Joga dla kobiet w ciąży i dla dzieci

Jogę mogą praktykować wszyscy – kobiety, mężczyźni, ludzie młodzi i starsi. A co z dziećmi, czy joga jest bezpieczna i odpowiednia również dla nich? Otóż, odpowiedź jest bardzo prosta: tak!
fit.pl
2014-03-11 00:00
Udostępnij
Joga dla kobiet w ciąży i dla dzieci
joga dla ciezarnych 01Od samego początku...
Jak się okazuje dzieci z jogą mogą mieć do czynienia już w łonie matki i to z imponującym skutkiem. Ostatnie badania wykazały, iż brzemienne kobiety praktykujące codziennie lekkie ćwiczenia fizyczne, oddech i medytację, rodzą większe dzieci, a także znaczniej mniej wcześniaków. Joga może być również dobrym sposobem przygotowania się do porodu. Pamiętajmy jednak, aby ewentualne rozpoczęcie ćwiczeń zawsze skonsultować z lekarzem prowadzącym!

Joga dla bobasa
Kolejnym etapem może być tzw. „babyjoga”. „Babyjoga” to delikatna metoda odnowy i regeneracji ciała kobiety po porodzie, służąca też nawiązaniu więzi emocjonalnej z nowonarodzonym maluszkiem. To przyjemny sposób spędzenia czasu zarówno dla mamy jak i dla dziecka, które w czasie sesji uspokaja się i wycisza. W dalszej perspektywie „babyjoga” pomaga mu poprawić trawienie, zwalczyć kolki, usprawnić odruchy.

Coś dla ciała i ducha
Joga u dzieci starszych oddziałuje na siłę, wytrzymałość i elastyczność. Uczy je jak prawidłowo oddychać (zalecana jest szczególnie dzieciom chorym na astmę oraz tym, cierpiącym na przewlekłe choroby układu oddechowego), jak kształtować właściwą postawę ciała (dziecko, które we wczesnym dzieciństwie nabędzie nawyk prawidłowej postawy ciała przy siedzeniu, staniu i chodzeniu już zawsze będzie „trzymało się” prosto), wzmacnia stawy, mięśnie i kręgosłup. łagodzi bóle wzrostowe. Ponadto jest ona rodzajem masażu narządów wewnętrznych, zwiększa zmysł równowagi i koordynacji ruchu.

Pozwala dziecku poznać jego możliwości i ograniczenia. Co więcej, joga pozytywnie wpływa nie tylko na ciało, ale także na umysł dziecka. Poprawia koncentracje, uspakaja, niweluje problemy mające swoje śródło w nerwowości. Uczy wiary w siebie, silnej woli i radości z samego ćwiczenia.



joga dla dzieci 01Kiedy i jak?
Jogę z powodzeniem mogą zacząć praktykować dzieciaki w wieku od 7-8 lat. Młodsze maluchy nie powinny ćwiczyć, ponieważ nie mają one zdolności do wykonywania wielu dynamicznych ruchów, a co więcej niekiedy brak im samodyscypliny. Praktyka asan jest bezpieczna dla dzieci i może być łatwo korygowana. Należy jednak pamiętać o tym, że zajęcia dla nich to nie to samo co zajęcia dla dorosłych, dlatego też powinny być one prowadzone w inny sposób. Nauczyciel prowadzący trening powinien mieć na względzie wiek dzieci, ich możliwości oraz fakt, iż większość z nich z natury jest niezwykle aktywna. Poprawności i dokładności w wykonywaniu asan uczone są stopniowo. Natomiast filozoficznych aspektów jogi nie przekazuje się dzieciom wcale (są one zbyt małe, niedojrzałe i niechętne, aby je pojąć). Zajęcia dla dzieci są także krótsze. Trwają one średnio od 30 do 45 minut (z czasem dochodząc do godzinnej praktyki) raz w tygodniu. Czas wykonywania asan też jest krótszy i wynosi on od 5 do 10 sekund.

Gdzie?
Przy wyborze odpowiedniego ośrodka jogi dla naszej pociechy, winniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na dwa bardzo ważne szczegóły. Po pierwsze, czy szkoła dysponuje profesjonalną salką do ćwiczeń, tzn. czy jest ona czysta, jasna i odpowiednio wyposażona. Czy posiada maty, liny, taśmy, klocki, a do ścian przytwierdzone drewniane drabinki. Po drugie zaś, czy ma ona odpowiednią kadrę, posiadającą doświadczenie w prowadzeniu zajęć przeznaczonych dla dzieci.

Joga w domu
Jogę można także ćwiczyć rodzinnie, w domu. Pamiętajmy jednak by do takich zajęć odpowiednio się przygotować. Potrzebne jest miejsce, które będzie odpowiednio duże, przestronne i ciche.

I nie zapominajmy, iż możliwości naszych dzieci są nieco mniejsze niż nasze własne, dlatego też rodzinne sesje jogi nie powinny być zbyt długie i wyczerpujące.

www.dziecko.fit.pl