fit.pl mobile logo

Konflikt serologiczny

Każda przyszła mama martwi się o zdrowie swojego dziecka. Lęk kobiet najczęściej przed lub w trakcie poczęcia dotyczy konfliktu serologicznego, czyli choroby cytotoksycznej noworodków. Współczesna medycyna oraz wiedza na ten temat praktycznie we wszystkich przypadkach radzi sobie z tą chorobą bez uszczerbku dla zdrowia mamy i dziecka  
baby 1Podstawą powstawania konfliktu serologicznego jest niezgodność czynników krwi między matką a jej dzieckiem. Każdy człowiek prócz ustalonej grupy krwi np. A, 0, B, AB posiada cechę Rh.

Część populacji na cechy Rh dodatnie a część nie, dlatego nazywane są ujemnymi Rh -. Przyczyną powstawania konfliktu serologicznego jest niezgodność w zakresie czynnika Rh między krwią matki a płodem. Jeśli przyszła mam nie ma cechy Rh, czyli ma czynnik ujemny (Rh-), a jej dziecko odziedziczyło po ojcu cechę Rh z czynnikiem dodatnim, to wytwarza się między dwoma ustrojami niezgodność serologiczna.


W tej sytuacji organizm matki broni się przez nieznajomym organizmem dziecka, wytwarzając przeciwciała, kótre mają na celu zwalczenie płodu, uznawanego za obce. Jest to niebezpieczne dla życia malucha, ale współczesną medycyna potrafi już chronić płód i matkę przed tą chorobą.


Najczęściej by ciało matki mogło dowiedzieć się o istnieniu obcego krew obu organizmów musi się spotkać, dzieje się to dopiero podczas porodu. Dziecko jest wtedy bezpieczne, ponieważ krew matki już nie zawiera niebezpiecznych przeciwciał. Dopiero podczas kolejnej ciąży organizm matki może wytwarzać znacznie więcej niebezpiecznych przeciwciał, wtedy też zagrożenie ciąży znacznie wzrasta. Przeciwciała mogą bowiem przeniknąć przez łożysko i zaatakować czerwone krwinki maluszka.

[-------]


pregnancy-3Jak zapobiec cytotoksyczności u noworodków?By zapobiec w kolejnej ciąży konfliktowi między krwią matki i dziecka, kobietom podaje się w zastrzyku immunoglobulinę any D. Zapobiega ona powstawaniu przeciwciał, kótre mogłyby zagrozić dziecku. Czasem podaje się aż dwie dawki tego leku w 28 tygodniu oraz tuż po porodzie. Skuteczność takich zastrzyków jest właściwie 100%.


Immunoglobulinę powinny także otrzymać kobiety, kótre miały robione badania prenatalne, usuniętą ciąże pozamaciczną, doznały poronienia lub miały krwotoki.


Konflikt serologiczny a zdrowie dziecka


Zanim medycyna poznała możliwości zapobiegania i leczenia skutków konfliktu, dzieci cierpiały na anemie, żółtaczkę a często umierały. Obecnie lekarze mogą kontrolować ciążę i wykonywać niezbędne badania, kótre stwierdzają, w jakim stanie jest dziecko poddawane przeciwciałami matki. Jeśli zachodzi potrzeba lekarz może zdecydować o wczesnojesiennym zakończeniu ciąży np. w 37 lub 38 tygodniu ciąży i przeprowadzeniu transfuzji krwi dziecka w celu wyeliminowaniu przeciwciał anty D.

www.fit.pl
 


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl