fit.pl mobile logo

Jak zadbać o zdrowe kości i zęby u dziecka?

Mocne kości to podstawa – wie o tym każda mama. Aby zapewnić naszemu maluchowi pełnię zdrowia, powinniśmy postawić na dietę bogatą w wapń i witaminę D. Gdzie je znajdziemy? Które produkty są najbogatsze w te niezbędne dla prawidłowego rozwoju składniki?

Po pierwsze: Dieta mleczna

Dieta dziecka od pierwszych dni życia opiera się na mleku. Początkowo jest to wyłącznie mleko matki lub ew. mleko modyfikowane typu 1 - jednak o ile to możliwe zdecydowanie lepiej wybierać to z matczynej piersi, gdyż zwiera wszystkie niezbędne mikro i makroskładniki, a do tego unikalne przeciwciała odpornościowe. W 4 miesiącu życia zaczynamy ostrożnie rozszerzać dietę naszej pociechy. Początkowo uważnie obserwując malucha wprowadzamy pojedyncze produkty spożywcze, takie jak gotowana marchew czy jabłko. 11-12 miesiąc to czas na skosztowanie mleka i przetworów mlecznych – może to być np. jogurt naturalny czy serek homogenizowany. Natomiast po 1 roku życia dziecko może jeść już praktycznie wszystko!

Źródło niezbędnych składników

Mleko od lat cenione jest za swoje dobroczynne działanie, zwłaszcza na wzrost kości i zębów. W 100 g mleka krowiego 3,2 % tłuszczu znajdziemy 1 g tłuszczu, 5 g węglowodanów i 3,4 g białka. Co więcej, zawiera ono mnóstwo witamin takich jak wit. A, B2, B12, D oraz minerały: wapń, potas i fosfor. Dodatkowo mleko charakteryzuje się wysoką przyswajalnością wapnia - aż do 80%! A właśnie wapń, fosfor i witamina D to główne budulce kości i pod żadnym pozorem nie może ich zabraknąć w diecie dziecka.

Samo mleko to za mało

Jednak samo picie mleka nie wystarczy, by zaspokoić zapotrzebowanie dziecięcego organizmu na wapń.
W mleku jego zawartość wynosi ok. 125g/100g produktu. A rekomendowana ilość wapnia w diecie dzieci
i młodzieży to aż 1500 mg/dobę. Dla porównania dorośli potrzebują jedynie 800 mg. Różnica ta wynika przede wszystkim z aktywnego wzrostu kośćca w okresie dzieciństwa oraz budowy tzw. „rezerwy wapniowej”, która w wieku dojrzałym chroni przed występowaniem osteoporozy. By dostarczyć organizmowi 1500 mg wapnia należałoby wypić 1,2 l świeżego mleka krowiego. Dużo, prawda? Mamy jednak alternatywę – produkty mleczne, które są bardzo w wapń bogate. Już 130 g żółtego sera czy 150 g mleka w proszku zaspokaja całodniowe zapotrzebowanie na ten pierwiastek. W przypadku jogurtów czy kefirów ilość ta jest większa, jednak wciąż nie tak duża jak mleka - 1500 mg wapnia znajdziemy w litrze jogurtu. Co ciekawe, dobrym źródłem wapnia będą także migdały, figi suszone, ryby czy… natka pietruszki! W codziennym jadłospisie najlepiej postawić na różnorodność: raz mleko, raz jogurt, raz rybka. Dzięki temu menu bogate w wapń nigdy się nie znudzi!

Niezbędna witamina D

Produkty mleczne mają jeszcze jeden atut – zwierają mnóstwo witaminy D! Witamina ta jest bardzo ważna dla zdrowia kości i zębów, gdyż bierze udział w regulacji gospodarki wapniowo-fosforanowej oraz mineralizacji tkanki kostnej. Dostarczyć ją możemy do organizmu przede wszystkim poprzez wystawienie skóry na słońce lub częściowo wraz z pożywieniem. Niestety, wcale nie jest to tak proste jak się wydaje - zapotrzebowanie na witaminę D dla dzieci powyżej 1 r. ż. wynosi 400-1000 IU (w zależności od masy ciała), a w naszych warunkach klimatycznych pozyskać ją ze słońca możemy jedynie w miesiącach letnich. Efekt? 94% 4-latków ma jej niedobór! Rozwiązaniem jest zatem suplementacja oraz dieta bogata w wit. D. W tym przypadku również sprawdzą się produkty mleczne – np.  jogurty czy serki, w których znajdziesz zarówno wit. D, jak i wapń czy fosfor, zatem wszystkie składniki niezbędne dla zdrowia kości!

Specjalnie dla mocnych kości – Bakuś puszysty

Twój maluch nie przepada za mlekiem, kefirem czy jogurtem naturalnym? Spróbujcie serka homogenizowanego Bakuś Puszysty, który pokocha każde dziecko. W trosce o zdrowe kości najmłodszych, Bakuś zawiera wyjątkową Formułę Zrównoważonego Rozwoju, która jest połączeniem cennych składników odżywczych, wspierających kompleksowo zdrowie i rozwój dziecka.

Nowy Bakuś z Formułą Zrównoważonego Rozwoju to idealne połączenie smaku i zdrowia w jednym kubeczku. Zawarty w nim wapń, witamina D oraz białko pomagają dzieciom zdrowo rosnąć, sprawiając, że również ich kości prawidłowo się rozwijają. Witaminy B6 i B12 pomagają w utrzymaniu prawidłowych funkcji psychologicznych (koncentracja, uczenie się, zapamiętywanie oraz myślenie). Unikalna kompozycja śmietanki, delikatnego twarożku oraz pysznych dodatków smakowych sprawia, że Bakuś Puszysty jest nie tylko zdrowy, ale również bardzo smaczny. Dzięki temu stanowi idealny posiłek lub pożywną przekąskę dla dzieci w każdym wieku.

Wapń, witamina D i fosfor to podstawa dla zdrowia kości najmłodszych z nas. Badania naukowe dowodzą, że dzieci i młodzież na diecie bezmlecznej są 4-krotnie bardziej narażeni na złamania i uszkodzenia kości, dlatego warto zadbać, aby w diecie naszych pociech nie zabrakło mleka i jego przetworów. Wybierając mleczną przekąskę dla dziecka weźmy także pod uwagę jego preferencje – konsystencję, smak czy nawet atrakcyjnie wizualnie opakowanie. W ten sposób maluch na pewno z chęcią zje posiłek.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl