Jaką wodę powinniśmy podawać małym dzieciom?

Każdej mamie zależy na prawidłowym rozwoju swojego dziecka. W dzisiejszym natłoku agresywnego przekazu reklamowego coraz trudniej jest podejmować trafne decyzję o wyborze odpowiednich produktów dla naszego maleństwa
fit.pl
2010-11-22 00:00
Udostępnij
Jaką wodę powinniśmy podawać małym dzieciom?
woda dzieciJednym z nich jest woda. Choć to najprostszy i najczęściej spożywany napój na świecie, wciąż niewiele o nim wiemy.

Należy zdecydowanie podkreślić, że w przypadku dzieci do 6 miesiąca życia ilość podawanej wody, uzależniona jest od tego czy matka karmi piersią czy nie. W pierwszym przypadku tzw. „dopajanie” wodą nie jest konieczne, ze względu na wysokie właściwości odżywcze mleka matki, które pokrywa zapotrzebowanie żywieniowe niemowlaków. Podawanie wody jako napoju podstawowego lub bazowego dla innych produktów, należy rozpocząć dopiero w momencie stopniowego rozszerzania diety. Sytuacja wygląda inaczej gdy dziecko nie jest karmione piersią. Tu wodę można wykorzystywać do przygotowania mleka. Dieta maluchów odżywianych w ten sposób jest także szybciej rozszerzana i uzupełniana o wodę.

W organizmie małego dziecka, zawartość wody jest znacznie wyższa niż u dorosłego i stanowi od 70-75% masy ciała. Jej głównym źródłem są płyny, zaś pozostała część pochodzi z utlenienia pożywienia. Woda jest odpowiedzialna za rozpuszczanie wielu składników odżywczych i rozprowadzanie ich po całym organizmie, trawienie, regulacje temperatury i usuwanie z ciała małego człowieka produktów przemiany materii.

Dziecko musi spożywać znacznie więcej wody na jednostkę ciała niż osoby dorosłe. Dieta mieszana niemowlęcia dostarcza ok. 12g. wody (419kJ/1000kcal). Prawdą jest, iż większość produktów stałych spożywanych przez dziecko dostarcza 60-70% wody, a owoce i warzywa nawet 90%. Mimo wszystko konieczne jest uzupełnianie dziennego zapotrzebowania przez podawanie płynów, zgodnie z poniższymi wytycznymi:

Noworodek 3 dni; średnia masa ciała – 3,00kg ; 80-100 ml. wody/ kg masy ciała /24 godz.
Niemowlę 3 miesiące; średnia masa ciała –5,4 kg; 140-160 ml wody/ kg masy ciała/ 24 godz.
Dziecko 4 lata; średnia masa ciała - 16,2kg; 100- 110 ml wody /kg masy ciała/ 24godz.
Dziecko 18 lat; średnia masa ciała - 54,00kg.; 40-50 ml wody/kg masy ciała/ 24godz.

[-------]

Zalecenia tzw. fizjologicznego spożycia składników mineralnych opierają się na badaniach indywidualnej gospodarki mineralnej w danych warunkach środowiska (temperatura, nasłonecznienie). woda dziecko3Instytut Matki i Dziecka opracował szacunkowe, zalecane spożycie pierwiastków dla niemowląt i dzieci, zweryfikowane na podstawie badań bilansowych gospodarki mineralnej.
Pierwiastki Niemowlę 1-12 miesiąc mg/dzień Dzieci 1-10 lat mg/dzień Dzieci 11-18 lat
Mg/dzień
 
Wapń 300-500 600-800 1200
Fosfor 200-400 600-800 1200
Magnez 70-100 150-350 450

Zawartość wody jest bardzo istotna, ponieważ jej składniki mineralne po wchłonięciu z przewodu pokarmowego przedostają się do krwioobiegu. Tam wraz z krwią są przenoszone w organizmie. W ustroju, powstają jony pierwiastków niemetalicznych o oddziaływaniu kwasotwórczym (J, CL, F, S2) i jony pierwiastków metalicznych o oddziaływaniu zasadotwórczym (Na, K, Ca2). Szczególną uwagę należy zwrócić na zawartość chlorków sodu w diecie niemowląt i małych dzieci. Górna granica zalecanego spożycia dla dzieci wynosi 3mg./kg masy ciała na dobę. Taka ilość sodu znajduje się np. w 100g mleka krowiego. Nie dosalając żadnych produktów każda dieta dziecka przekracza zapotrzebowanie na sód. Dlatego, nie należy używać soli do poprawiania smaku, ani do gotowania w diecie dziecięcej. Standardowy smak potraw jest odczuciem nabytym i zależy od przyzwyczajeń.

Woda źródlana „Dobrawa” zawiera niewielką ilość sodu, bo zaledwie 1,4 mg/ml, dlatego bez obaw można ją stosować w żywieniu niemowląt oraz małych dzieci.

Należy także pamiętać, że dzieci do 6 miesiąca życia mają niedojrzały układ nerkowy i układ trawienny, co powoduje, że źle tolerują wodę bogatą w minerały. Woda źródlana Dobrawa jest wodą niskozmineralizowaną, niegazowaną, dlatego, może być stosowana w żywieniu niemowląt i małych dzieci do przyrządzania zupek, rozcieńczania soków, podawania do picia celem uzupełnienia zapotrzebowania organizmu w wodę. Dzieciom nie należy podawać napojów nazywanych potocznie wodami smakowymi, ponieważ najczęściej zawierają one składniki konserwujące i bardzo dużo substancji słodzących (m.in. cyklaminian sodu, aspartam, acesulfan K).

Polskie Stowarzyszenie Pielęgniarek Pediatrycznych poleca wodę źródlaną o nazwie handlowej „Dobrawa”, jako wodę, którą ze względu na optymalny skład mineralny można stosować w żywieniu niemowląt oraz małych dzieci.

www.fit.pl