Radość z przywitania malucha na świecie nie zawsze bywa tak spektakularna, jak przewidywałyśmy. Choć rodzina staje na głowie, a partner uskrzydlony nową rolą, pomaga Ci we wszystkich obowiązkach, zwłaszcza przy dziecku, Ty widzisz świat w szarych barwach. A wszystko za sprawą uciążliwego bólu i dyskomfortu okolic intymnych. Jak łagodzić dolegliwości poporodowe i zadbać o prawidłową higienę krocza oraz jego okolic?
fit.pl
2012-11-06 00:00
Udostępnij
Kobiece dolegliwości po porodzie
dolegl poporodziePierwszy krzyk, radość że masz juz dziecko  w ramionach, a przede wszystkim ulga, bo wreszcie trudy porodu masz już za sobą, rozpoczynają chwilowy, lecz trudny etap w życiu kobiety-matki.

Niestety zanim cudowna magia macierzyńskiej miłości na dobre pozwoli ci zapomnieć o bólu porodowym, musisz jeszcze pokonać dolegliwości połogowe, które co prawda nie należą do przyjemnych, ale pełnią ważną funkcję – pomagają macicy wrócić do naturalnego stanu sprzed ciąży. Jak możesz je łagodzić?

Krwawienie i rana

Nie jest efektem comiesięcznej miesiączki, o której już dawno zapomniałaś, ale oczyszczania macicy. Powiększona i nabrzmiała musi się obkurczyć a przede wszystkim pozbyć pozostałości po życiu płodowym Twojego dziecka. Skrzepy krwi i niewielkie fragmenty łożyska lub śluzu muszą wydostać się na zewnątrz, by macica mogła naturalnie powrócić do dawnego cyklu miesiączkowego.

Podczas krwawienia zastosuj te same metody zabezpieczenia co podczas miesiączki. Używaj jednak grubszych podpasek, pamiętaj także o wygodnej i niekrepującej bieliźnie. W chwilach samotności, pozwalaj sobie na wietrzenie okolic intymnych – w pozycji leżącej z ugiętymi kolanami leż jedynie z podpaską pod pośladkami. Niech twoja pochwa odpocznie od ucisku materiału i ma szanse szybciej się goić. W trakcie połogu powinnaś szczególnie dbać o opuchniętą i boląca pochwę a jeśli w trakcie porodu lekarz musiał naciąć krocze, także o ranę i szwy. Przemywaj ją rumiankiem, stosuj maści gojące, zasypki, które poleci ci położna, częściej bierz delikatny prysznic. Jeśli pomimo higieny i prawidłowej pielęgnacji rana nie goi się, koniecznie skontaktuj się z lekarzem!

Ból brzucha w dole

Znasz go doskonale. Jeszcze kilkanaście miesięcy temu zwiastował menstruację, teraz to także efekt działania hormonu oksytocyny, tym razem jej zadaniem jest pobudzenie mięśni do obkurczania się macicy i powrotu do stanu sprzed ciąży. Bóle mogą nasilać się w trakcie karmienia piersią, które także pobudza działanie hormonu. By łatwiej znosić ból możesz stosować techniki relaksacyjnego oddechu, delikatne masaże brzucha w okolicach pochwy i jajników a także skonsultować przyjmowanie leków przeciwbólowych z ginekologiem lub położną.

Ból i nietrzymanie moczu

Rozluźnione i nadwyrężone mięśnie krocza to kolejny problem, z którym musi poradzić sobie mama. Te samie mięśnie krocza odpowiedzialne za sprawny poród i transport maluszka tera muszą znów poradzić sobie z utrzymaniem pęcherza i moczu a nie jest to łatwy, gdyż rozciągnięte i obolałe nie zawsze na czas zdążą. By zniwelować ból mięśni a często także pieczenie podczas oddawania moczu warto delikatnie oblewać woda krocze podczas oddawania moczu, przed nietrzymaniem moczu skutecznie ochroni cię podpaska lub wkładka. Z czasem gdy mięśnie nabiorą sprężystości, rana zagoi się, wrócisz do normalnego stanu korzystanie a toalety.

Zaparcia lub biegunki

Metabolizm po porodzie to bardzo indywidualna sprawa dla każdej kobiety. Jedne mamy narzekają na zaparcia, dodatkowo spowodowane strachem przed pęknięciem szwów krocza, inne borykają się z biegunkami. Ze względu na to, że układ pokarmowy i metabolizm kobiety musi znów przystosować się do pracy w nowych warunkach, przez pewien czas mama będzie musiała skorzystać ze środków farmakologicznych. Czopki lub tabletki przeciw biegunce a przede wszystkim lekka dieta bogata w błonnik to sprzymierzeńcy przejściowych problemów żołądkowo-jelitowych.

m.k

www.dziecko.fit.pl