lub poprawiającym sprawność funkcjonalną organizmu podczas jego maksymalnej, a zwłaszcza submaksymalnej pracy. Może ona być ważnym czynnikiem zapobiegającym chorobom, szczególnie krążenia, radzenia sobie ze stresem oraz terapii wielu zaburzeń i chorób.

Artykuł dotyczy aktywności ruchowej w czasie wolnym młodzieży z Gimnazjum nr 92 im. J.U. Niemcewicza w Warszawie przy ul. Koncertowej 4.

Na podstawie przeprowadzonych badań przeprowadzonych dzięki ankiecie (W ankiecie brało udział 120 osób w wieku gimnazjalnym) wysunięto następujące wnioski:

1.Badana młodzież w wieku gimnazjalnym, w dzień powszedni posiada mniej czasu wolnego niż w dniach wolnych od nauki szkolnej ( tj. od 4 do 5 godzin i analogicznie powyżej 8 godzin).

2.Analiza treści czasu wolnego pokazuje, że najczęstszymi formami jego wykorzystania są spotkania towarzyskie, sport i rekreacja oraz czas przed komputerem. Duży odsetek children1badanych uczniów wykorzystuje czas wolny na własne hobby.

3.Najczęstszymi formami aktywności ruchowej uprawianymi w wolnym czasie przez młodzież jest jazda na rowerze i spacerowanie oraz gry zespołowe. 4.Głównym motywem skłaniającym młodzież gimnazjalną do uprawniania aktywności jest przyjemność i kondycja fizyczna.

4.Największą barierą w uprawianiu aktywności ruchowej przez młodzież jest brak czasu. Do sprzętu sportowo-rekreacyjnego, jaki młodzież posiada w domu, zaliczamy rower, piłkę nożną i piłkę siatkową. Duży odsetek dzieci posiada narty, łyżwy i rakietę do tenisa. Większość młodzieży do swoich największych umiejętności zalicza jazdę na rowerze, pływanie i grę w siatkówkę. Na dalszych miejscach znajdują się jazda na łyżwach i gra w koszykówkę. Łatwym dostęp do obiektów i urządzeń sportowo-rekreacyjnych nie jest przeszkodą w uprawianiu aktywności ruchowej.

5.Inspiratorami skłaniającymi do zwiększenia udziału w różnych formach aktywności ruchowej jest zachęta kolegów i koleżanek.

6.Młodzież widzi konieczność ćwiczeń fizycznych dla zachowania dobrego stanu kondycji fizycznej, jak również dla osób, którzy mają duże obciążenia w pracy zawodowej i w domu, jak również dla silnego i zdrowego człowieka. Do pozytywnych skutków uprawiania kultury fizycznej, młodzież zalicza zdrowie i ogólną sprawność

 

Autor: Natalia Sieniutowicz

www.fit.pl